Předního českého hobojistu Viléma Veverku a jeho nastudování Suity pro hoboj Pavla Haase představí další díl hudebního dokumentárního cyklu České televize Můj pokus o mistrovský opus. Režisérka Linda Kallistová Jablonská ve svém autorském dokumentu hledá odpovědi na otázky, v čem se liší Veverkova interpretace Haasovy Suity z dob studií od té dnešní. Co pro něj znamená hoboj a proč se v životě pouští do zdolávání čím dál vyšších vrcholků hor? Dokument vysílá ČT Art již ve středu 23. listopadu ve 21:40 hodin.
Viléma Veverku v blízké době čeká další mimořádná umělecká výzva. Na koncertě souboru Czech Ensemble Baroque v rámci koncertu F-dur od F. X. Richtera pro hoboj a smyčce poprvé vystoupí jako sólista na barokní hoboj. Jeho nástroj byl vyroben v anglickém ateliéru Dicka Earla. Koncert se uskuteční 21. prosince v Besedním domě v Brně. „Barokní hoboj je zkrátka úplně jiný nástroj a logicky je to tedy pro interpreta, který hraje jen na moderní instrument, obtížnější. Bez předchozí zkušenosti s barokním hobojem během studia bych na podobnou nabídku nemohl kývnout. Nemám rád slova typu, že je to či ono v hudbě výzva, toto je však skutečně nový úkol, a proto velmi zajímavý projekt, další šance posunout se, pracovat na sobě, dostat ze sebe více,“ uvažuje Vilém Veverka a ještě dodává: „Pro futuro mám záměr určité formy hudební konfrontace, v rámci jednoho koncertu bych rád představil oba hudební protipóly, oba nástroje. To považuji za skutečně komplexní vyjádření interpreta 21. století.“
V současné době Vilém Veverka dokončuje společné album s harfenistkou Kateřinou Englichovou. Tyto dvě muzikantské osobnosti spojil dohromady výjimečný cit pro komorní hudbu a touha překonávat stávající interpretační limity. Album vyjde u Supraphonu na jaře 2017.
Vilém Veverka na sebe výrazně upozornil v Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga 1996, zásadní impulz v jeho uměleckém rozvoji však přineslo účinkování v Gustav Mahler Jugendorchester a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera. Na ně navázal dvouletým účinkováním v Berlínské filharmonii. Nastoupená cesta vyvrcholila vítězstvím v jedné z nejprestižnějších soutěží – Sony Music Foundation, Tokyo. Je zakládajícím členem Ensemble Berlin-Prag a je ambasadorem firmy Buffet-Crampon. Vilém Veverka nahrává především u společnosti Supraphon – 2009 album Risonanza, 2012 pak album s kompletním provedením Telemannova cyklu Dvanácti fantazií a kompletní cyklus Metamorfóz podle Ovidia od Benjamina Brittena. Album získalo řadu skvělých recenzí doma i v zahraničí. Aktuální CD „Oboe Concertos“ je třetím profilovým albem.
Z koncertního diáře Viléma Veverky:
25. 11. – Praha / Rudolfinum, spolu s Jiřím Stivínem – Pocta sv. Cecílii
14. 12. – Jablonec / zahájení samostatné výstavy fotografií a koncert s Ensemble 18+ v rámci série k CD „Oboe Concertos“
18. 12. – Pardubice / Barocco sempre giovanne – přímý přenos v rámci sítě EBU
21. 12. – Brno / Czech Ensemble Baroque – poprvé jako sólista na barokní hoboj
31. 12. – Görlitz / silvestrovský koncert s Kateřinou Englichovou a Martinem Kasíkem
01. 01. 2017 – Františkovy Lázně / Novoroční koncert s Ensemble 18+ v rámci série k CD „Oboe Concertos"