RADEK TOMÁŠEK slaví letošní jubileum

výběrovým 2CD Dům na nároží

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6353-2

Radek Tomášek – skromný a zdánlivě nenápadný hitmaker letos v červnu oslavil sedmdesáté narozeniny. A jako kovaný muzikant snad ani nemůže slavit jinak než hudbou! Ač – jak sám přiznává – nerad bilancuje, udělal při této příležitosti výjimku a společně s kapelníkem a producentem svých nových nahrávek Luďkem Koutným sestavil 2CD Dům na nároží / To nejlepší 1974 – 2016, které právě vychází u Supraphonu. Dvojalbum Radek Tomášek společně s kapelou a hosty pokřtí 8. 12. v pražském Divadle Semafor.

Kolekce, jež čítá celkem třicet šest písní, mapuje celou Tomáškovu sólovou kariéru, která započala jeho odchodem z Rangers/Plavců v roce 1973. Najdeme zde tak cover verze trvalé popularity jako například Zpíval jen rokenrol, nic víc (Smokie), Srdce (Sutherland Brothers), Tvoje snídaně, Cesta zpátky či Až mi stáří… (Jim Croce), Zimní les (Don McLean) nebo Jen s ní (José Feliciano), do češtiny otextované samotným Tomáškem, Janem Krůtou či Eduardem Krečmarem.

Nechybí ale ani Tomáškovy vlastní písně či ty obecně domácí provenience, jež zasáhly několik generací posluchačů svým přitažlivým stylem pohybujícím se na pomezí akustického písničkářství a rocku. Žádná jiná, Pod šedou oblohou, Dvacetiletá, Dokud tě nepotkám, Džínová láska nebo titulní Dům na nároží, s texty mj. Miroslava Černého nebo Vladimíra Poštulky, jsou jen malým kouskem rozsáhlého seznamu. Samostatnou kapitolou je pak několik zcela čerstvých nahrávek, které Tomášek natočil letos se svou kapelou Simply The Four a i v sedmdesáti letech v nich dokazuje, že ze svého umu a charismatu rozhodně nic neztrácí.

„Postupovali jsme od zapisování nápadů při diskuzi u piva, až k poslouchání skladeb z Radkova osobního archivu. Úplný základ dvojalba ovšem tvořil archiv Supraphonu, kde nám poskytli i pár nahrávek, které už Radek považoval za zapomenuté a ztracené. Každá z písní na dvojalbu tak reprezentuje určité období z Radkova muzikantského života, a i když se některé nahrávky už dnes mohou zdát po zvukové stránce prehistorické, za každou z nich si stojí,“ komentuje Luděk Koutný průběh výběru skladeb pro 2 CD.

Když pak přijde na píseň, která na 2 CD musela být stůj, co stůj, má Radek Tomášek naprosto jasno: „To je bez debat píseň Žádná jiná. Ta mě provází od samého začátku mé sólové kariéry a spočítat, kolikrát jsem ji už za svůj život hrál, to bych asi nedokázal. Tahle písnička ke mně patří a ani posluchačům, ani mně se ještě neomrzela. Je prostě dobrá. Natočil jsem ji celkem třikrát (byla i na mém CD z roku 1994 Cesta zpátky). A právě proto, že mě provází celým životem, tak se na dvojalbu objeví dvakrát. Nejprve jako úplně první nahrávka z roku 1974, a pak vlastně 2 CD uzavírá coby bonus – v podobě zatím poslední, třetí verze z roku 2006. Mezi těmi nahrávkami tedy mezitím stačilo uplynout 32 let!“

Je nasnadě, že Žádná jiná tak musí zaznít i 8. 12. v Divadle Semafor, kde bude album slavnostně pokřtěno na tradičním předvánočním koncertě. Jak ale podotýká Luděk Koutný, vzhledem ke křtu 2 CD a Tomáškovu letošnímu jubileu, bude tento koncert v mnohém výjimečný: „Kapela bude při této příležitosti posílena o klávesy a známé písně tak zazní v bohatším aranžmá. Bude okénko z dávných dob Rangers a zahrajeme i skladby z 2 CD, které ještě Radek s kapelou na pódiu nezpíval. Křest bude uvádět Jan Macoun z Country rádia a jako kmotra zatím přislíbila účast Petra Černocká – takže si s Radkem zazpívá i jeden duet. Ale program ještě není definitivní, může dojít i k nějakému tomu překvapení…“