PO 30 LETECH VZNIKLA NOVÁ NAHRÁVKA ARIADNY B. MARTINŮ

S ESSENSKOU FILHARMONIÍ NETOPILEM A ŠATUROVOU

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4205-2

V pátek 24. 6. 2016 vychází na CD Ariadna ve skvělém nastudování Tomáše Netopila s Essenskou filharmonií a Simonou Šaturovou v titulní roli

„Píšu novou malou operu, jeden akt, také abych si trochu odpočinul od té velké opery Řeckých pašijí, které dají hodně práce.“ Martinů napsal Ariadnu za pouhý měsíc v létě 1958. Řecká báje o královské dceři Ariadně, která pomůže Théseovi zabít Mínótaura, se mnohokrát dočkala hudebního zpracování. Martinů zaujala v pojetí dramatika Georgese Neveuxe, které mu posloužilo základem k vlastnímu libretu; rozdvojený Théseus zde bojuje sám se sebou, s Théseem přemoženým láskou k ženě.

Tomáš Netopil se svou Essenskou filharmonií dal vzniknout nové nahrávce opery 30 let po Neumannově snímku s Českou filharmonií. Punc výjimečnosti dodává nahrávce i Simona Šaturová v titulní roli; závěrečné lamento opuštěné Ariadny posluchači bere dech.

„Načasování nahrávání bylo mimořádné. Simona Šaturová dnes disponuje neuvěřitelnou technikou, která jí umožňuje naplno využít i krajní roviny jejího hlasu. A disponuje taky obrovskou muzikalitou a profesionalitou – ve smyslu neustálé angažovanosti a zájmu o interpretované dílo. Vždycky moc rád využívám jakoukoliv příležitost se s ní setkat,“ uvádí Tomáš Netopil a zároveň představuje i další zpěváky nové nahrávky: „Drtivou většinu z nich znám, protože jsou sólisty našeho souboru v Essenu. O to jsem měl jednodušší výběr. Baurzhan Anderzhanov je naším vynikajícím basistou. Abdellah Lasri je skvělý mladý tenorista u kterého nevím, jak dlouho ho v souboru udržíme – už vloni měl spoustu vystoupení třeba v Paříži nebo Drážďanech. Disponuje mimořádně krásným a tvárným hlasem. Problémy jsem měl jenom s mužskou hlavní rolí – Théseem, kterého jsem nemohl najít. Teprve asi rok před natáčením jsem se v Mnichově setkal se Zoltánem Nagyem. Oslovil mě svojí muzikalitou a invencí. A se všemi těmito umělci se mi splnil sen, který už jsem měl před lety v pražském Národním divadle: Ariadnu natočit.“

Operu na CD doplňuje Dvojkoncert, dílo se silným příběhem, jež tvoří vrchol francouzského období skladatele. Martinů jej začal skicovat v létě 1938. Napjatá atmosféra stísňovala celou Evropu, strach a neklid se promítl i do skladby. Autor do skladby otiskl silné emoce spojené s osudem jeho domoviny.

Supraphon album s nahrávkou lyrické opery Bohuslav Martinů Ariane a s Dvojkoncertem pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány vydává na CD v pátek 24. 6. 2016.

Nahrávka vznikla za podpory OSA PARTNER a NADACE ČEZ.

Supraphonline: http://www.supraphonline.cz/…-dvojkoncert