PAVEL HAAS QUARTET JIŽ POČTVRTÉ ZÍSKAL OSCARA KLASICKÉ HUDBY!

Cenu si převezme 17. 9. v Londýně.

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4172-2

Britský hudební měsíčník Gramophone vyhlásil večer 27. 8. 2015 vítěze cen Gramophone Awards 2015. Album vydané Supraphonem s nahrávkou díla Bedřicha Smetany v podání Pavel Haas Quartet získalo ocenění v kategorii „Komorní hudba“. Slavnostní předání prestižních cen se uskuteční již 17. 9. 2015 v kostele sv. Jana v londýnské čtvrti Westminster.

Britské Gramophone Awards jsou přezdívány „Oscaři klasické hudby“. Již třicet devět let je udělují kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ten vychází od roku 1923 a každý měsíc přináší recenze CD, rozhovory, portréty a články o nejnovějších trendech ve vývoji audiovizuální techniky. Ze stovek nahrávek, vydaných v období mezi 1. červnem a 31. květnem, vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších.

Pavel Haas Quartet, jenž vydává své nahrávky exkluzivně u vydavatelství Supraphon, získal letos Gramophone Award v kategorii „Komorní hudba“ za album s nahrávkou obou smyčcových kvartetů Bedřicha Smetany.

„Byli jsme velmi překvapení, když jsme toto ocenění obdrželi poprvé. Od té doby se to ještě třikrát opakovalo, a to včetně ceny „Nahrávka roku“ a my stále nevycházíme z údivu, že se naše alba setkávají s takovým pozitivním ohlasem. Dáváme do našich nahrávek vždy úplně všechno, co umíme a cítíme, stejně jako určitě i celá řada jiných umělců, ale nemyslíme na to, jak to udělat, abychom obdrželi další ocenění. Pokud se ovšem výsledek naší práce zcela přirozeně několikrát setká s tak prestižní odezvou, jako jsou ceny Gramophone Awards, utvrzuje nás to v přesvědčení, že jdeme správnou cestou,“ uvažuje violista Pavel Haas Quartet Pavel Nikl.

Ředitelka Supraphonu Iva Milerová podotkla: „Pavel Haas Quartet je pro Supraphon opravdovým klenotem. Ve vydavatelství si velice vážíme, že jim můžeme být partnery v dosahování dalších jedinečných uměleckých obzorů.“

Šéfproducent klasické hudby vydavatelství Supraphonu Matouš Vlčinský k tomu dodává: „Členové Pavel Haas Quartet jsou výjimeční v nejlepším smyslu toho slova. Jsou k sobě nekompromisní; do studia nebo na pódium nejdou se skladbou dříve, než ji mají dokonale zažitou a usazenou. Na pódiu z nich vyzařuje taková strhující energie, jako by to byl jejich poslední koncert. Chtějí hlavně hrát hudbu, kterou milují – promyslet, propracovat ji do posledního detailu, dostat se jí „na kobylku“. Nedělají to s vidinou nějakého ocenění, ale ocenění přichází jako logický důsledek jejich nadšení a soustředěné práce. Jejich výjimečnost je právě ve spojení toho, co umí, se skutečností, že jsou úplně normální a nic ze sebe nedělají. Spolupráce s takovými lidmi je veliká radost!“

Na podzim se Pavel Haas Quartet chystá na turné po USA a Kanadě. V diáři má také koncerty v Istanbulu, Amsterdamu, Gentu, Bruselu, Stockholmu a v Berlínské filharmonii. Před tuzemským publikem vystoupí Pavel Haas Quartet až v červnu 2016, kdy bude v rezidenci festivalu Concentus Moraviae. Právě v roce 2016 bude festival věnován poctě smyčcovému kvartetu jakožto hudebnímu uskupení i jeho místu v historii vážné hudby.

Následující album, jehož nahrávání se plánuje na první polovinu příštího roku, věnuje Pavel Haas Quartet dílu Dmitrije Šostakoviče. Vedle smyčcových kvartetů č. 8 a 10 na něm zazní i klavírní kvintet, k jehož natočení soubor přizval výjimečného ruského klavíristu Denise Kozhukhina. Supraphon plánuje vydání alba na podzim 2016.

Zveřejněné výsledky na webu Gramophone – viz zde:

http://www.gramophone.co.uk/awards/2015

Umělci a zástupci hudebních vydavatelství převezmou ceny z rukou celebrit britského kulturního života ve čtvrtek 17. 9. 2015 v kostele sv. Jana v londýnské čtvrti Westminster.

INFO: PAVEL HAAS QUARTET: http://www.pavelhaasquartet.com/biografie/

Připojené video