JOSEF LADA

VYCHÁZÍ VELKÝ AUDIOKNIŽNÍ KOMPLET

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6674-2

K prosincovému výročí narození a úmrtí slavného malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 Hrusice – 14. prosince 1957 Praha) vychází soubor všech jeho pohádek, povídání a rozhovorů, které se nacházejí v archivu Supraphonu za období 50 let. V tomto velkém, dvanáct a půl hodiny trvajícím audioknižním kompletu, jsou pohádky Bubáci a hastrmani v interpretaci Františka Smolíka z roku 1967 a slavné a úspěšné nahrávky ze 70. až 90. let, které vznikaly podle knih Kocour Mikeš, O chytré kmotře lišce a Nezbedné pohádky s celou plejádou hereckých hvězd, například s Naďou Konvalinkovou, Alenou Vránovou, Reginou Rázlovou, Naďou Gajerovou, Aloisem Švehlíkem, Václavem Postráneckým, Markem Ebenem a mnoha dalšími.


Komplet, jenž svým charakterem navazuje na supraphonská souborná vydání zvukových podob díla Oty Pavla a Karla Poláčka, je také doplněn novou nahrávkou pohádky O chudém královstvíčku, načtenou letos v létě s vtipem a zaujetím hercem Ivanem Luptákem, který při nahrávání poznamenal: „Pohádka O chudém královstvíčku je plná různorodých postav a je tak krásná, že už když jsem si ji doma připravoval, věděl jsem, že mě práce na ní bude hodně bavit. Musím se přiznat, že Josefa Ladu jsem coby dítě vnímal spíš jako malíře. Odmala jsem měl rád jeho kresby. Jeho tvorba plná živých barev, radosti a dovádění ve mně vždycky vzbuzovala pocit, že svět je v pořádku, a to platí i u jeho literárního díla, které v dnešní složité době může rozradostnit nejen děti, ale i dospělé.“


Závěr audioknižního kompletu příznačně nazvaného Josef Lada: Pohádky a vyprávění slavného malíře tvoří nahrávka z roku 2004 ze sbírky oblíbených ladovských říkadel ve znamenitém podání Josefa Somra a souboru Bambini di Praga i autentické osobní vzpomínky Josefa Lady, nahrané v roce 1955 v pražském Mozarteu. Titul vydává Supraphon v pátek 2. prosince 2022 na 2CD-MP3 i v digitálních formátech.

 

Josef Lada byl český malíř, ilustrátor, karikaturista, scénograf a spisovatel. V raném dětství přišel o oko, což se krom dalšího projevilo na jeho charakteristickém, plochém kresebném stylu s využitím silných obrysů a linií. Mezi jeho nejznámější díla patří ilustrace k Osudům dobrého vojáka Švejka a celá řada jeho vlastních knih pro děti. Již za svého života patřil v Československu mezi široce uznávané umělce. Ladovy pohádky mají v sobě humor, zároveň tajemství a uvolněnou fantazii, kterou okouzluje již víc než 80 let dětské čtenáře a posluchače.

Připojené video