KAFKA BAND

VYRAZIL DO AMERIKY

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6241-2

Skupina Kafka Band má za sebou úspěšnou premiéru hudebně-divadelní inscenace Amerika podle románu pražského spisovatele Franze Kafky, známého také pod názvem Nezvěstný (podívejzte se na teaser: http://y2u.be/amz9H3Y29jg). Pro přední německou scénu Theater Bremen ji nazkoušel režisér Alexander Riemenschneider. Divadlo inscenací otevřelo minulý pátek činoherní sezónu v hlavní budově. Skupina Kafka Band pro představení složila hudbu včetně řady písní a v představení vystupuje. Již před dvěma lety tu s velkým ohlasem uvedla adaptaci Kafkova románu Zámek.

„U Zámku jsme vycházeli z našich písní z alba Das Schloss a z podoby našich koncertů. Představení bylo úspěšné jak u diváků, tak u kritiků a tak nám v Bremách nabídli další spolupráci. Tentokrát jsme skládali přímo pro divadlo. Na jaře jsme se sešli na chalupě a natočili čtrnáct demosnímků a našli v nich vlastní cestu románem. Na nich se pak dále pracovalo, během zkoušení vznikly tři další skladby,“ říká spisovatel Jaroslav Rudiš, který v Kafka Bandu zpívá a recituje, a pro písně v inscenaci napsal německé i anglické texty vycházející z Kafkova díla. Na dvou českých písních se textařsky podílel také výtvarník a zpěvák Jaromír 99.

„Hudebně jsme se nechali inspirovat knihou. Franz Kafka v Americe sice nikdy nebyl, ale nadčasově popisuje ten obrovský společenský převrat. Příchod moderní doby, techniky, mechanizaci práce i lidských vztahů a lásky. V tom je ta kniha nadčasová,“ říká Jaromír 99. Proto se kapela rozhodla více pracovat s elektronickými nástroji, syntetizátory a vocodery.

Německá kritika představení chválí. „Přesvědčivě intenzivní inscenace,“ tvrdí v recenzi Christine Gorny z Radio Bremen a vyzdvihuje koncentraci na Kafkův text. „Americký sen se mění v americké trauma,“ říká dále a chválí minimalistickou šedočernou scénu, herecké výkony a hudbu skupiny Kafka Band, která po celou dobu „působivě hraje.“ „Grandiózní Kafka Band,“ doplňuje ji Mareike Bannasch z deníku Kreiszeitung a vyzdvihuje věrnost literární předloze a temnou, bezvýchodnou atmosféru představení, na jejímž konci Karlu Rossmannovi nezbývá příliš naděje.

Inscenace Amerika se v Brémách zkoušela dva měsíce. V plánu je zatím patnáct repríz až do konce ledna příštího roku. Režisér Alexander Riemenschneider je s Rudišem autorem divadelního scénáře. Vedle Kafka Band ve hře vystupuje šest herců brémského divadla. Samotného Karla Rossmanna, šestnáctiletého vyhnance z Prahy, hraje obří loutka, která symbolizuje jeho naivitu, strach, křehkost a samotu. Rossmanna do Ameriky pošlou jeho rodiče, aby ho tím potrestali za jeho selhání. „Nejprve to s ním nevypadá špatně a zdá se, že se mu splní ten americký sen. V New Yorku má bohatého strýce. Ale i ten ho kvůli malichernosti vyštve a tak se s Karla stane tulák. Přijde o všechno a společenský padá stále níž a níž. Až na úplné dno,“ říká Rudiš, který měl v pátek v Německu dvě divadelní premiéry. Státní divadlo v Drážďanech otevřelo sezónu adaptací jeho románu Národní třída. Ten v polovině září uvedlo jako rozhlasovou hru také stanice WDR v Kolíně nad Rýnem. Ke hře složil hudbu Dušan Neuwerth (Tata Bojs, Umakart), který v Kafka Band hraje na kytaru.

Kafka Band vedle něj, Jaromíra 99 a Jaroslava Rudiše tvoří a.m. almela, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. Album Das Schloss – Zámek vydal Supraphon v roce 2014. Kapela s ním odehrála řadu koncertů mimo jiné v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Polsku nebo Nizozemí. V České televizi poběží na podzim záznam koncertního provedení Zámku z brněnského Sono Centra.

Připojené video