KAFKŮV ZÁMEK

V SEVERONĚMECKÝCH BRÉMÁCH

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6241-2

Jaromír 99, Jaroslav Rudiš a Kafka Band zvou do německých Brém na Kafkův ZÁMEK

Spisovatel Jaroslav Rudiš společně s německým režisérem Alexandrem Riemenschneiderem a hudební skupinou Kafka Band včele s Jaromírem 99 adaptovali román ZÁMEK pro divadlo v severoněmeckých Brémách. Premiéra bude ve velkém sále divadla v neděli 20. září 2015. Divadlo touto hrou zahajuje novou sezonu.

„Bylo pozdě večer, když K. přišel.“ — těmito slovy otevírá spisovatel Franz Kafka svůj nedokončený román Zámek. Zeměměřič K. v něm přichází do zasněžené vesnice, která leží ve stínu nedostupného zámku, jenž svou tajemností vzbuzuje touhu dát se do jeho služeb. Je promrzlý a po dlouhé cestě unavený. Nikdo ho nevítá. Nikdo ho tu nechce. Přichází jako cizinec a cizincem zůstane.

„Naše inscenace je horečnatý hudebně-divadelní příběh o vyčerpání, boji se sněhem a nedorozuměním. A také o uprchlictví – zeměměřič K. je cizinec, který se na každém kroku setkává s překážkami, které mu brání začlenit se do nové společnosti. ,Co jste vy? Nejste ze zámku, nejste z vesnice, nejste nic – ale bohužel něco přece jen jste: cizinec, který sem nepatří a všude se plete do cesty‘, takové reakce, které K. od obyvatel vesnice slyší, nám v současné době znějí bohužel nepříjemně aktuálně,“ říká spisovatel Jaroslav Rudiš.

Inscenace vychází z hudby skupiny Kafka Band, která v roce 2014 vydala u Supraphonu soundtrack ke komiksové adaptaci ZÁMKU od Jaromíra 99 a amerického scenáristy Davida Z. Mairowitze, která česky vyšla v nakladatelství Labyrint. Výtvarník Jaromír 99, který s Rudišem vytvořil úspěšný komiks ALOIS NEBEL, nakreslil pro brémskou inscenaci nové ilustrace.

„Původně jsme mysleli, že s Kafka Bandem odehrajeme jen dva malé koncerty, ale najednou nám začala přicházet spousta nabídek, hlavně z Německa. A tak jsme dostali i do Brém, kde jsme vloni na podzim vystoupili na literárním festivalu Globale. Koncert se odehrál v divadle a hned po něm se zrodil nápad na divadelní inscenaci,“ upřesňuje Jaromír 99.

Dramaturgyně Brémského divadla Viktorie Knotková říká: „Pro Theater Bremen to bylo velké obohacení a čistá radost moci pracovat s tak inspirativními českými umělci jako jsou Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 a celá vynikající Kafka Band na svébytné adaptaci ZÁMKU. Věříme, že to není poslední společný projekt.“ Knotková, která spolupracovala s režisérem Alexanderem Riemenschneiderem již za svého působení v pražském divadle Komedie, dodává: „Fakt, že jsme se rozhodli otevřít současnou sezónu 2015/2016 touto výjimečnou mezinárodní spoluprací, je důkazem, že to s propojováním české a německy mluvící kultury myslíme vážně. Dušan D. Pařízek, který byl v září letošního roku zvolen v nejdůležitější anketě německých kritiků režisérem roku, u nás v Brémách letos v listopadu uvede inscenaci Kauza Schwejk, která vznikla v koprodukci s pražským Studiem Hrdinů a prestižním festivalem Wiener Festwochen.“

Inscenace ZÁMKU se v programu divadla uvádí jako česko-německý scénický koncert. Naplánováno je zatím deset repríz. Vedle českých hudebníků z Kafka Band na scéně vystupují herci Guido Gallmann, Johannes Kühn, Franziska Schubert a Alexander Swoboda.

„Během zkoušení pro divadlo vznikly dvě nové skladby,“ říká kytarista Dušan Neuwerth, který také produkoval album Kafka Bandu. Jako zpěvák a autor ilustrací se na scéně Theater Bremen představí Jaromír 99, vedle něj tu působí klávesista a klavírista Jiří Hradil, na baskytaru a mandolínu hraje a.m.almela, na bicí a perkuse Tomáš Neuwerth a Zdeněk Jurčík. Projekce vytvořil VJ Clad. Jaroslav Rudiš se dělí o recitaci a zpěv společně s herci Brémského divadla, kteří hudební pojetí inscenace rozvíjejí o performativní herecké akce.

Inscenaci podpořil Česko-německý fond budoucnosti.
www.theaterbremen.de

http://www.theaterbremen.de/…loss.1055022

Připojené video