Moravské a Ukvalské lidové písně

Datum vydání: 18. 9. 2015

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4183-2

Martina Janková, Tomáš Král a Ivo Kahánek objevují kouzlo Janáčkových písní

Sopranistka Martina Janková, barytonista Tomáš Král a klavírista Ivo Kahánek spolu nahráli album, sestavené z moravských a ukvalských písní Leoše Janáčka, jež Supraphon vydá na CD i digitálně v pátek 18. září 2015.

Jméno Leoše Janáčka je jedním z těch, které českou hudbu proslavilo ve světě. Jeho Glagolská mše, Sinfonietta či vrcholná operní díla se uvádějí na nejvýznamnějších pódiích světa. Někde stranou všeobecné pozornosti pak leží Janáčkova práce folkloristická. Přitom je to právě lidová píseň, která pulzuje v samém srdci jeho hudby a zásadně utváří jeho osobitou řeč; bez tohoto pramene inspirace si nelze Janáčka vůbec představit. Díky jeho sběratelské vášni se nám dochovalo bohatství nádherných písní v notovém zápisu i v dobových zvukových záznamech. Do Moravské a Ukvalské lidové poesie vybral nejkrásnější z nich. Nechává je zaznít v čistém tvaru, který jim dala krajina a lidé v ní a – s citem restaurátora vzácného obrazu – pouze dotváří kongeniální klavírní doprovod. Krajina a jazyk Janáčkových Hukvald a Moravy se otiskly i v duších interpretů této nahrávky. I nejsilnější životní témata zde zaznívají s prostou přímočarostí a okouzlující poetikou. Právě tato čistota lidové písně je i hlavním východiskem interpretů předkládané nahrávky. Je výsledkem jejich společného hledání a touhy dotknout se tohoto čistého a hluboce symbolického světa písní.

Sopranistka Martina Janková se nad novou nahrávkou zamýšlí:
„Janáčkovy písně jsou velmi jemnou a citlivou úpravou původních lidových písní, které vášnivě sbíral. Dostal se při tom i do Frýdlantu nad Ostravicí, ze kterého pocházím a kde jsem i já měla možnost již ve svých čtyřech letech od úžasných muzikantů – rodiny Kotků, poznat spoustu těchto nádherných písní u cimbálu a naučit se jim. Janáček o svém setkáni s Ignácem Kotkem (z jehož tradice vycházím i já) píše ve svém fejetonu, ve kterém své inspirační prameny popisuje a jmenuje při tom rodinu Kotkovu na prvním místě. Jsem nesmírně ráda, že se tato originální hudební krása dodnes dochovala, i když již tradice lidových písní „nevoní“ tak silně. Díky těmto písním jsem se vlastně začala hudbě věnovat profesionálně. Již tam mě to chytilo a už nepustilo.“ Klavírista Ivo Kahánek dodává: „Nikdy mě nepřestane překvapovat a uchvacovat fantazie a proměnlivost, s níž Janáček složil doprovody k jednotlivým písním; snoubí se v tom nezměrný talent skladatele a zkušenost folkloristy s citem prostého Moraváka.“

VIDEO Z NAHRÁVÁNÍ ALBA:
https://www.youtube.com/watch?…

UKÁZKY Z ALBA NA Supraphonline:
http://www.supraphonline.cz/…ie-v-pisnich

Připojené video