RADIM HLADÍK

ZEMŘEL KRÁL ČESKÉ ROCKOVÉ KYTARY

Jeden z nejuznávanějších českých kytaristů, který byl zároveň skladatelem, zemřel v neděli 4. 12. 2016 ve věku 69 let. Již několik let trpěl fibrózou plic.

Hladík v mládí studoval pražskou Konzervatoř, kde se věnoval hře na kytaru. Poprvé na sebe upozornil ve druhé polovině 60. let coby člen legendárních Matadors a brzy se stal všeobecně uznávaným domácím králem elektrické kytary a také nápaditým inovátorem. Například jako jeden z prvních tuzemských kytaristů použil booster.

Na podzim roku 1968 stál u zrodu Blue Effectu, v němž se začal výrazně projevovat i autorsky. V dalších letech kapela několikrát pozměnila název (Modrý efekt, M. efekt) a především obsazení, postavení Hladíka jako vůdčí postavy však bylo nezpochybnitelné. V 90. letech vystupoval Blue Effect jen výjimečně, od roku 2004 Hladík koncertoval s notně omlazenou sestavou.
Hladík se díky své všestrannosti realizoval i v jiných žánrech než v rocku. Spolupracoval například s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu, folkaři Jaroslavem Hutkou a Dagmar Andrtovou-Voňkovou či slovenskými muzikanty Pavolem Hammelem, Mariánem Vargou a mnoha dalšími. Kromě toho psal scénickou hudbu pro divadelní představení nebo k rozhlasovým hrám.

Jeho nahrávky naleznete na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/…radim-hladik