SEMAFOR

TIP: KLUSÁKŮV PĚTIDÍLNÝ ROZHLASOVÝ SERIÁL

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6492-2

Koukej vykopat poklad. Semafor Jiřího Suchého & Jiřího Šlitra ve skrytějších a neznámých nahrávkách – to je nový a velmi pozoruhodný rozhlasový seriál Pavla Klusáka v rámci cyklu Sedmé nebe, který právě nyní běží na stanici ČRo Vltava. Je to skvělá možnost seznámit se s bohatou historií Semaforu i se inspirovat pro pořízení velkých dárkových CD-boxů nahrávek Semaforu, které nedávno vydal Supraphon.

 

Divadlo Semafor je sdílená slast, tak ji pojďme zase jednou sdílet. Tímto sloganem začíná každý z pěti dílů rozhlasového seriálu Koukej vykopat poklad, který by rád odkryl a nechal zazářit méně známé nahrávky Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra a mnoha dalších ze Semaforu. A to především z jeho nejpodivuhodnější éry: z první dekády, tedy let 1959–1969.

Jiří Šlitr napsal tři stovky písní společně s Jiřím Suchým. Spisy Jiřího Suchého přinášejí celkem pět knih písňových textů tohoto autora ze všech údobí. Vyjádřeno v čase, jen supraphonské boxy-komplety přinesly na devadesát hodin nahrávek! Tím pádem je zřejmé, že vedle všech Pramínků vlasů, Písniček pro Zuzanu, Terez, Lásek nebeských, Očí sněhem zavátých, Klokočí, Purpur, Toulavých zpěváků a Kamarádů existuje velké množství materiálu méně známého, a přece zajímavého, občas úžasného.

Do pěti hodinových „komentovaných playlistů“ vybral autor rozhlasového seriálu Pavel Klusák méně známé skvělé Suchého texty, případové studie Šlitrova smutného i parodického klaunství, ale i písně, které trochu zapadly uvnitř inscenací. Uslyšíme také coververze, protože velcí autoři jako S&Š se rádi občas hlásí k druhým, od Voskovce, Wericha a Ježka přes Josefa Kainara až po komika George Formbyho. Znějí rarity své doby (třeba reklamy využívající semaforské hity) a živé nahrávky z divadla, které překypují energií a mají ještě jiný rozměr než ty proslavenější studiové.

„Budeme surfovat od konce padesátých ke konci šedesátých let a zase nazpátek – a to ve jménu přesvědčení, že Semafor Suchého, Šlitra, Ferdinanda Havlíka a jejich spiklenců je mnohem víc princip než řádka hitů – a jde ho tedy odečíst, prozkoumat a proradovat i z téhle historie skrytějších semaforských nahrávek,“ uvedl Klusák na webu Českého rozhlasu – Vltava a ještě dodává: „Věříme, že se mezi posluchači najdou znalci a osoby (netoxicky) závislé na Semaforu, pro které mnohé z našeho seriálu bude spíš příjemné repete, nikoli premiéra. Znějí tu však i nahrávky, které nikdy nevyšly na žádném nosiči. Patří mezi ně cenné záznamy z roku 1968, kdy Jiří Suchý a Jiří Šlitr živě natáčeli v Československém rozhlasu řadu spontánních setkání s publikem pod názvem Půlnoční párty. Pokud Jiří Suchý má dar spontánních reakcí a Šlitra zase od mládí bavila role baviče u klavíru rozezpívávajícího společnost, pak tady je obojího slyšet dost a dost. Jsme s vámi, buďte s námi, znělo dobové heslo – a tady se promítá do pospolitosti účinkujících a publika. Znějí tu i verze písní, které ze žádných jiných nahrávek neznáme, třeba když Šlitr zpívá písně, které psal pro jiné zpěváky.“


Sérii „Semafor – Koukej vykopat poklad“ můžete poslechnout na MujRozhlas.cz: https://bit.ly/3qLYA2q


Nahrávky Semaforu najdete na Supraphonline: https://bit.ly/3E1yXh4

Připojené video