KRISTINA FIALOVÁ: Taková přání se plní!

Generic interview

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4211-2

Rychle se rozvíjející kariéra violistky Kristiny Fialové je již ozdobena vavříny z mezinárodních soutěží, debutem v Tonhalle Zürich i na významných světových festivalech. Ve zkušeném klavíristovi Igoru Ardaševovi našel její živý temperament ideálního partnera. Své album s příznačným názvem Czech Viola Sonatas naplnila díly Bohuslava Martinů, Karla Husy, Viktora Kalabise a Jindřicha Felda.

Vytříbený vkus Kristiny Fialové koresponduje s jejím interpretačním přístupem ke zvoleným skladbám. O její objevné nahrávce, první pro vydavatelství Supraphon, jsme si krátce popovídali a odhalili netušené souvislosti.

Kristino, bylo obtížné vybírat repertoár pro album Czech Viola Sonatas?

Dramaturgie mého nového alba je sestavena na základě propojení čtyř skladatelů. Bohuslav Martinů byl předchůdcem a velkou inspirací pro Jindřicha Felda, Viktora Kalabise a Karla Husu. Především Viktor Kalabis z díla Martinů velice čerpal, mnoho let také působil v Nadaci Bohuslava Martinů a zasloužil se o velkou propagaci jeho díla u nás i ve světě. Skladatelé Feld, Kalabis a Husa byli spolužáci z Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze, kde studovali ve třídě Jaroslava Řídkého. Prvotní impulz vzniku tohoto CD vzešel od paní profesorky Zuzany Růžičkové, která projevila přání, abych natočila Sonátu Viktora Kalabise. Taková přání se plní!

Při studování známé skladby, která již byla mnohokrát koncertně provedena i natočena, je obtížné nenechat se ovlivnit a vytvořit své vlastní hudební pojetí. Výhodou nikdy nenahraného díla je pomyslný nepopsaný list interpretačních nánosů. Měli jsme s Igorem Ardaševem velkou svobodu při utváření vlastní hudební představy. A to je velmi zajímavá práce.

Proč jste oslovila ke spolupráci právě klavíristu Igora Ardaševa?

Igor Ardašev již dlouho patří mezi evropskou špičku a je známý také jako velice zajímavý a inteligentní interpret, mající nenapodobitelný talent pro polyfonii. Proto mě lákala spolupráce při natáčení nových skladeb právě s ním. Byla jsem velmi ráda, když moji nabídku na spolupráci přijal. Práce s ním je skvělá hudební škola. Je vždy bezchybný, precizní a má dokonale koncepční myšlení.

Jaké máte aktuální koncertní plány?

V letošním roce mě čeká turné s Mannheimským komorním orchestrem, série koncertů s německým Bosch orchestrem a koncerty například s Plzeňskou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů či Pražským komorním orchestrem. Vystoupím také na koncertech v Dánsku, Německu, Estonsku, Rakousku, Itálii, Rusku a na turné po Číně. S Igorem Ardaševem se chystáme, že část repertoáru z našeho nového alba provedeme na festivalu Emy Destinnové.

www.kristinafialova.cz/en/