SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

ALBUM VĚNOVANÉ PRAZE

Příběh Pražských symfoniků je bytostně spjatý s historií české metropole a otiskuje se to i do jejich repertoáru. Po úspěšné nahrávce Hudby pro Prahu 1968 Karla Husy (Supraphon 2021) přichází orchestr a jeho šéfdirigent Tomáš Brauner s dalším albem věnovaným Praze. Dramaturgie alba Smetana, Dvořák, Suk, Ostrčil: Hudba pro Prahu je zaostřená na konec 19. století, období, kdy český národ bojoval o svůj jazyk, kulturu a svébytnost v rámci Rakousko-uherské monarchie.

 

Páteř nového alba tvoří Sukova monumentální symfonická báseň Praga postavená na husitském chorálu „Ktož jsú Boží bojovníci“, Vyšehrad ze Smetanova slavného cyklu Má vlast a do třetice jeden unikát: Pohádka o Šemíku, téměř neznámá symfonická báseň devatenáctiletého Otakara Ostrčila – zhudebněná pověst odehrávající se opět na Vyšehradě. A samozřejmě Antonín Dvořák. V málokterém svém díle je Dvořák tak explicitně vlastenecký jako v předehře Můj domov (také dosti málo známé). Skladba je postavena na tématu zlidovělé písně Kde domov můj, jež se později stala českou národní hymnou. Dvořákova fanfára k Zemské výstavě v Praze je dalším unikátem tohoto alba.

 

Po vřele přijaté nahrávce Slovanských tanců, která vyšla koncem loňského roku – i tady Pražští symfonikové potvrzují, že český pozdně romantický repertoár je jejich rodným a nejpřirozenějším jazykem.

 

Na otázku, co důležitého Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá vedle vydání nového alba v Roce české hudby odpovídá dramaturg Martin Rudovský: „Samozřejmě spousty a spousty české hudby: ale také naše 90. narozeniny, neboť i FOK, se svým zrodem na podzim 1934, náleží do Roku české hudby. Proto se chystají také mimořádné koncerty v červnu na Vyšehradě či v říjnu v Radiopaláci.“


Album Smetana, Dvořák, Suk, Ostrčil: Hudba pro Prahu vydává Supraphon na CD i v digitálních formátech Hi-Res, Flac, MP3 již v pátek 12. dubna 2024.


MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/FOKBraunerHudbaProPrahuPR/supraphonline

Připojené video