ŽERYK OSLAVÍ 85. NAROZENINY

SUPRAPHON MU VYDÁVÁ CD!

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6407-2

Supraphon v pátek 10. dubna 2015 vydává speciální album věnované psíku Žerykovi z Divadla Spejbla a Hurvínka, který 19. dubna oslaví již své 85. narozeniny! Stejně dlouho doprovází čtveřici loutkových hrdinů – Hurvínka, Spejbla, Máničku a paní Kateřinu. Podle psího věku s nimi oslavil již 595. narozeniny! Díky svým přirozeným instinktům mnoho řečí nenadělá, a to i přesto že své role dokázal zaštěkat již ve 21 jazykových mutacích. Kompilace těch nejlepších nahrávek vychází na CD i digitálně pod příhodným názvem AŤ ŽIJE ŽERYK! s podtitulem 85 LET SPOLU.

Žerykovým řezbářem byl Gustav Nosek, který se ujal i jeho partu a až do roku 1938 jej také štěkal. Po té se Žeryčkovi postupně věnovali – František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák. V současné době je jeho interpretem Ondřej Lážnovský .

Žeryk je foxteriér. A za své jméno údajně vděčí ve 20. letech 20. století u nás velmi populárnímu, knižnímu hrdinovi Jacka Londona foxíkovi Jerrymu z Ostrovů alias Džerymu alias Žerymu.
Způsob jakým Spejblova rodinka k Žerykovi přišla, je poněkud zvláštní a nemá daleko ke krádeži! Žeryk se pro prkna, která znamenají svět zrodil ve hře Jarní revue, později přejmenované na Revue z donucení. Je třeba zmínit, že se jednalo o představení pro dospělé. Spejbl se v této hře totiž zamiluje a zmizí z domova. Opuštěného a pobrekávajícího Hurvínka se v parku ujímá holčička, která se představí coby Mánička. Rozhodnou se přivést pana Spejbla zpět domů. Plán je prostý – taťuldu dotyčné dámě znechutit. Hurvínek ji proto vyhledá a jakoby náhodou se zmíní o otcově velké náklonnosti k radovánkám a především, že je zcela bez peněz. Povede se! Dotyčná dáma omdlévá a psík, který vybíhá z jejího bytu, se stává již nadobro Spejblovic psem Žerykem!

Od té chvíle uplyne 19. dubna již 85 let. Pejsek Žeryk za tu dobu zdomácněl a věrně doprovází hrdiny Divadla S+H. „Po pejskovi touží snad každé malé dítě. Hurvínek si s Žerykem rozumí na slovo. Žeryk je jeho spojencem, kamarádem a ochráncem. Dá se říct, že děti Žeryka zbožňují. Na kurzu loutkového divadla pro děti, který pořádáme, si děti nejčastěji vybírají loutku Hurvínka a pak hned právě Žeryka,“ dodává k výročí oblíbené loutky dramaturgyně Divadla Spejbla a Hurvínka i producentka nového CD Denisa Kirschnerová.

Album AŤ ŽIJE ŽERYK! aneb 85 LET SPOLU, které vychází 10. dubna 2015 obsahuje scénky: Spejbl se učí psí řeči; Žeryk akrobatem; Žerykova past a také speciální minutovou narozeninovou zdravici hlavních protagonistů Divadla S+H, kterou nahráli letos v březnu.

Supraphonline: http://www.supraphonline.cz/…85-let-spolu