Jitka Hosprová hvězdou nového festivalu Hudební procházky uměním

V květnu se vydá na velké turné po Brazílii

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4147-2

Jitka Hosprová je historicky první českou sólovou violistkou. Těší se uznání doma i v zahraničí a svůj nástroj propaguje nejen skvělou hrou, ale i zasvěceným slovem při koncertech, v rozhlasových pořadech i prostřednictvím mnoha dalších aktivit. V únoru odstartuje první ročník zajímavého festivalu Hudební procházky uměním v Museu Kampa. Vedle řady tuzemských vystoupení ji v květnu čeká také náročné turné po Brazílii, kde vystoupí se sólovým recitálem i s významnými brazilskými orchestry.

POCTA KRÁLI VIOLY
Diskografie Jitky Hosprové čítá již sedm alb. A před časem vydala další. Jde o recenzenty velice příznivě přijatou nahrávku skladeb pro violu Paula Hindemitha. „Na album jsem zařadila i jednu z nejslavnějších Hindemithových skladeb. Autor ji zkomponoval roku 1936 v Londýně, kde v BBC připravoval přenos premiéry jiného svého díla. Den před koncertem ale přišla zpráva o úmrtí krále Jiřího V. a BBC skladatele požádala, aby místo toho narychlo vytvořil vhodnou kompozici. Traduje se, že Hindemith, jenž tvořil lehce jako třeba Mozart, se na šest hodin zavřel do jedné z kanceláří a napsal Smuteční hudbu pro violu a smyčce. Každopádně ještě týž večer skladbu provedl v živém vysílání jako sólista s orchestrem BBC,“ uvádí violistka neobvyklou okolnost vzniku jedné ze skladeb, kterou nahrála pro Supraphon.

HUDEBNÍ PROCHÁZKY UMĚNÍM V MUSEU KAMPA
Ve čtvrtek 12. února se uskuteční první koncert v rámci nového festivalu Hudební procházky uměním v Museu Kampa. „Před dvěma lety jsem založila festival na severním Plzeňsku Procházky uměním, který letos rozšířím i do pražského muzea Kampa. Zde sice v nekoncertním, ale zato umělecky velmi bohatém prostředí, bude pokračovat realizace propojení vjemů hudby a výtvarného umění. Pražských koncertů bude šest a můžeme se těšit na kombinace různých nástrojů s violou – akordeon, kytara, harfa, smyčcový kvartet atd. – a na celou řadu zajímavých osobností, které své nástroje představí ve vrcholném umění a v zajímavém repertoáru. Baví mě koncertní atmosféra, při níž se publikum uvolní, něco se dozví a nejen pasivně poslouchá hudbu, které často nerozumí. Je to krok nás, umělců, k posluchačům a jsem přesvědčená, že je velmi důležitý! Celkem bude Procházek uměním jak Kampou, tak Plzeňskem dvanáct v rámci celého roku,“ upřesňuje Jitka Hosprová.
Návštěvníci prvního koncertu v Museu Kampa 12. 2. od 19.00 hodin se budou moci seznámit s dílem Zdeňka Buriana. Zazní skladby A. Vivaldiho, A. Piazzolly a E. Douši. Více informací o festivalu je uvedeno na: www.prochazkyumenim.cz

V RÁMCI BRAZILSKÉHO TURNÉ PROBĚHNE I GALAKONCERT KE 450. VÝROČÍ RIA DE JANEIRO
„V Brazílii mě budou čekat jak koncerty s významnými orchestry, tak i recitály s harfou a klavírem. Začínám 10. května v Curitibě – hlavním městě státu Paraná. Potom budou následovat recitály v Riu de Janeiro, Goianii, Vitória, Manaus, Porto Alegre a Blumenau a také v metropoli Brasília, kde vystoupím s Orquestra Sinfônica do Teatro Nacional,“ uvádí k chystanému turné Jitka Hosprová. Pozoruhodné je i plánované vystoupení v rámci oslav svatého Jana Nepomuckého v Minas Gerais ve městě Sao Joao Nepomuceno a galakoncert, který se uskuteční V Riu de Janeiro ke 450. výročí založení města.

BIOGRAFIE:

Jitka Hosprová (1975), česká violová virtuoska, je absolventkou plzeňské konzervatoře a hudební fakulty AMU (u profesora Jana Pěrušky). Spolupracovala s legendárním violistou Luigim Albertem Bianchim. Je sólistkou řady českých a světových špičkových orchestrů (Vídeňský rozhlasový orchestr ORF, Orchestre National de Lorraine, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Belgická filharmonie, Orchestre de Pau a další), jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů (Présences, Kulturtage Dresden, Rheingau Sommer, Pražské jaro, Pražský podzim, Moravský podzim, festival Andrés Bello Santiago de Chile a další). Na svém kontě má desítky světových a českých hudebních premiér. Na svých CD prezentuje klenoty české violové literatury a světové klasické moderny, vydala celkem osm alb. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, Radiem Classic Praha i s Českou televizí. Mnoho skladatelů inspirovala k novým kompozicím pro violu. www.jitkahosprova.com