ARNOŠT GOLDFLAM PÍŠE IRENĚ DOUSKOVÉ

NAVAZUJE NA ÚSPĚŠNOU AUDIOKNIHU HRDÝ BUDŽES

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6413-2

Irena Dousková, autorka proslulého románu Hrdý Budžes, vydala o pouhý rok dříve svou prozaickou prvotinu Goldstein píše dceři (1997). V dopisech, které posílá stárnoucí filmový režisér z Izraele své dospělé dceři do Prahy, se postupně odkrývají peripetie jeho života v Čechách i v jeho nové zemi a rozporuplnost opožděně navázaného, nenaplněného vztahu. Tento výsostně komorní příběh o otcovské lásce i sebelásce vychází 18. září 2015 jako audiokniha v kongeniálním podání Arnošta Goldflama. Supraphon ji vydává v kompletu tří CD i digitálně.

Prvotinou Goldstein píše dceři započala autorka Irena Dousková řadu populárních knih se silnými autobiografickými rysy – Hrdý Budžes, Oněgin byl Rusák a Darda. Otec hlavní hrdinky odešel počátkem šedesátých let do Izraele. Celých dvacet čtyři let se snažil zapomenout na rodinu, kterou v Čechách opustil. Malá holčička žila s nepřítomným otcem v jakési zvláštní nepřátelské symbióze. Po letech, již dospělá, zatoužila otce poznat a oslovila jej. Nastala mimořádná korespondence, v níž se provinilý Goldstein, již slavný filmový režisér, zoufale snaží vynahradit ztracená léta promarněného rodičovského vztahu.

Výstižná interpretace Arnošta Goldflama dotvořila psanou korespondenci v nový, dramatický útvar, který mimořádně citlivě a s pochopením odkrývá niterné rozporuplné pocity hlavního hrdiny. „Nejvíc mne překvapilo, jak Arnošt Goldflam dokázal románového hrdinu Josefa Goldsteina opravdu mistrovsky proměnit v živoucí bytost, s věrohodnou směsicí vlastností, jimiž jsou narcismus, zamilovanost, žárlivost, nedůtklivost, vše s brilantní ironií a nadhledem. Arnoštově ztvárnění zároveň nechybí obdiv a důraz na pronikavou inteligenci, vlastní nejen představované postavě, ale i představiteli.“ uvedla producentka nové audioknihy Naďa Dvorská. Autorka díla Irena Dousková to glosuje: „Už před několika lety mě napadla stejná myšlenka – že by se mi moc líbilo, kdyby knihu Goldstein píše dceři mohl na CD načíst Arnošt Goldflam. Chvíli jsem dokonce uvažovala, že to Supraphonu navrhnu, ale pak jsem to neudělala. Takže když se letos na jaře ozvala paní Naďa Dvorská s tímtéž nápadem, měla jsem radost. Byla jsem si úplně jistá, že to Arnošt udělá výborně, ale výsledek ještě předčil veškerá moje očekávání.“

Arnoštu Goldflamovi při interpretaci zřejmě napomohl i fakt, že měl možnost o skutečném otci Ireny Douskové, Petrovi Freistadtovi, natočit dokumentární film z televizního cyklu Za dveřmi je Arnošt Goldflam. V Izraeli se tedy potkal s mužem, jenž je předobrazem otce v díle Ireny Douskové, ať už se jmenuje Freistein (v románech Hrdý Budžes, Oněgin byl Rusák a Darda), nebo Goldstein.
Vydavatelství Supraphon započalo převádět volnou trilogii Ireny Douskové do audiopodoby již v roce 2004, kdy vznikla dnes již multiplatinovou deskou oceněná nahrávka Hrdého Budžese ve skvělém hereckém podání Barbory Hrzánové. I audiopodoby knih Oněgin byl Rusák a Darda se rychle zařadily mezi nejúspěšnější audioknihy posledních let.

Audiokniha Goldstein píše dceři vyjde v pátek 18. září 2015, a kromě 3CD si ji bude možné hned v den vydání koupit i v digitální podobě na Supraphonline.cz. Zároveň se dostane do nabídky dalších digitálních servisů, jako jsou například Audioteka.cz, nebo iTUNES.