LANGEROVÁ & KORBEN DALLAS

NEKONEČNĚ

Koupit album
Katalogové číslo: 8590233076405

Sedm let poté, co Aneta Langerová a Korben Dallas nahráli první společný singl, vydávají LP desku se všemi osmi písněmi, jež spolu během let vytvořili.


Kluky vždy ráda vidím. Je to pro mě záruka hudebního dobrodružství,“ směje se Aneta. „Když jsem před lety slyšela první tóny písně Sen, začala jsem snít o tom, že spolu vytvoříme víc než jednu píseň, a to se naplnilo. Kluci složili skladby, v nichž se vždy trefili do mé životní situace, do myšlenek, které mi běžely zrovna hlavou, mají výjimečnou schopnost telepatie,“ říká Aneta. „Jsem ráda, že jsme se setkali nejen ve studiu, ale že nás konečně čekají i společné československé koncerty turné Nekonečně,“ těší se Aneta.


Naše kapela a Aneta, to jsou dva odlišné světy. Jsou to však světy, které se záhadným způsobem doplňují, rádi se navzájem navštěvují a vždy odcházejí z těchto setkání obohaceny. Ale hlavně – vždy se jim povede vytvořit spolu něco, co má svou jasnou tvář, odlišnou od jejich samostatné tvorby,“ říká frontman Korben Dallas Juraj Benetin.


Tyto světy se setkávaly na různých místech a pod různým producentským dohledem. Píseň Sen, jíž se celá spolupráce odstartovala, měl na starost Petr Ostrouchov, orchestrální základ nahrál v Bratislavě Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, kapelové party a zpěv se dokončovaly ve studiu Sono, o zvuk se postaral Milan Cimfe. Šest písní z EP Konečně vznikalo v prešovském studiu Experientia a bratislavském Cobra Sound Studiu, o produkci a mix pečoval Ľuboslav Petruška, který byl do roku 2021 členem Korben Dallas. Novinka Neustoupím se nahrávala opět v Bratislavě a produkoval ji frontman skupiny Le Payaco Tomáš Sloboda, jenž ve spolupráci s Martinem Čemem rovněž celou desku sestavil.


Nápad vydat společné nahrávky Korben Dallas s Anetou na vinylu považuji za výborný. Právě v tomto zvukovém formátu se nejlíp ukázalo, jak funguje mezi skladbami symbióza aranží a textů v podání dvou největších hlasů na slovenské a české scéně současnosti,“ říká Sloboda. „Prostor mezi první a nejnovější nahrávkou je pár let, a to nám odkrývá možnost lépe pochopit umělecký posun a záměr této výjimečné spolupráce.


O návrh obalu se postaral grafický designér Boris Meluš, absolvent pražské UMPRUM a spoluzakladatel bratislavského kulturního a kreativního centra Nová Cvernovka. „Navrhovat v dnešní době obal na LP je takový malý svátek. Velký nepraktický formát archaického nosiče, který umí nahradit i plakát, je ideálním prostorem pro grafické bádání mimo běžná praktická zadání. Zkoumal jsem tedy limity čitelnosti deformace písma, prostorových iluzí či slovních hříček při hledání (ne)konečna,“ říká Meluš. „Byla to radost, a kdyby nebylo písničky Rozhodnutia ze samotného alba, asi bych při ní strávil ještě výrazně víc času,“ směje se designér odvolávajíc se na skladbu, která upozorňuje na to, že někdy „i špatné rozhodnutí je lepší než žádné“.


Aneta a Korben Dallas dopřáli polovině společných písniček i klip – videa ke skladbám Sen a Konečně režírovala Lucia Pacek Halmová, klip k Rozhodnutiam sestavil Lukáš Kodoň a novinku Neustoupím natočil Braňo Špaček.


Autorem fotografie na zadní straně přebalu je bubeník Korben Dallas Ozo Guttler. „Byl říjen a při své oblíbené prvorepublikové cestě se objevily kupy posbírané řepy. Byla mírná mlha a vzduch voněl podzimem. To místo, kde jsem stál, je velmi starou křižovatkou cest a má zvláštní kouzlo. Setkává se tam nekonečno s konečnem. Počkal jsem, než se traktor s vlečkou ocitl na konci cesty a vyfotil jsem to,“ popisuje okolnosti vzniku fotografie Guttler.


Vinyl Nekonečně obsahuje 8 skladeb:

A/ NEUSTOUPÍM / ROZHODNUTIA / ČEKÁM / HLÍNA

B/ SEN / KONEČNĚ / CHLADNÁ / SMEJ SA


Nahráli:

Aneta Langerová – zpěv, Juraj Benetin – zpěv, kytary, Lukáš Fila – baskytara, metalofón (1), Ozo Guttler – bicí, perkuse, Ľuboslav Petruška – kytary (2, 3, 4, 7, 8), zpěv, perkuse (2, 3, 4), synths (2), strings (6) Ján Višňovský – tenor saxofon (6), Jozef Mičko – bass trombone (6), Dorota Barová – zpěv (4, 7, 8), violoncello (4, 8), Mária Kmeťková – harfa (5), Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu – dirigent Slavo Solović (5), Petr Ostrouchov – klávesové nástroje, barytonová kytara, perkuse (5), Milan Cimfe – baskytara, moog (5), Tomáš Sloboda – perkuse, synth (1)


Vinyl Nekonečně ofic

iálně vychází v pátek 22. 9. 2023 a vydává jej InnoSense v distribuci Supraphonu pro Českou republiku a Spinaker pro Slovenskou republiku.LP lze obje

dnat i s podpisem Anety a Korben Dallas

na:

htt

ps://eshop.langerovaaneta.cz

Nebo bude v prodeji na koncertech turné „Nekonečně“.


Singl Neustoupím a album Nekonečně k poslechu na digitálních službách: https://lnk.to/KorbenDallasLangerovaNekonecne


Langerová a Korben Dallas vyrážejí s albem také na československé turné, které bude mít šest zastávek – Praha, Brno, Ostrava, Košice, Žilina a Bratislava.

Na turné měli původně vyrazit hned po vydání EP Konečně již v roce 2020, ale kvůli covidu bylo společné hraní nejdřív přeloženo a následně úplně zrušeno.


Těšíme se, že si společné písničky konečně zahrajeme i naživo. Snažíme se sestavit co nejkompaktnější program, jehož součástí jsou i naše sólové skladby, při nichž si budeme navzájem hudebně vypomáhat,“ říká baskytarista Korben Dallas Lukáš Fila.


Na turné je bude doprovázet i producent a klavírista Jakub Zitko a violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová. Oba jsou dlouholetými spolupracovníky Langerové a členy její koncertní skupiny, Barová působila s členy Korben Dallas v projektě Tugriki.


Předprodej vstupenek na české i slovenské koncerty:

https://anetalangerova.lnk.to/TurneNekonecne


TURNÉ ANETA LANGEROVÁ A KORBEN DALLAS „NEKONEČNĚ“:

6. 11. 2023 Praha – Palác Akropolis

7. 11. 2023 Brno – Fléda

8. 11. 2023 Ostrava – Akord


12. 11. 2023 Košice – Tabačka Kulturfabrik

13. 11. 2023 Žilina – Mestské divadlo

14. 11. 2023 Bratislava – Slovenská národná galéria

Připojené video