Klid! Abraxas tepe nakažlivou energií

Nové studiové album po šesti letech vychází 15. 5.

Loni Abraxas zabodovali povedeným dvojalbem Tribute Abraxas a teď, konkrétně v pátek 15. 5. se po šesti letech od zatím poslední řadovky Hlava v oblacích konečně dočkáme nového studiového alba. Klipově ho uvádí píseň Už tady jsou (podívejte se zde: http://y2u.be/m7V6-Y3HMCY) a kapela okolo Slávka Jandy ho pojmenovala Klid!. Nenechte se však zmást názvem. Dle slov leadera Abraxas půjde o vůbec nejsvižnější album v dosavadní historii skupiny.

„Dění okolo Tribute Abraxas, stejně jako fakt, že jsme loni odehráli 60 koncertů a strávili spolu více času, nás všechny obrovsky nakoplo. Ač se nová deska paradoxně jmenuje podle nejpomalejší skladby, vykřičník napovídá, že se fanoušci můžou těšit na pořádnej fofr,“ vysvětluje Slávek Janda.

Celkem jedenáct písní, které kompletně složil Slávek Janda a v drtivé většině otextoval manažer a pomyslný pátý člen kapely Petr Soukup tepe v pro Abraxas typické svérázné kombinaci rocku, funky, disca, latiny i novovlných úprků. Vedle nezaměnitelných kytarových sól je to místy pořádná jízda s tvrdými rockovými riffy a radikálním rapováním na témata o prudičích kolem nás nebo tricích farmaceutického průmyslu, ale také o naší vnitřní černobílosti nebo potřebě si občas jen tak zatrsat.

„Celá deska se točila u Slávka ve studiu, on měl taky s novinkou největší práci. Ovšem nutno říct, že každý z kapely odvedl svůj nezanedbatelný díl. Mirek Imrich má v hlase pořád ten jedinečný třpyt, Ivan Doležálek je podle mě jeden z nejtalentova­nějších baskytaristů, co znám a Eda Štěpánek bicím rozumí jak technicky, tak duševně. Je to velký motor kapely,“ říká Soukup k novince, jež se masterovala v londýnském studiu M8 Service a kapela jí poprvé naživo představí 16. května na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kromě nakažlivé energie a věru svižného tempa zaujme i samotné grafické ztvárnění alba, které je osazeno sadou speciálních fotografií Romana Černého a dokazuje, že kapela se ani necelý rok před svým čtyřicátým výročím nemá potřebu brát příliš vážně. Naopak! „Práce na desce byla jako jít každej den házet spolu zlým sousedům šutry do oken. Slávek i Mirek jsou pořád pobertové, což je obrovská výhoda. Snad to bude platit i u fanoušků Abraxas,“ komentuje sympatický přístup Soukup, jenž je dle slov Jandy zásadním impulsem pro současný vývoj a rozpoložení Abraxas. Co dalšího k novince Janda se Soukupem prozradili můžete zjistit zde: http://y2u.be/sQY0_GpiCZI.

Že je to stav více než pozitivní a inspirativní, naznačuje jak nálada novinky, tak skutečnost, že vydáním alba to rozhodně nekončí. V plánu je hned několik klipů i celoroční koncertní šňůra, takže nepochybujte o tom, že nás Abraxas v klidu jen tak nenechají!