PODZIM PŘEJE AUDIOKNIHÁM!

VYJDE SATURNIN, ZTRACENÝ SVĚT I VÍTEK NA VÝLETĚ…

Proč jsou audioknihy poslední dobu tak úspěšné? Protože podporují soustředění a koncentraci. Bez nich je poslech nemožný. Audioknihy především dětem usnadňují cestu ke knížkám, neboť ještě před tím, než se naučí číst, probouzí v nich radost z literatury. Již se ví, že poslech audioknihy není pasivní příjem. Je naprosto srovnatelný s četbou, protože vnitřní představivost pracuje na plné obrátky, nic jí není dodáno opticky.

V říjnu Supraphon vydá hned tři nové audioknihy, které potěší dětské posluchače, ale i milovníky humoru. Posluchači se mohou těšit na výtečnou audiopodobu Jirotkova Saturnina, na dobrodružný Ztracený svět, jehož autorem je Arthur Conan Doyle a také na dětskou klasiku Vítek na výletě Bohumila Říhy.

Saturnina Zdeňka Jirotky načetl Svatopluk Beneš
Tato nahrávka z archivu Supraphonu z roku 1990 dosud nikdy nevyšla na vinylové LP ani CD (pouze na audiokazetě v roce 1994). Jde přitom o mimořádný přednes představitele ušlechtilého herectví Svatopluka Beneše, čtoucího dílo klasika inteligentního humoru Zdeňka Jirotky. Prvotina Saturnin se stala okamžitě jednou z nejoblíbenějších knih českých čtenářů. Sentence a činy sluhy Saturnina, které provádí s ledovým klidem a vážnou tváří, svým suchým humorem připomínají vrcholná díla anglického humoristické literatury. Svatopluk Beneš přesně vystihl ono jemné předivo suchého humoru, z něhož je Jirotkovo dílo utkáno, a drží jej v přesné intenci dobře vychovaného českého gentlemana, který předpokládá inteligentního posluchače, jemuž mnohdy stačí jen napovědět. Audiokniha vyjde na CD.

Půvabná dětská knížka Bohumila Říhy ožívá ve zvukové dramatizaci
Ve zvukové podobě Vítek na výletě účinkují Zdeněk Dítě, Jan Seifert a Josef Barvínek. Vyprávění je podáno jazykem srozumitelným i malým dětem. Knihy autora Bohumila Říhy patří již po několik generací k oblíbené četbě pro nejmenší a jejich kvalitu prověřil čas. Jako bonus právě vydávaného CD jsou zařazeny i dva příběhy z dalších titulů tohoto spisovatele – Honzíkova cesta a O letadélku Káněti – v osobitém podání Václava Postráneckého.

Dobrodružná výprava A. C. Doylea Ztracený svět
I když výprava do Ztraceného světa vyšla poprvé knižně v češtině v roce 1919, dokáže i dnes nadchnout malé a velké čtenáře a posluchače. Supraphon vydává 14. října na CD dramatizaci z roku 1995 ve skvělém hereckém podání Rudolfa Pellara, Borise Rösnera, Jana Přeučila, Sylvy Sequensové a dalších vynikajících herců.