Pavel Šporcl platinový i zlatý

Oceněn byl za Bacha a za Zlatou kolekci

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4186-2

Houslový virtuos Pavel Šporcl loni na podzim vydal na 2CD – k poctě 330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha – „Sonáty a partity pro sólové housle." K novému albu zároveň uspořádal mimořádné turné „Bacha na Šporcla — Generali Tour 2015". V rámci třinácti beznadějně vyprodaných koncertů provedl vždy jiné Bachovy skladby, které v Praze a v Brně navíc rozšířil o „Bach maratón." V rámci něho provedl v metropolích Čech a Moravy vždy tři koncerty ve třech po sobě jdoucích dnech a provedl tak absolutně kompletní Bachovo dílo pro housle.

Album se Sonátami a Partitami pro sólové housle se za necelé tři měsíce od vydání stalo nejprodávanější tuzemskou klasickou nahrávkou roku 2015. V pondělí 25. ledna za ni Pavel Šporcl v prostorách nové prodejny SUPRAPHON musicpoint převzal platinovou desku. Oblíbený houslista zároveň obdržel i zlatou desku za 3CD „Zlatá kolekce." Ta vyšla v roce 2013 k jeho čtyřicetinám a je výběrem toho nejlepšího ze supraphonských nahrávek.

V rámci slavnostního předání ocenění za prodej alb Pavel Šporcl představil svoje plány pro rok 2016. Tím nejvýznamnějším je nepochybně debut v newyorské Carnegie Hall. V hlavním sále – Isaac Stern Auditorium, jedné z nejslavnějších koncertních síní světa – provede Pavel Šporcl již 13. února letošního roku lyrický, oblíbený avšak intonačně náročný Koncert e moll pro housle a orchestr Felixe Mendellsohna-Bartholdyho.

Českého houslistu v Americe doprovodí New England Symphonic Ensemble pod taktovkou italského dirigenta Guiseppe Lanzetti.

„Koncert v Carnegie Hall je pro mě velkou výzvou a vyznamenáním současně. Debutem ve slavném Isaac Stern Auditorium si splním jeden ze svých největších snů,"dodává Pavel Šporcl.

Carnegie Hall je americkou Mekkou všech umělců. Ročně se zde koná na 250 koncertů klasické a populární hudby. Naposledy tu z českých houslistů debutoval Josef Suk před více než padesáti lety. Slavná síň otevřela brány do světa také fenomenálnímu Janu Kubelíkovi a to v roce 1901. V roce 2000 debutoval na sedmé avenue za český pop Karel Gott. Štafetu toho nejlepšího z českého hudebního kumštu nyní důstojně převezme Pavel Šporcl. Houslista, jemuž se v Evropě přezdívá Paganini 21. století.