RADŮZA PŘEVEZME PLATINOVOU DESKU

A VYDÁVÁ AUDIOKNIHU...

Koupit album
Katalogové číslo: RR006

Písničkářka Radůza je stále v jednom kole. Nejen že stále s kapelou koncertuje po Čechách i Slovensku, ale nyní aktuálně vydala novou verzi své úspěšné knihy Čáp nejni kondor, jejž rozšířila o fotografie a také o audioknihu. Symbolické křty proběhnou na koncertech v Malostranské besedě 16. a 17. března. Doprovodnou autogramiádu autorce uspořádá prodejna Knihy Dobrovský v OC Letňany ve středu 30. března od 17 hodin, kde Radůza slavnostně převezme platinovou desku za úspěšný prodej CD s knihou Marathon – Příběh běžce.

Třináct autobiografických povídek o dětství svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy v knize Čáp nejni kondor přesvědčivě a s humorem načrtává realitu sklonku 70. let. Autorka líčí dětství na venkově očima hubené svéhlavé holčičky, která už ve svých čtyřech letech má na život jasný názor, a jejím prostřednictvím vypráví historky rodinné i vesnické a vykresluje citlivý literární obraz svých prarodičů i rodinných peripetií. V povídkách s lapidárními názvy (Veranda, Kondor, Zavinovačka atd.) vykresluje babičku a dědu a především jejich venkovský způsob života: od všudypřítomného koloběhu – pouť, narozeniny, práce na dvoře, zabíjení králíků, nemoci psů, malé vesnické katastrofy – po nepodstatné detaily, které však dodávají textu naprosto hmatatelný rozměr a přenášejí nás do atmosféry vesnice, která dnes už v podstatě zanikla. Radůza vládne temperamentním prozaickým talentem, který v tomto případě oživila i krajovým nářečím východních Čech. A stejně jako ve svých písňových textech dokázala i v knize Čáp nejni kondor vytvořit výborný koncentrát nabitý energií.
„Je pro mne velkým bonusem, že po přečtení prvního vydání za mnou chodili lidé a říkali mi, že pod vlivem mých povídek si začali sami vzpomínat na své dětství, na to co si mysleli, že už dávno zapomněli,“ říká o své knize písničkářka.

Dalo se tušit, že se dětství této výrazné muzikantky neodehrávalo ve vzorově panelákové šedi sedmdesátých let, pro její generaci tak příznačné. Není to však rozhodně nějaké sentimentální vzpomínání, spíš věrný otisk vzpomínek, které nijak nebilancují. Druhé vydání úspěšné knihy autorka obohatila o fotografie ze svého dětství, sama se svou dcerou načetla audioknihu, která je nedílnou součástí knihy jako CD (u e-knihy pak jako mp3). K výraznému výtvarnému zpracování si krom svých dětí přizvala výtvarnici Věru Marešovou, která vytvořila speciální stírací obálku, a tak si čtenář může sám vybrat, jak bude kniha vypadat.

V současnosti Radůza představila svou divadelní hru pro děti v kladenském divadle Lampion a věnuje se koncertnímu turné s kapelou. Na koncertech 16. a 17. března v Malostranské besedě se uskuteční i křty nově vydané knihy. Doprovodnou autogramiádu nové knihy uspořádá prodejna Knihy Dobrovský v OC Letňany ve středu 30. března od 17 hodin, kde Radůza slavnostně převezme PLATINOVOU DESKU za úspěšný prodej knihy a CD Marathon – Příběh běžce, která je v distribuci Supraphonu. Kniha Čáp nejni kondor je k dostáni v distribuční síti Kosmas.

AKTUÁLNÍ KONCERTY
RADŮZA S KAPELOU

15. 3. 19.30 Li­berec, Sál Lidových sadů
16. 3. 20.30 Praha, Malostranská beseda
17. 3. 20.30 Praha, Malostranská beseda
12. 4. 19.30 Praha, Divadlo Gong
13. 4. 20.00 Klad­no, Městské divadlo
14. 4. 19.00 Čás­lav, Dusíkovo divadlo
26. 4. 20.00 Pře­rov, Klub Teplo
27. 4. 20.00 Trna­va, Music a Cafe
28. 4. 20.00 Nitra, Nájomná jednotka 210
29. 4. 20.00 Nové Mesto nad Váhom, Blue Note

www.raduza.cz