NOVÉ CD KATEŘINY ENGLICHOVÉ

VYJDE 16. 10. 2015

Harfenistka Kateřina Englichová na novém albu objevuje krásu české a světové moderny.

Nové album renomované harfenistky Kateřiny Englichové obsahuje především skladby českých autorů 20. a 21. století. Zařazena je ale i Suita pro harfu Benjamina Brittena, která patří ke stěžejnímu harfovému repertoáru 20. století. „Ta tam není náhodou,“ říká Kateřina Englichová a dodává: „Chci ukázat, jak kvalitně a dobře naši současní autoři psali a píší pro harfu a mohou se suveréně řadit mezi skladatelskou špičku. Mezi nahranými skladbami jsou premiéry, kompozice mně věnované od Ilji Hurníka, Luboše Sluky, Jiřího Gemrota a díla ještě nenatočená na CD od Miloslava Kabeláče a Milana Slavického.“

Hledání zajímavého repertoáru přivedlo Englichovou k autorům 2. poloviny 20. století. „Mnozí máme s harfou spojený ten romantický obraz – krásná dáma se jemně probírá jejími strunami – a z nástroje se line prázdně virtuosní hudba, které máte po chvíli dost. Nové CD Kateřiny Englichové je ale úplně „jiná písnička“; zůstává ta krásná dáma i její virtuosita, ale co se hudby týče, čeká vás objevná, místy hravá, jinde až divoce krásná harfa české a světové moderny. Kateřina Englichová je jedinečným průvodcem těmito novými hudebními krajinami,“ glosuje novinku šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský.

Slavický, Hurník či Kabeláč představují harfu jako dynamický a asertivní nástroj, výrazově flexibilní a vyzývající k hledání. Inspirací jim slouží forma francouzské suity (Sluka), chytlavá Mozartova témata (Hurník) či barevné možnosti flétny a harfy (Kabeláč). Pro mnohé bude překvapením, kolik objevné, přitom krásné hudby pro harfu vzniklo současně s Brittenovou Suitou v malé české kotlině. Ve dvou skladbách je Englichové partnerem Američanka Carol Wincenc, vysoce ceněná profesorka flétny na Juilliard School, a v Gemrotově triu hobojista Vilém Veverka a klavírista Martin Kasík.

Album Kateřiny Englichové Musica per arpa vydává Supraphon 16. října 2015. Nahrávka vznikla za podpory společnosti RWE.

Slavnostní křest CD proběhne 26. listopadu ve dvoraně pražského Rudolfina v rámci velké módní přehlídky Petra Kociánová Fashion Designer 2016. Petra Kociánová je autorkou večerní róby, jež zdobí Kateřinu Englichovou na přebalu nového alba.

VIDEO: https://www.youtube.com/…ure=youtu.be

Připojené video