DANIEL MATEJČA

DEBUTOVÉ ALBUM

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4313-2

Talentovaný houslista Daniel Matejča, vycházející hvězda klasické hudby, dokázal na svém prvním albu ztvárnit bohatství a rozmanitost mistrovského díla belgického skladatele Eugèna Ysaÿea Šest sonát pro sólové housle. Tento pozoruhodný cyklus spojuje barokní inspiraci s moderními technikami a vyjadřuje hlubokou úctu k Bachovi i k jeho současníkům. Supraphon posunul skladatelův koncept starý sto let do 21. století a pro Daniela Matejču objednal u české skladatelky Jany Vöröšové kompozici, která by odrážela Ysaÿeovy sonáty i muzikálnost a virtuozitu mladého houslisty. Debutové album vydá Daniel Matejča jen pár dní před svými osmnáctinami a označuje ho za svůj splněný sen.


Daniel Matejča hraje na housle od čtyř let. Od sedmi let se vzdělává pod vedením profesora Ivana Štrause, u něhož nyní také studuje na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Na kontě má řadu soutěžních trofejí. Před třemi lety se stal absolutním vítězem prestižní Kocianovy houslové soutěže, v roce 2020 byl finalistou soutěže vyhlašované Českým rozhlasem Concertino Praga, v roce 2021 zvítězil ve velmi sledované mezinárodní televizní soutěžní show Virtuosos V4+. K jeho nejnovějším úspěchům patří vítězství v soutěži mladých hudebníků Eurovize ve francouzském Montpellieru v roce 2022. Nyní se k důležitým milníkům jeho rozbíhající se kariéry přidává první nahrávka u Supraphonu. Šest sonát pro sólové housle belgického skladatele Eugèna Ysaÿea nahrál mladý houslista také u příležitosti 100. výročí vzniku tohoto cyklu. Na albu je doplňuje skladba Obsession II. inspirovaná Ysayëovými sonátami, zkomponovaná speciálně pro Daniela Matejču českou skladatelkou Janou Vöröšovou.


Prvním úkolem umělce je zapomenout na sebe.“ Tento odvážný výrok je připisován Eugènu Ysaÿeovi, který se jako skladatel a interpret významně zasloužil o modernizaci houslové hry. V roce 1923 ho hluboce zasáhla Bachova houslová sonáta g moll BWV 1001 a Recitál Josepha Szigetiho. Za pár hodin (!) načrtl celý cyklus šesti sonát jako protějšek k Bachovým sonátám a partitám BWV 1001–1006. Každou sonátu ušil na míru jednomu ze svých slavných kolegů a jeho způsobu hraní. Technicky se Ysaÿe pohybuje na hraně možností nástroje a stejně jako tehdy pro dedikanty (Szigeti, Thibaud, Enescu, Kreisler, Crickboom, Quiroga) představuje nejvyšší výzvu i pro dnešní interprety. Sto let po vzniku cyklu zvedl tuto hozenou rukavici výjimečný mladý virtuos Daniel Matejča. Supraphon posunul skladatelův koncept starý sto let do 21. století a objednal skladbu, která by odrážela Ysaÿeovy sonáty i muzikálnost a virtuozitu mladého houslisty. Skladba Obsession II pro sólové housle Jany Vöröšové je odpovědí i výzvou.


Daniel Matejča ke své nahrávce uvedl: „Je to komplet, který představuje jak můj hudební vkus, tak můj hudební vývoj. Na albu je zvěčněno pět let mého života. S jeho sonátami jsem začal už ve dvanácti letech, tenkrát to byla 2. sonáta. Byl jsem tou hudbou natolik unesený, že jsem od té doby věnoval vlastně všechnu svou pozornost právě těmto sonátám, a rozhodl jsem se, že se všechny naučím. A o pět let později jsem dostal možnost je nahrát a jsem moc rád, že mojí první nahrávkou je právě tak fascinující a nádherná hudba.“


Album vychází 21. dubna 2023 u Supraphonu a bude k dispozici na CD i v digitálních formátech.

Připojené video