PATRICIA BURDA JANEČKOVÁ

ZEMŘELA

Ve věku pouhých 25 let zemřela v neděli ostravská operní a muzikálová zpěvačka Patricia Burda Janečková. Mimořádně talentovaná umělkyně se zpěvu věnovala od svých čtyř let, poprvé na sebe výrazně upozornila před třinácti lety absolutním vítězstvím v soutěži Talentmania. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v posledních letech ztvárnila několik výrazných rolí. Spolupracovala také na albu hobojisty Viléma Veverky, které loni vydal Supraphon a v plánu byl i sólový projekt.

 

Patricia Janečková se narodila 18. června 1998 v německém Münchbergu slovenským rodičům, většinu svého života ale prožila v Ostravě. Začínala v Operním studiu Národního divadla moravskoslezského a už jako desetiletá zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. Vystudovala Janáčkovu konzervatoř a poté navštěvovala soukromé hodiny zpěvu u operní pěvkyně a pedagožky Evy Dřízgové-Jirušové.


Mezi nejvýraznější umělecké úspěchy Patricie Janečkové patří například vítězství v Mezinárodní pěvecké soutěži Concorso di musica sacra v Římě. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě účinkovala například v muzikálech West Side Story, kde ztělesnila roli Marie, v Květinách pro paní Harrisovou, kde účinkovala ve dvojroli Pamely a Nathalie, a její poslední rolí byla Johanna v muzikálovém thrilleru Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street.


Nahrávky Patricie Burda Janečkové na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/umelec/851981-patricie-janeckova

Připojené video