BEZTÍŽE PRIESSNITZ

REEDICE A VÝPRAVNÉ 2LP

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6326-2

Ač je to teprve něco málo přes půl roku, co vyšlo „rozlučkové“ album Priessnitz Beztíže, první náklad unikátně zabaleného alba z dílny Laboratoře Petra Babáka a Matěje Hanauera s rukodělným designem členů kapely je již beznadějně vyprodán. Ti, kdo jej stihli zakoupit, tak mají doma skutečnou sběratelskou raritku. O nic méně unikátní je z grafického hlediska ale i právě vydaná reedice. Kromě CD Beztíže nově pořídíte také coby vskutku luxusní 2LP, přičemž o grafický design obou nosičů se opět postaralo duo Babák – Hanauer, nyní navíc ve spolupráci s dvorním fotografem kapely Dušanem Tománkem. Grafický koncept Beztíže navíc inspiroval i nový klip k písni Žena režisérky Terezy Srbové.

Podívejte se zde: http://y2u.be/Pb0o4A-fFRw

„Jsme rádi, že zatím s albem Beztíže vše vychází, jak jsme si minulý rok naplánovali, takže s jarem přicházi s reedicí na CD i krásné 2LP. Doufáme, že potěší naše fanoušky, sběratele a vinylofily,“ komentuje frontman Priessnitz Jaromír Švejdík nové vydání alba, které bez pochyby patří mezi nejzásadnější domácí počiny loňského roku. Svědčí o tom ostatně dvě nominace na Ceny Anděl 2016, nominace na cenu české hudební kritiky Apollo 2016 či druhé místo v žebříčku nejlepších domácíh alb dle Musicserver.cz.

Že by 2LP mělo uspokojit i ty nejnáročnější fanoušky napovídá fakt, že bylo vylisováno na 180ti granové vynily a nahráno rychlostí 45 otáček za minutu. „Rychlost je vysoká, drážky dostatečně široké a hluboké, takže ideální možnost pro fanoušky přiblížit si ten jesenický pocit a chlad tím nejpřirozenějším a nejteplejším způsobem,“ láká na 2LP producent Dušan Neuwerth.

Samostatnou kapitolou, která společně s výše zníněným dělá z reedice vpravdě přepychovou záležitost, je grafický design Petra Babáka a Matěje Hanauera. Podobně jako v případě první edice, se i nyní dostaly ke slovu jejich originální, laserem řezané „beztížné“ nástroje.

„Jen jsme v Laboratoři očistili plnou krabici nástrojů z první várky a dali se do návrhů dalších CD a 2LP. Nástroje vrčely vzduchem a za pár minut bylo hotovo. Pod CD navíc najdete fotografii některých nástrojů, takže nakonec i ony se staly součástí designu. To nám ale nestačilo. Jen vytištěné ofsetem a žádný další živý vstup…?! Část nákladu 2LP, ze kterého máme obzvláště radost, jelikož se do něho podařilo dostat krucidobrý zin s výběrem parádních koncertních fotek Dušana Tománka, bude opět ještě dokreslena přímo kapelou. Prostě unikátní kousky!,“ říká Petr Babák a dodává: „Ted' s Jaromírem už jen hledáme ten termín s velkým Té, kdy přímo na koncertě kapela obaly svého 2LP ještě přejede. Bude to raritka, hlídejte si Facebok a eventy Priessnitz…“

Všechny nadcházející koncerty najdete níže nebo oficiálních stránkách kapely zde: www.priessnitz.com/koncerty Kromě již potvrzených akcí se dle aktuálních informací můžete těšit také na tradiční vánoční koncerty a snad také ještě na jednu libůstku, která se bude skvěle vyjímat v knihovně všech věrných fanoušků Priessnitz.

Laboratoř Petra Babáka totiž dle zákulisních informací chystá ve spolupráci s Dušanem Tománkem velkou knihu Priessnitz. Složená by měla být primárně z Tománkových fotek a vzhledem k tomu, že s kapelou jezdí už od jejího založení, vypadá to dle Babákových slov na pořádně „macatou bibli Priessnitz“…

Že grafické prvky použité na albu Beztíže opravdu silně rezonují napříč uměleckou sférou navíc dokazuje i v úvodu zmíněný nový, notně syrový a působivý klip k písni Žena, který natočila v americké poušti se svým mužem Tobiasem Queisserem scénáristka a režisérka Tereza Srbová.

„Ta písnička pro mne od prvního poslechu desky vyčnívala. Její tempo a nálada mi trochu připomínala písničkáře z Nashvillu, přišla mi jako dělaná pro americkou road story. Zatímco některé songy fungují jen v českém prostředí, na Ženě je něco kulturně přenosného, má chytlavou melodii, dostane se vám pod kůži,“ vysvětluje Srbová.

K samotnému prolnutí s grafickými prvky alba pak dodává: „Hlavní hrdinka klipu je svázaná konvencemi i obavami – bojí se, aby ji někdo druhý nezlomil srdce. Zároveň ji spaluje touha vydat se jak za svojí láskou, tak na cestu sebeobjevování. Ta cesta ji vábí a volá skrz znamení, jež vidí kolem sebe. Když je člověk zamilovaný, všechno mu připomíná subjekt jeho vášně a tato dívka všude naráží na klikyháky, čáranice, čáry – stejné, co Priessnitz načmárali na přebal nového alba. Slovo ‚čáry‘ zároveň znamená kouzla. Čáry a jejich dvojsmysl je tak jedním z hlavních leitmotivů videoklipu.“

Nadcházejí koncerty Priessnitz

30. 6., Hradecký Slunovrat, Hradec nad Moravicí
01. 7., Fingers Up!, Mohelnice
22. 7., Colours of Ostrava
23. 7., Brno, Vaňkovka
04. 8., Beseda u Bigbítu, Tasov u Uherského hradiště
05. 8., Bílá voda
12. 8., Rejvíz, Chřástal Fest
15. 8., Mladá Boleslav, Hrad
16. 8., Praha, Tiskárna na vzduchu
25. 8., Vroutek, Rock for Churchill
26. 8., Lázně Bohdaneč, On the Road
26. 10., Veselí nad Moravou
27. 10., Havířov, Klub Stolárna
28. 10., Rychlebské stezky, Černá voda

Připojené video