Ožila Vodňanského a Skoumalova Tarantule!

Vychází album překvapujících nálezů z hlubin archivu

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6338-2

Jan Vodňanský a Petr Skoumal – toť jedinečná autorská dvojice, která má na svědomí mnoho dnes již naprosto kultovních skladeb, scének a básní. Nyní, při příležitosti 75. narozenin Jana Vodňanského vychází pod názvem Tarantule a jiné nevydané songy unikátní kolekce písní z let 1970 – 1980, které skrývaly tajné šuplíky Jana Vodňanského. Kromě výše zmíněné dvojice navíc mezi autory a interprety najdeme i další zajímavá jména.

Šestadvacet písní, z nichž mnohé mohou posluchači slyšet úplně poprvé, vzniklo v období, kdy mělo duo V+S od tehdejšího režimu zákaz vystupování. Zvukové záznamy se tak rodily doslova konspiračně a v maximálním utajení. Bylo to buď v domácích soukromých studiích (u Vodňanského, Skoumala, Toufara, Zamazala, Kučery, Jakoubka) či na večírcích v různých studentských kolejích, fakultách a podnikových klubech.

Svébytná poetika Vodňanského textů zde tak dostává až vyloženě undergroundový rozměr. Ten pak v kombinaci s nádechem totální absurdity, nonsensu a vtipných hříček působí jako osvěžující a především osvobozující gejzír legrace, zvláště pak s ohledem na dobu, kdy texty i hudba vznikaly.

Kromě Vodňanského, který má na svědomí všechny texty, a Skoumala, jenž zhudebnil sedmnáct skladeb, se zde jako autoři představují Jaroslav Jakoubek (tři písně), Ivan Mizera a Martin Zákravský (oba po dvou písních) a Jiří Bulis a Jiří Toufar (každý napsal jednu píseň). Pěveckých partů se z většiny zhostili sami autoři, které v některých písních doplnili Zdena Lorencová, Světlana Nálepková či Přemysl Rut.

Už z tohoto výčtu je zřejmé, že se jedná o vskutku objevnou kolekci, která může mít zásadní význam pro sběratele a historiky malých forem stejně jako pro příznivce absurdního humoru. Ostatně kde jinde můžete zaslechnout takové skvosty jako hoši uondáni chtíčem/ tiše listují si v Nietzchem/ jak líný lejzr leze trubičkou za tou mojí maličkou/ nebo že já se sladce protáhnu/ oběšený na ráhnu…

Na slavnostní křest se můžeme těšit v den Vodňanského narozenin, tedy 19. června příznačně v Činoherním klubu, který hostil mnoho zásadních vystoupení dvojice Vodňanský + Skoumal.