KONCERTY JANA NOVÁKA

NAHRÁL SOČR A DCERY SKLADATELE

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4331-2

Setkání s Dorou a Clarou Novákových bylo moje vůbec první. Jejich hudební vitalita a smysl pro hudbu jejich otce mi byly velkou inspirací a oporou. Ve spojení s velkou profesionalitou klavíristy Karla Košárka šlo o mimořádnou zkušenost,“ uvedl k nahrávce Koncertů Jana Nováka, dýchajících atmosférou rodinného setkání napříč časem, renomovaný dirigent Tomáš Netopil. Album nahrál se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a již v polovině října vyjde u Supraphonu.


Hudba Jana Nováka (1921–1984) je sama o sobě výjimečná a hodná pozornosti. Nová nahrávka Supraphonu navíc přináší jistý punc autenticity. Spolu s klavíristou Karlem Košárkem se totiž sólových partů tří koncertantních skladeb ujaly obě skladatelovy dcery. Zatímco flétnistka Clara Nováková se možná vrátila ve vzpomínkách do svých patnácti let, kdy jí otec věnoval první verzi Choreae vernales, Dora Novak-Wilmington seděla u klavíru na místě své matky Elišky, která ovládala klavír se stejnou bravurou jako její manžel a skladatel Jan.

 

Clara Nováková k hudbě svého otce poznamenala: „Poslouchat se dá všelijak, technicky, analyticky, emocionálně… Myslím ale, že v otcově hudbě celkově, a v tomto novém albu rozhodně, je něco jako poučení o životě, o jeho kráse, a hlavně o radosti. Otec byl schopen humoru a vtipu i ve velmi drsných podmínkách, měl lehkou mysl bez jakékoliv lehkomyslnosti. A radost může být i prokázáním odporu, ať už je politický, protistátní, nebo rozsáhleji i vůči Memento Mori.“ A Dora Novak-Wilmington dodala: „Spektrum otcova hudebního myšleni je skutečně obrovské, neboť obsahuje hloubku vnitřního cítění, odlehčenost, vtip a radost ze života, ale i odpor vůči jakémukoliv nátlaku na svobodu myšlení, navíc i zakořenění v jeho milované hudební Moravě a lásku k rytmu klasických veršů.“

 

Dvouklavírní koncert odráží skladatelovy dojmy ze studijního pobytu u Bohuslava Martinů v New Yorku. Čtyřruční Concentus biiugis zazněl v roce svého vzniku za skladatelova německého exilu na podporu Charty 77, občanské iniciativy, která kritizovala komunistický režim za nedodržování lidských práv v jeho rodné vlasti. Klavírista Karel Košárek zmínil: „Troufám si říct, že pro spoustu posluchačů bude Concentus biiugis a také Koncert pro dva klavíry a orchestr hudební novinkou a do velké míry objevem. Obě skladby dělí více než dvacet let od jejich vzniku a podle toho je také jejich hudební vyznění odlišné. Koncert pro dva klavíry je dílo plné mladistvého elánu a skladatelské virtuozity, Concentus Biiugis je skladba vnitřního vzdoru a touhy po svobodě.“

 

V roce 1977 v Itálii také vznikla první verze Jarních tanců (Choreae vernales), jež o tři roky později skladatel oděl do barevného hávu smyčcového orchestru. Právě tuto téměř neznámou podobu díla přináší nová nahrávka, ke které dirigent Tomáš Netopil uvedl: „Myslím si, že právě toto orchestrální přepracování dalo celé skladbě ten pravý smysl a charakter. Krásná barva smyčcových nástrojů, doplněná dalším barevným odstínem celesty a harfy, tvoří pro takového skladatele, jako byl Jan Novák, obrovskou škálu, kterou dokáže rozehrát v Jarních tancích do velmi poetické a mladistvé jednolitosti.“ Album na CD i v digitálních formátech vychází u Supraphonu již v pátek 13. října 2023. 


MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/JanNovakConcertosID

Připojené video