ZLATÁ KOLEKCE MARTHY & TENY ELEFTERIADU

VYCHÁZÍ 2. ŘÍJNA

Barevné souznění hlasů Marthy a Teny Elefteriadu a jejich bohatou kariéru mapuje 3CD Zlaté kolekce. Celkem 73 písní ukazuje široké hudební rozpětí sester od roku 1969 do současnosti.

Když se koncem šedesátých let na brněnské hudební scéně objevily Martha a Tena Elefteriadu, bylo to zjevení. Zaujaly přírodně silnými temperamentními hlasy se zajímavou barevností i expresivitou individuálního projevu. Zatímco starší Martha vládla vyšším polohám s velkou emocionální rozpoutaností, mladší Tena měla svůj hlas níže posazený a vzájemně se velmi dobře doplňovaly. Jejich kariéra šla strmě vzhůru po získání stříbrné Bratislavské lyry (1970), kdy jim také vychází první album Dál, než slunce vstává (Panton). I ty to začátky zachycuje 3CD Zlatá kolekce:
„Jsou tu písně od našich prvních krůčků se skupinou Vulkán, přes první ocenění na Bratislavské lyře v roce 1970, kdy jsme se představily nejširší veřejnosti a jejíž zájem nás, trochu nerozkoukané, vystřelil do profesionálního života, až po řeckou hudbu, kterou jsme se zabývaly v posledních letech,“ říkají Martha a Tena o nové reprezentativní kompilaci.

Je to výběr barevný. Jak Martha s Tenou glosují: „Vždycky jsme měly rády volnost v žánrovém zaměření. S lehkostí jsme surfovaly mezi nejrůznějšími styly. Zbláznily jsme se do swingu a vložily do něho svou radost, do poprocku svou hudební energii a do soulu, který v nás dřímal, svůj citový náboj. I pár šansonů jste v našem repertoáru mohli slyšet. A co teprve řecká muzika s jejími nepřebernými poklady ostrovních písní…“

Trojalbum Martha & Tena Zlatá kolekce obsahuje celkem 73 písní, z toho dvě desítky jsou poprvé na CD. Komplet tedy plní mnohá přání fanoušků a zároveň odhaluje pro později narozené posluchače neznámou hudební tvář legendární sourozenecké dvojice.

Zlatá kolekce Martha & Tena Elefteriadu vychází 2. října na 3CD i digitálně.