SMETANOVO TRIO

OPĚT ZÍSKALO BBC MUSIC MAGAZINE AWARD!

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4197-2

Ve středu 19. dubna 2017 v londýnském King´s Place převzala klavíristka Jitka Čechová, členka Smetanova tria, prestižní BBC Music Magazine Award za nahrávku kompletních klavírních trií Bohuslava Martinů. Toto významné ocenění v kategorii Komorní hudba získalo Smetanovo trio poprvé již před deseti lety – v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. S novým albem skladeb Bohuslava Martinů slaví český soubor mezinárodní úspěchy od samého vydání, kdy mu recenzenti již připsali: Diapason d´Or, BBC Music Magazine Disc of the Month, Sunday Times Album of the Week, TIP Harmonie.

Klavíristka Jitka Čechová k ocenění uvedla: „Radujeme se, a to hned dvojnásobně. Především z toho, že se specifické hudbě Bohuslava Martinů otevírají další mnohé dveře na světová pódia. Jeho triové komorní dílo si určitě zasluhuje pozornost ansámblů po celé zeměkouli a i díky BBC se může v dohlednu stát nedílnou součástí jejich repertoáru. Z našeho pohledu nás zcela pochopitelně těší ocenění naší snahy převyprávět komorní hudbu Martinů do co nejsdílnější podoby. Jedná se o velmi pestré dílo, každé trio dýchá naprosto odlišnou atmosférou, umožňuje tak interpretovi ukázat nezměrnou šíři barevných rejstříků kompozičních stylů Martinů. Lákalo a bavilo nás odkrývat emoční hloubku skladeb, zabalenou do leckdy velmi komplikovaných rytmických a polyfonních struktur, ale stále si zachovávající skladatelovu českomoravskou poetickou duši.“

BBC Music Magazine Award získalo Smetanovo trio opakovaně po deseti letech, kdy ji převzalo za nahrávku klavírních trií Antonína Dvořáka. „Je to úžasný pocit. Cítíme to jako potvrzení smysluplnosti našeho konání a správného interpretačního uchopení odkazu našich velikánů. Jako uvědomění si, v čem spočívá síla skladatelů, zrozených v srdci Evropy, ve spojení s porozuměním interpretů, zrozených tamtéž. Nadstavbu, která se nedá získat či nabýt. Štěstí, že se nám podařilo propojit ve Smetanovu triu tři hráče, kteří hudebně dýchají a tvoří ve vzácné symbióze.“

Smetanovo trio aktuálně chystá několik zahraničních turné, mj. do Anglie, kde ho čeká vystoupení ve Wigmore Hall, ale i do Německa, Španělska a Itálie. Soubor se vrací opětovně do USA – tentokrát vystoupí mimo jiné v San Diegu, Los Angeles, New Yorku, ve Washingtonu, v Chicagu a ve Philadelphii. Mezi mnoha tuzemskými vystoupeními má Smetanovo trio naplánováno např. letní vystoupení na mezinárodním festivalu v Českém Krumlově. V jednání jsou již i koncerty pro nadcházející sezony – na Pražském jaru (2018) a Dvořákově Praze (2019).

Celkem jednadvacet CD, která byla letos nominována, jsou z produkce devatenácti vydavatelských společností z celého světa. Nahrávky nominované na BBC Music Magazine Awards jsou rozděleny vždy do sedmi kategorií: instrumentální, komorní, orchestrální, chorální, vokální, operní a koncertní. Jde o tituly, které představují to nejlepší z více než 1500 nahrávek, recenzovaných v BBC Music Magazine v průběhu uplynulého roku. Mezi hvězdnými interprety nominovaných nahrávek byla letos tato jména: Mahan Esfahani, Rolf Lislevand, Danish String Quartet, Escher String Quartet, Nicolas Altstaedt, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Bergen Philharmonic Orchestra, John Wilson, Barbara Hannigan či Dimitris Tiliakos. Ceny byly vyhlášeny na tradičním slavnostním galavečeru BBC Music Magazine Awards, který se konal v úterý 19. dubna na Kings Place v Londýně. BBC Music Magazine Awards jsou ceny vyhrazené pouze klasické hudbě a je na nich unikátní, že z části je může volit i široká veřejnost. Hlasování proběhlo na portále: bbcmusicmagazi­ne.com/awards.

Smetanovo trio hraje ve složení: Jitka Čechová – klavír, Jiří Vodička – housle, Jan Páleníček – violoncello

Album na Supraphonline: www.supraphonline.cz/…tria-komplet