KATT – VENI SANCTE SPIRITUS

VÍC NEŽ JEN KONCERT

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4189-2

Varhanice a skladatelka KATT vystoupí ve čtvrtek 10. listopadu 2016 s repertoárem spojeným s jejím debutovým albem (vydaným letos u Supraphonu) v Anežském klášteře v Praze. Ovšem na vžité představy o varhanním koncertu zapomeňte!

Vypadá jako filmová hvězda a působí nadpozemsky. Katt rozhodně není varhanicí, na jaké jste zvyklí, ale – slovy jejího kolegy, amerického varhaníka Camerona Carpentera – „ jedinečnou umělkyní“. Ať už rozezní svůj elegantní, na míru vytvořený nástroj anebo usedne za milované varhany v kostele, dokáže svým duchovním koncertním programem „Veni Sancte Spiritus“ uhranout publikum po celém světě. Zve v něm své posluchače na hudební pouť plnou emocí, která vede od Pärta, Bacha či Messiaena až k její vlastním, zcela originálním skladbám. Čerpají z hluboké studnice duchovní hudby, ale přitom zní naprosto současně. K varhanám přidává Katt svůj éterický zpěv i zvonivé perkuse. Svojí hudbou a interpretací přenáší posluchače mimo čas a žánrové škatulky, daleko za horizont vžitých představ o tom, co pojem varhanní koncert – jak repertoárem, tak pojetím – běžně představuje.

Jakmile Katt vkročí na jeviště, bosá a ve své typické sukni podobná punkové baleríně z neznámé budoucnosti, jsou karty rozdány a pozornost publika se koncetruje směrem k varhanům. Koncert ozvlášťňuje osvětlení v citlivé kombinaci intimity a jasu. Dodává mu prostor, násobí atmosféru. Vše působí tajemně, zvláštně a s nevýslovnou krásou, zároveň posvátně i zemitě. Katt vypadá za varhanami jako zjevení. Pedály ovládá bosýma nohama, do mikrofonu zpívá, sténá, šeptá a křičí.

Úspěch koncertu ovšem přitom vyrůstá z dokonalé techniky hry a hudebnosti na nejvyšší úrovni. I nahrávka pod stejným názvem „Veni Sancte Spiritus“ se setkala s všeobecně příznivým přijetím. Časopis Gramophone si povšiml „překrásně řízné artikulace,“ s níž Katt zpívá, a vyzdvihl „syrově oduševnělou intenzitu“ jejího hraní. Ještě dříve, než představila své vlastní skladby, na sebe upozornila podáním klasického varhanního repertoáru. Na svém kontě má vystoupení s orchestry jako Anima Eterna (s dirigentem Josem van Immerseelem), Zurich Chamber Orchestra (pod taktovkou Sira Rogera Norringtona) anebo s Royal Flemish Philharmonic. Poslední dobou se Katt začala objevovat i na multižánrových festivalech po Evropě, například vystoupila s kolegou, americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, na pražském festivalu Struny podzimu.
„Veni Sancte Spiritus“ je koncertní program, kterým Katt přenáší varhany do 21. století. Je zároveň jejich oslavou i útokem na jejich běžné vnímání. „Jedním z mých cílů,“ říká o tom, „je přiblížit varhany širšímu publiku než je to tradiční.“ A zdá se, že je na nejlepší cestě tento cíl naplnit.
Jde o koncert, který musíte vidět, slyšet a především procítit. Odměnou vám bude večer, na jaký se nezapomíná.

Vybrané recenze CD a koncertů:
„Katt moans, whispers, roars, caresses and generally provides an unearthly accompaniment to some vivid organ colour“; Grammophone (August 2016)
„organová primadona assoluta“; autor: Terézia Ursínyová, Opera Slovakia (July 2016)
„živelná extrovertní muzikantka ovládající svůj nástroj svrchovaně“; autor: Peter Veber, Časopis Harmonie (červen 2016)