BRATŘÍČEK KAREL

NOVÝ POHLED NA KARLA KRYLA

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6253-2

Do kin 17. 11. 2016 vstoupí nový dokumentární film o Karlu Krylovi. Snímek, natočený v česko-polské koprodukci, přibližuje neznámé události z Krylova života.

Na písničkáře s jímavým hlasem a úžasným citem pro jazyk vzpomínají publicista Jiří Černý, písničkáři Jaroslav Hutka a Vladimír Merta. O svých setkáních s Krylem vyprávějí také polská režisérka Agnieszka Hollandová nebo zpěvák Michał Tarkowski.
Snímek rovněž připomíná koncert, který Kryl věnoval polským emigrantům, jež se ocitli na Západě po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981 – a který na CD v roce 2014 pod názvem Solidarita vydal Supraphon.

Nový dokumentární film Bratříček Karel polské režisérky Krystyny Krauzeové přibližuje spoustu neznámých událostí ze života Karla Kryla a představuje zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Texty jeho písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost.

Co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho písničky a čtou jeho poezii? Jaké je místo umělce v tragických dějinách vlasti? Může jednotlivec ovlivnit chod dějin? Byl Kryl obětí dějin svého národa? Milovaly ho davy, ale umíral opuštěný a zatrpklý – protože nikdy nedělal kompromisy… Tyto a další otázky se rozhodla položit autorka filmu Krystyna Krauze.

Kromě písniček, které nazpíval v češtině i polštině, diváci ve filmu uslyší promlouvat Kryla z dosud nezveřejněných nahrávek z Rádia Svobodná Evropa a různých amatérských záznamů. Režisérka Krauzeová, jejíž životní osud je úzce spjat s Karlem Krylem, je zároveň vypravěčkou dokumentu. Připomíná, že Kryl nazpíval mnoho svých písní v polštině a že Supraphon předčasem vydal album Solidarita, které obsahuje záznam koncertu, jež Kryl věnoval polským exulantům, kteří se ocitli na Západě po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981.

Celovečerní dokumentární film Bratříček Karel o významné postavě českého barda na pozadí evropských dějin 20. století do českých kin distribuuje společnost Artcam. artcam.cz/bratricek-karel

Vydavatelství Supraphon v rámci uvedení filmu Bratříček Karel připomíná ze svého katalogu nejen zmíněné dvojalbum Solidarita, ale i další CD a DVD Karla Kryla:

SU6253–2 KAREL KRYL – Solidarita (2CD)
SU6287–2 KAREL KRYL – Bratříčku zavírej vrátka (CD a LP)
SU5958–2 KAREL KRYL – To nejlepší (CD)
SU7124–9 KAREL KRYL – Kdo jsem…? (CD+DVD)
SU5691–2 KAREL KRYL – Live! (2CD)
SU7113–9 KAREL KRYL – Koncerty1989/ 1990 (DVD)
SU5998–2 KAREL KRYL – Ostrava (CD)
SU5892–2 KAREL KRYL – Akordy (CD)
SU5694–2 KAREL KRYL – Miláčku… (CD)
SU6275–2 různí interpreti – KAREL KRYL 70 (CD+DVD)

Supraphonline:
http://www.supraphonline.cz/vyhledavani?…