ZEMŘEL OLDŘICH VESELÝ

BÝVALÝ ČLEN BLUE EFFECTU A SYNKOP

Koupit album
Katalogové číslo: VT 8370-2

Zemřel hráč na klávesy, zpěvák a skladatel Oldřich Veselý, bylo mu 69 let. Působil v brněnských Synkopách a také v Blue Effectu Radima Hladíka, který tehdy fungoval pod názvem M. Efekt.

Oldřich Veselý na hudební scéně se začal prosazovat koncem 60. let ve skupině Great Music Factory, na začátku 70.let byl v angažmá v západní Evropě se skupinou Atlantis. Poté se stal členem Synkop 61, se kterými už v 60. letech spolupracoval jako autor skladeb Suita pro J. S. Bacha nebo Casanova a začal nahrávat pro Supraphon. V roce 1976 Veselý odešel do Prahy za nabídkou Radima Hladíka, hrál na albech Svitanie a Svět hledačů. V roce 1980 se vrátil k Synkopám 61, kde se prosadil jako vokalista, autor a lídr kapely. Brzy po jeho příchodu skupina upravila své jméno na Synkopy. Kapelu směřoval k artrocku, což se odráží na albech Sluneční hodiny a Křídlení. Od roku 1985 pracoval s počítači a nechával se výrazně ovlivnit jejich možnostmi. Inspiraci pro něho představuje Pavel Vrba, který se stal téměř výhradním autorem textů k jeho skladbám.

Po roce 1990 Veselý ukončil koncertní činnost, založil si nahrávací studio, věnoval se autorské a studiové práci pro film, divadlo a reklamu. Později vystupoval se skupinou E-band a ojediněle také jako host formací, ve kterých dříve působil. V roce 2011 vydal Veselý s E-bandem CD Restart.

„Oldřich Veselý a Synkopy z historického vývoje znamenají pro československou hudební scénu společně s Progres 2 významné artrockové milníky, jejichž význam je v kontextu historie domácí scény neopominutelný.

Katalog nahrávek Oldřicha Veselého naleznete na Supraphonline:
https://www.supraphonline.cz/…drich-vesely