ZEMŘEL ZDENĚK BARTÁK

LEGENDA ČESKÉ POPULÁRNÍ HUDBY

V pátek 26. 1. 2018 v nedožitých devadesáti letech odešel z tohoto světa legendární kapelník orchestru Zdeňka Bartáka a dlouholetý rozhlasový hudební redaktor, Pan Zdeněk Barták.

V letech 1944 až 1950 studoval hru na hoboj, v letech 1950 – 1954 pak dirigování a skladbu na pražské konzervatoři. Už jako student hrál na hoboj v Orchestru Karla Vlacha ve hře Divotvorný hrnec a pod vlivem angažmá ve Vlachově kapele sestavil podobný orchestr Zet-Be-Club Praha, jehož obsazení tvořili studenti a hudebníci jazzové orientace. S tímto orchestrem nastudoval sérii skladeb z repertoáru světových kapel a v roce 1948 dostal nabídku účinkovat v pražské Lucerně na taneční zábavě vedlo orchestru Ladislava Habarta.

Bartákovu orchestru se dostalo nadšeného přijetí a
v krátké době se stal – vedle Vlachovy kapely – druhým nejpopulárnějším orchestrem v Praze. Kapela si změnila jméno a od té doby vystupovala jako Orchestr Zdeňka Bartáka…

V roce 1949 získal ansámbl angažmá v nedělních kabaretech v Lucerně, začal
koncertovat po republice a první zahraniční zájezd podnikl do Polska. Od roku 1949 pravidelně hráli každou středu v Divadle E. F. Buriana a současně vystupovali na dalších místech v Praze, v letních měsících pak na Slovanském ostrově, na zimních stadionech pak společně s Vlachovým orchestrem v pořadu Vlach-Barták.

Zdeněk Barták vytvořil se svým orchestrem sérii hudebních a jazzových
tematických pořadů (Dobrý den, pane profesore, Procházka kalendářem, Prosím tiše, nahráváme), měl noční představení v kině Světozor a v roce 1969 byl angažován Vídeňskou lední revuí.

Orchestrem Zdeňka Bartáka prošla plejáda výjimečných instrumentalistů či posléze známých dirigentů, namátkou Libor Pešek, Václav Hybš, Eduard Parma, Pavel Vitoch, Vlastimil Hála, Vladimír Žižka, Václav Zahradník, Karel Růžička, ze
zpěváků pak namátkou Richard Adam, Petra Černocká, Jiřina Salačová, Yvetta
Simonová, Milan Chladil, Jiří Štědroň, nebo Naďa Urbánková. Orchestr
spolupracoval rovněž s herci, z nichž připomeňme alespoň Jiřinu Bohdalovou, Vlastu Buriana, Jiřího Líra, Oldřicha Lipského a Dagmar Veškrnovou. Natáčel pořady pro televizi a rozhlas, byl častým hostem gramofonových studií Supraphonu. Jak uvádí Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby,, … Těleso, které po dlouhou dobu patřilo k našim předním souborům na pomezí jazzu a běžné taneční hudby, bylo mimo jiné i dobovou školou pro řadu předních hudebníků různého žánrového zaměření."

Se Zdeňkem Bartákem odešla jedna z posledních velkých hudebních
osobností a současně legend, které výrazným způsobem formovaly a definovaly tvář české populární hudby.

Zdeněk Barták na Supraphonline.cz: https://www.supraphonline.cz/…denek-bartak