SUPRAPHONLINE

SLAVÍ PĚT ÚSPĚŠNÝCH LET

Posluchačům nabídne převratné Hi-Res audio

Ve čtvrtek 24. listopadu 2016 uplynulo pět let od chvíle, kdy se poprvé otevřel portál digitálního obchodu provozovaného vydavatelstvím Supraphon. Supraphonline za pět let úspěšného fungování získal mnoho příznivců jak ze strany návštěvníků, tak i od dalších vydavatelů, ale i od odborníků. Již rok po svém spuštění byl ve dvou kategoriích nominován na prestižní Křišťálovou lupu – cenu českého internetu.

Během let do nabídky Supraphonline přibyly nahrávky z katalogů řady českých, slovenských a mezinárodních vydavatelství. V současné chvíli Supraphonline nabízí bez mála tři sta tisíc alb a přes tři miliony skladeb. Před rokem se navíc nabídka e-shopu Supraphonline rozšířila o možnost objednávat si fyzické zvukové a audiovizuální nosiče.

U příležitosti pátého výročí přichází Supraphonline s novinkou v podobě Hi-Res audio, o které obchodní manažer Supraphonu Michal Koch říká: „Dlouhodobě registrujeme výrazný zájem hudebních fanoušků o nahrávky ve vysokém rozlišení, pro které se užívá zkráceného označení Hi-Res. Vedle velkého rozmachu streamování hudby je právě prodej nahrávek ve studiové kvalitě dalším trendem, který je na vzestupu. Rozhodli jsme se proto vyjít vstříc těmto požadavkům a zpřístupnit vybrané nahrávky jak klasické, tak populární hudby v maximální dostupné kvalitě, nejčastěji ve 24 bitovém rozlišení a nejvyšší samplovací frekvenci, která je pro danou nahrávku k disposici. Počáteční nabídka několika desítek titulů se bude postupně rozšiřovat mimo jiné i na základě poptávky našich zákazníků po konkrétních titulech."

Co obnáší Hi-Res rozlišení přibližuje Jiří Mošner ze studia ADK – Prague, které se Supraphonem dlouhodobě spolupracuje na digitalizaci bohatého archivu vydavatelství: „Mluvíme-li o Hi-Res v oblasti studiových audionahrávek, lze jistou analogií přirovnat efekt ke sledování televizního pořadu ve formátu PAL na klasických skleněných TV přijímačích, nebo na moderní flat LCD obrazovce ve známém rozlišení Full HD. Poslech klasického CD umožňuje rozlišení 16bit při vzorkovací frekvenci 44.1kHz, což bylo v roce 1979 maximum pro tehdejší technologie a dodnes platí jako norma Red Book pro výrobu kompaktních audio disků CD. V současné době je běžnou praxí zaznamenat nebo digitalizovat archivní analogové nahrávky v rozlišení až 24bit v samplovací frekvenci 192kHz. Pro ilustraci je v tomto rozlišení 6.5× větší objem přenesených dat a výsledný zvuk lze považovat za identický s originálem z analogového pásu nebo ze špičkového nahrávacího studia. Především lze konečně hovořit o plné dynamice a neořezaném frekvenčním rozsahu, kdy posluchač má možnost nahrávku slyšet tak, jak byla natočena ve studiu, nebo uložena na analogový pás.“

Vydavatelství Supraphon patří mezi průkopníky Hi-Res především v oblasti vážné hudby, kdy digitalizuje archivní snímky z původních analogových pásů v 24/192. Nyní posluchačům nabídne na Supraphonline neopakovatelný zážitek, jak byl proveden, bez kompresí a zvukových úprav. Rozdíl mezi interpretací z CD a Hi-Res souboru je až neuvěřitelný. Dnes již není problém takto objemné a datově náročné soubory interpretovat na domácích kinech, Hi-Endových audiosoupravách, ale především i na mobilních zařízeních včetně telefonů, kdy spolu se špičkovými sluchátky lze zažít doslova hudební nirvánu. Aby posluchači mohli nezávazně ochutnat zvuk v Hi-Res kvalitě, v prvních týdnech bude u některých vybraných titulů možnost stažení skladby zdarma.

Hi-Res nahrávky naleznete zde: Supraphonline