POSLOUCHEJTE NEJLEPŠÍ POHÁDKY

PŘED USNUTÍM

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6426-2

Kombinaci milých, vlídných hlasů, krásné hudby a mistrovské interpretace oblíbených pohádek, to vše obsahuje právě vydané CD Nejlepší pohádky před usnutím. Název není nadsazený, protože jde skutečně o ty nejlepší pohádky, v nichž někdy interpreti také zpívají. Libuše Šafránková čte pohádky Tři oříšky pro Popelku a O zvědavém štěňátku. Karel Höger vypoví, jak pejsek s kočičkou myli podlahu. Skvělou společnost korunuje Marek Eben. Nejprve spolu s Krtečkem vypráví příběh Jak Krtek ke kalhotkám přišel, pohádku O perníkové chaloupce, nazvanou bratry Grimmy Jeníček a Mařenka, pak doprovodí vlastními písněmi. „Po takových pohádkách se budou zdát ty nejkrásnější sny,“ říká producentka nového sampleru Naďa Dvorská, které jsme se zeptali, jak se jí spolupracovalo s tak výbornými herci a jestli je obtížné vybrat ty nejlepší nahrávky pro takové speciální CD.

Naďo, co by měly podle vás splňovat nahrávky, které pouští rodiče dětem před usnutím?

Pohádky před usnutím by měly děti uklidnit příjemným a milým hlasem vypravěče a příběhem, který nejen že dobře dopadne, ale ke kterému se děti rády vracejí, přejí si jej slyšet znovu a znovu. Ve vyprávění může být i dramatické napětí, ideální je, když je to v pohádce, kterou děti důvěrně znají.

Jak se vám spolupracovalo s Libuší Šafránkovou?

Libuška je jedna z nejmilejších osobností, se kterou jsem kdy pracovala. Okouzluje svým něžným hlasem a její bytost vyzařuje něhu a vlídnost. Je neuvěřitelně inteligentní, vtipná a nesmírně pracovitá. Za vším, co udělá, opravdu stojí a je to výsledkem její poctivé přípravy.

Bylo těžké přesvědčit Marka Ebena, aby načetl pohádky o Krtečkovi?

Když jsme hledali interpreta pro vypravěče Krtečkových dobrodružství, měli jsme seznam několika jmen, mezi nimi Marka Ebena. Znala jsem Marka již z dob jeho studií, hrál ve Viole v pohádce o Kocourkovi Modroočkovi tak výborně, že jsem zkusila nejprve oslovit právě jeho. Marek se nezdráhal ani chvilku. Když pak všichni slyšeli výsledek, tedy první pohádku Jak Krtek ke kalhotkám přišel, divili se, že bychom mohli uvažovat ještě o jiném interpretovi. Do té míry byla volba Marka jasně nejlepší. Načetl pak celou velkou sérii Krtečkových dobrodružství, která patří u Supraphonu k nejúspěšnějším nahrávkám mluveného slova.

Proč jste se do kompilace rozhodla zařadit i archivní nahrávku s Karlem Högerem?

Vybírala jsem pohádky také podle vlastní zkušenosti. Jak pejsek a kočička myli podlahu patří k těm příběhům, které děti v naší rodině vyžadují a milují. Hlas Karla Högera je uklidňující a vlídný, příběh je laskavý a mile legrační.

Album je vybaveno i pěkným hudebním doprovodem v podání Jiřího Stivína, Zdeňka Zdeňka či Bratrů Ebenů…. asi to považujete za důležité?

Jirka Stivín jednoduše a ve zkratce hudebně představí pohádku Tři oříšky pro Popelku, čtenou Libuší Šafránkovou. Moc se mi líbí také její Štěněčí písnička. Text k ní napsal Ondřej Suchý, hudbu Zdeněk Zdeněk a Libuška ji zpívá nesmírně sugestivně. Také mám moc ráda písničky k pohádce Jeníček a Mařenka. Hudbu i slova napsal Marek Eben a spolu se svými bratry hraje a zpívá. Pohádka končí krásným popěvkem, který symbolicky celý výběr uzavírá slovy: Skončila pohádka, jděte spát, děťátka!

Supraphonline: http://www.supraphonline.cz/…pred-usnutim