KYTICE BOHUSLAVA MARTINŮ

SOČR S TOMÁŠEM NETOPILEM

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4220-2

Supraphon ve spolupráci s Českým rozhlasem vydává 16. listopadu 2017 album s novou nahrávkou Kytice Bohuslava Martinů a premiérovou studiovou nahrávkou Filharmonických tanců Jana Nováka. Na CD, ale i v digitálních formátech vyjde ve skvělém nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Tomášem Netopilem, sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Michaelou Kapustovou, Jaroslavem Březinou, Adamem Plachetkou, Pražským filharmonickým sborem a Kühnovým dětským sborem.

Bohuslav Martinů a Jan Novák – dvojice skladatelů, které spojuje podobný osud vyhnance a světem bloudícího poutníka, ale také vztah učitele a žáka; Novák na své půlroční studium u Martinů v New Yorku roku 1947 vzpomínal jako na období zásadní skladatelské i lidské formace. Názvuky hudební řeči učitele lze zaslechnout i v jeho Filharmonických tancích (Choreae Philharmonicae, 1956), triptychu symfonických fantazií, jež jednotlivým hudebníkům i nástrojovým skupinám orchestru skýtají široký prostor pro předvedení virtuozity.

Producent vydavatelství Supraphon Matouš Vlčinský uvedl: „Tato vůbec první studiová nahrávka díla svědčí o našem velikém dluhu vůči skladateli, který se raději stal “svobodným vyhnancem“, než by musel dýchat ztěžklý vzduch v zemi ovládané totalitním režimem. Pomyslnou splátkou dluhu je i stěžejní dílo na albu, nová nahrávka Kytice Bohuslava Martinů. Vždyť ojedinělou a referenční nahrávkou díla byl do těchto dnů snímek Karla Ančerla s Českou filharmonií z roku 1955, který si Martinů mohl poslechnout alespoň z gramodesek ve svém náhradním domově na Schönenbergu.“

Kytici po více než 60 letech nechal „vykvést“ v plné kráse Tomáš Netopil, jeden z nejvýraznějších českých dirigentů současnosti. Moravská lidová píseň byla Bohuslavu Martinů tím nejvzácnějším a nenahraditelným pramenem inspirace, který zásadně utvářel jeho nezaměnitelnou hudební řeč a ke kterému se neustále vracel. „To, že čeští skladatelé jsou oblíbení v zahraničí, je podle mě dáno i hudebním folklorem a přirozenou muzikalitou, kterou skladatelé jako Janáček nebo právě Martinů přetavili do ušlechtilé symfonické podoby,“ míní Tomáš Netopil.

V nové nahrávce, která vychází 16. listopadu 2017 na CD i digitálně, účinkují: Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina, Adam Plachetka, Pražský filharmonický sbor řídil Lukáš Vasilek, Kühnův dětský sbor vedl Jiří Chvála a Symfonický orchestr Českého rozhlasu dirigoval Tomáš Netopil.

Nahrávka vznikla i díky podpoře Ministerstva kultury ČR a Nadace Bohuslava Martinů.

Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/…onicke-tance