VZPOMÍNKA NA GENIÁLNÍHO KLAVÍRISTU IVANA MORAVCE

vychází 16. 10.

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4190-2

Dosud nevydaný záznam koncertu z pražského Rudolfina byl po 28 letech objeven v supraphonském archivu a stihl ještě projít Mistrovou nekompromisní autocenzurou. Tříkrálový Recitál z roku 1987 to je Bach, Mozart, Beethoven, Chopin i Debussy, jejichž skladby zde mají všechny parametry vrcholných Moravcových nahrávek – technickou dotaženost v detailech, důsledně promyšlenou architekturu i vzácnou vnitřní životnost.

Mistrovství Ivana Moravce je ještě umocněno neopakovatelnou atmosférou živého koncertu. Zdejší životní pouť tohoto velkého pianisty 20. století a výjimečného člověka se však v červenci 2015 uzavřela. Tato nahrávka nám tak zůstává jako jeho poslední vzkaz a zpráva o kráse.

Supraphon Tříkrálový Recitál Ivana Moravce vydává na 2CD v pátek 16. října 2015. Dvojalbum mělo původně vyjít u příležitosti jeho 85. narozenin – jako připomínka velkého pianisty 20. století.

Za svou bohatou mezinárodní kariéru Ivan Moravec koncertoval prakticky na všech významných světových pódiích a byl zván jako sólista předními orchestry a dirigenty. Jeho diskografie zahrnuje desítky snímků, z nichž mnohé se pyšní titulem „nahrávka roku“ a dalšími cenami. Díla Mozarta, Beethovena, Debussyho, Francka a Chopina hrál s velkým úspěchem. To zároveň vysvětluje, proč česká hudba v jeho repertoáru nezaujímá tak významné místo, i když po světě hrál často třeba Janáčkovy skladby.
Jeho interpretační mistrovství bylo již oceněno mnoha uznáními, včetně prezidentem udělené medaile Za zásluhy v roce 2000, Ceny Karla IV. či Ceny Antonína Dvořáka.