JIŘÍ ŠLITR 100!

VÝROČÍ

Ve čtvrtek 15. února 2024 si připomeneme 100. výročí narození Jiřího Šlitra, jednoho z nejvýznamnějších zakladatelů české moderní populární hudby. Před svou předčasnou smrtí o Vánocích roku 1969 stačil vtisknout do českého uměleckého prostředí svoji věčnou stopu. Vynikl v každém oboru, jemuž se během života věnoval: jako kreslíř, karikaturista, ilustrátor a scénograf, hudebník, skladatel, zpěvák, autor a herec. Poprvé vystoupil jako herec a zpěvák v pořadu Jonáš a tingltangl, a přivedl tak na scénu originální prototyp zasmušilého komika v buřince a šlích. Ve dvojici s Jiřím Suchým vytvořili jedinečný autorský tým, jenž patří k vrcholům naší divadelní a hudební kultury minulého století.

 

Vydavatelství Supraphon chystá pro příznivce nezapomenutelného autora pod názvem Jiří Šlitr stoletý s podtitulem Nejlepší písně LP desku se 14 písněmi z nejslavnější éry divadla Semafor (1960–1965). Všechny tyto hity s nezaměnitelnými texty Jiřího Suchého nejvýrazněji charakterizují Šlitrův význam pro českou populární hudbu. Album vyjde již 2. února.

 

Jiří Šlitr se narodil před sto lety, 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice. Byl nadaným klavíristou, skladatelem, zpěvákem, hercem a výtvarníkem. Spolu s Jiřím Suchým založil před pětašedesáti lety v roce 1959 divadlo Semafor, kde se podílel na vzniku řady populárních písní a her, které ovlivnily vývoj české populární hudby, styl hudebních divadel a divadel tzv. malých forem. Mezi nejznámější hry spojené s Jiřím Šlitrem patří Člověk z půdy, Jonáš a tingltangl, Dobře placená procházka, Ďábel z Vinohrad nebo Poslední štace. Jiří Šlitr také hrál a skládal hudbu k několika filmům, například Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu. Kromě toho se věnoval i kreslení a malování, jeho obrazy a ilustrace byly vystavovány v Československu i v zahraničí a vyšly i knižně.


Jiří Šlitr zemřel tragicky před bezmála pětapadesáti lety 26. prosince 1969 v Praze. Jeho hrob se nachází na Vinohradském hřbitově. V roce 2005 mu byla udělena medaile Za zásluhy 1. stupně in memoriam. Jeho dílo je stále živé a oblíbené u mnoha generací diváků a posluchačů.

 

V roce 2024 se konají různé akce a výstavy, které připomínají jeho 100. narozeniny a oslavují jeho nezapomenutelný talent a humor. Písně autorské dvojice Šlitr & Suchý trvale patří do zlatého fondu české populární hudby.

 

K uctění 100. výročí narození Jiřího Šlitra se chystají např. akce:

15. 2. / 19:00 / ŠLI TŘI ŠLITŘI – premiéra; divadlo Semafor

19. 2. / 19:00 / ĎÁBEL Z VINOHRAD: JIŘÍ ŠLITR – 100 LET; Royal Theatre

24. 2. / 11:00 / TOBOGÁN SLAVÍ 100 LET JIŘÍHO ŠLITRA; Český rozhlas


Připojené video