Padesát let od vydání vychází první album Hany Hegerové

v původní grafice na LP a CD

8. dubna, pět desítek let od prvního vydání, vydává Supraphon debutové album Hany Hegerové. Zpěvačka se prvního LP dočkala v „pouhých“ pětatřiceti letech, kdy měla za sebou úspěšná herecká i pěvecká vystoupení. V replice historicky prvního obalu (foto Josef Koudelka, grafická úprava Zdeněk Seydl, sleeve-note Leo Jehne) je dvanáct písní s oprávněným přívlastkem legendární.

Osudy tohoto alba jsou vskutku pestré. Zajímavostí je už hledání jeho názvu. Titulní strana si vystačila se jménem zpěvačky. Na zadní straně obalu bylo napsáno Zpívá Hana Hegerová. Etiketa na elpíčku pak nabídla variantu Šansony s Hanou Hegerovou…
„V roce 1966, zrovna v období, když jsem nahrávala své první album, mne zaujal výborný soubor fotografií Josefa Koudelky Cikáni. Romantika těch snímků mě doslova učarovala. Můj otec byl totiž velmi dobrý amatérský fotograf, tak jsem měla k fotografování a fotografiím vždycky pozitivní vztah. Řekla jsem si, že Koudelka by mohl být ten pravý, jenž by vystihl i atmosféru mých písní a udělal by zajímavý portrét pro LP. Tak se také nakonec stalo,“ vzpomíná Hana Hegerová na vznik titulní fotografie svého alba z roku 1966. Bohužel, album se v původním přebalu už nikdy nevydalo. Navíc komunistická cenzura nahrávku zakázala, a když se mohla po roce 1989 znovu vydat, tak to bylo v grafickém obalu edice Trezor. Později album vyšlo na CD s portrétem Hany Hegerové od malíře Karla Laštovky.

„V roce 2002 mi zavolal již světoznámý fotograf Josef Koudelka, že by se rád sešel. Že bude na chvíli v Praze a potřebuje se mnou nutně mluvit. Na schůzce mi předvedl návrh plakátu pro Národní pařížskou operu k představení Medea. Použil na něm portrét z mého prvního alba! Ptal se, zda bych s tím souhlasila. Neměla jsem důvod tomu bránit, a navíc představa, že plakáty s mým portrétem visí po Paříži, mi přišla docela hezká,“ dodává s úsměvem Hana Hegerová.

U příležitosti 50. výročí od vydání prvního studiového alba Hany Hegerové vychází remasterovaná nahrávka na CD a LP v původním originálním obalu. Od té doby, co album vyšlo poprvé, se z Hany Hegerové i Josefa Koudelky staly velké tvůrčí osobnosti a skutečné legendy.