JOSEF LAUFER

ZEMŘEL

Josef Laufer (původně Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnes) se narodil v roce 1939, ve Francii, v Sables d´Ollone, okres La Rochelle. Byl synem lékaře Maxima Laufra. Ten v roce 1936 nastoupil jako dobrovolník v občanské válce ve Španělsku. Oženil se se zdravotní sestřičkou Edelmirou Perez de Montaněz. Po celou dobu druhé světové války pracoval Maxim Laufer jako lékař ve službách RAF. V roce 1940 se Josefovi narodil bratr Allan. Josef část svého dětství prožil v Anglii. V roce 1947 se Maxim rozhodl vrátit zpět do rodné vlasti. Domov zde už nenašel, protože celá jeho rodina byla nacisty povražděna. Měla židovské předky.


Od roku 1950 žila celá rodina v Praze. Maxim Laufer byl úspěšným dětským ortopedem. Josef se vyučil ve vrchlabské TESLE a poté pracoval ve výzkumném ústavu vakuové techniky v Praze. Základní vojenskou službu prožil na Slovensku. Jako voják se věnoval pantomimě, režíroval a hrál v ochotnickém divadle. Hostoval v divadle ABC a připravoval se ke zkouškám na divadelní fakultu, kam ho přijali.


Během studia na DAMU založil divadelní pantomimický soubor RADAR. Ve stejné době vyučoval obor pantomimy na taneční konzervatoři v Praze. Několik měsíců pobýval na Kubě jako tlumočník španělštiny. Natáčel filmy a různé hudební pořady, tak začala jeho kariéra zpěváka a baviče (divadlo SEMAFOR). Hostoval i v Národním Divadle. Jako host vystupoval v muzikálu Gentlemani. DAMU absolvoval v roce 1965. Dále pracoval v oblasti zábavy. Koncem šedesátých let již natáčel pro Panton a Supraphon gramofonové desky a objevil se ve velkých zábavných pořadech.


V roce 1968 jeho mladší bratr Allan emigroval. Rok na to se Josef oženil s významnou kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou a v témže roce se jim narodila dcera Ester. Natočil desítky titulů, nejčastěji s vlastním textem v různých jazycích. Vystupoval se skupinou Golem i mnoha dalšími orchestry. Hrál v muzikálech Pokrevní bratři, Hamlet, Gallieo, Jekyll a Hyde.


Josef Laufer zemřel 21. 4. 2024 po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku.


Diskografii Josefa Laufera najdete na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/umelec/205-josef-laufer