VÁCLAV NECKÁŘ A BACILY: TOMU, KDO NÁS MÁ RÁD

Legendární album Václava Neckáře z roku 1975 s výbornými bonusy a obsažným bookletem!

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6216-2

Mnohem víc, než jen reediční katalogový návrat! Václav Neckář nazpíval desítky velkých singlových hitů, ale také řada jeho alb patří k tomu u nás popově nejlepšímu, tady je názorný příklad. V období nejtužší – a zdaleka nejen hudební – normalizace, totiž v roce 1975, vyšlo jeho debutové studiové LP se skupinou Bacily, provokující původními rockery v obsazení a třeba také proslulou hřívou na hlavě kytaristy Oty Petřiny. Právě ten napsal většinu skladeb a celé album aranžoval. Zdeněk Rytíř pak otextoval podstatnou část písniček, když muziku dodali také třeba kapelník Jan Neckář, Jiří Burian nebo Petr Hapka.

Skladby z toho alba měly a dosud mají slavný samostatný život (Jedenkrát, Dítě snů, Život nebo Kdo je kdo?), ale Tomu, kdo nás má rád velmi silně drží také jako celek. Zejména proto obdrželo v roce vydání cenu kritiků Bílá vrána za pozoruhodný umělecký počin. A to i přesto, že různé schvalovací komise měly problémy s některými texty, občas velmi řízným kytarovým soundem, ale například i s obalem Pavla Jasanského. O tom všem si můžete přečíst v bookletu, kde Neckář vzpomíná na okolnosti vzniku písniček, náladu natáčení, lidi kolem alba a celou tu podivnou dobu.

Editor Karel Knechtl k CD reedici v roce 2001 po domluvě s Václavem Neckářem přidal šest písní, sestavu songů opravdu výborně doplňujících. Zčásti vznikly přímo pro album, ale nevešly se tam (Žonglér), všechny pak patří k tomu nejlepšímu, co se tenkrát u nás dělo a smělo. Kdo vchází to tvých snů, má lásko, Kosmické děti, Cesta za snem nebo Křižovatky byly ozdobou tehdejších koncertů Bacilů a čerstvé vydržely dodnes, stejně jako celé album.