PAVEL HAAS QUARTET

CHYSTÁ NOVÉ CD!

Nabitá koncertní sezóna Pavel Haas Quartet je v plném proudu. Co čeká toto světoznámé smyčcové kvarteto v její druhé části?

Po prvních novoročních koncertech v Paříži a Edinburghu se soubor chystá na Mezinárodní festival smyčcových kvartet do Heidelbergu, kde vystoupí celkem na třech koncertech. V únoru se kvarteto přesune do zemí Beneluxu a zahraje např. v Haagu, Maastrichtu, Ghentu ad. V březnu Pavel Haas Quartet zavítá do Madridu a Bilbaa, kde bude hostem jednoho z koncertů bývalý člen kvarteta, violista Pavel Nikl, a společně uvedou Dvořákův Smyčcový kvintet č. 3, op. 97. Následují recitály v krásné Philharmonie Luxembourg a v Dortmundu a koncem března odlétá Pavel Haas Quartet na turné do USA. Americké turné čítající sedm koncertů se tentokrát bude odehrávat v západní části USA ve městech jako San Francisco, Napa Valley, Portland ad.

Na přelomu května a června čekají kvarteto dva recitály ve Velké Británii, první v Guernsey a druhý v londýnském St. John’s Smith Square, kde mj. zazní Dvořákův Klavírní kvintet č. 2, op. 91 s ruským klavíristou Denisem Kozhukhinem. Následují koncerty ve slavném Wiener Konzerthaus a švýcarském Thunu, kde se v Schubertově Smyčcovém kvintetu C dur opět objeví holandská violoncellistka Harriet Krijgh.

Mezi červnovými koncertními zastávkami nemůže chybět recitál v rámci Schubertiade v rakouském Schwarzenbergu, kam je Pavel Haas Quartet pravidelně zván již od roku 2007. Tentokrát zde vystoupí společně s izraelskou klarinetistkou Sharon Kam, která se představí v Brahmsově Klarinetovém kvintetu b moll, op. 115. V červenci pak soubor vystoupí na celkem pěti koncertech na Festivalu komorní hudby v irském West Corku a na dalších festivalech v britském Cheltenhamu a portugalském Póvoa. Závěr letošní koncertní sezóny se bude konat na festivalu ve švýcarském Verbieru, kam si soubor přizval dalšího hosta, a to skotského klavíristu Barryho Douglase, se kterým společně uvedou Brahmsův Klavírní kvintet F dur, op. 34. Na druhém festivalovém koncertě se pak kvarteto opět potká s Pavlem Niklem v Dvořákově Smyčcovém kvintetu č. 3.

Kromě bohaté koncertní činnosti však Pavel Haas Quartet čeká na jaře významná událost, kterou bude natáčení nového CD, tentokrát s dvořákovským repertoárem a dvěma hosty. Proč byla zvolena zrovna tato dramaturgie, na to jsme se zeptali violoncellisty kvarteta Petera Jarůška: „Oba Dvořákovy kvintety, ať už Smyčcový kvintet č. 3, op. 97 nebo Klavírní kvintet č. 2, op. 91, jsou naší srdeční záležitostí. Jsme nesmírně rádi, že Smyčcový kvintet č. 3 budeme natáčet s naším bývalým členem a velkým kamarádem Pavlem Niklem. A co se týče druhého hosta, izraelského klavíristy Borise Giltburga, s tím jsme si přáli natočit Klavírní kvintet č. 2 od té doby, co jsme s ním tuto skladbu poprvé hráli.“ Natáčení bude probíhat ve Dvořákově síni Rudolfina. Na nové, v pořadí již sedmé CD, se posluchači mohou těšit na podzim 2017.

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899–1944). Za čtrnáct let svého působení na hudební scéně dosáhl Pavel Haas Quartet pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získalo kvarteto mnoho prestižních cen, mezi které patří mj. vítězství v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a pětkrát i „Oscar klasické hudby“ Gramophone Award.

Pavel Haas Quartet nyní hraje v obsazení: Veronika Jarůšková (housle), Marek Zwiebel (housle), Radim Sedmidubský (viola), Peter Jarůšek (violoncello). Soubor exkluzivně nahrává pro vydavatelství Supraphon.

Více zde:www.pavelhaasquartet.com
Facebook: https://www.facebook.com/…lHaasQuartet
Diskografie: http://www.supraphonline.cz/…haas-quartet