BARBORA POLÁKOVÁ A RADŮZA

MEZI NOMINOVANÝMI NA CENU ANDĚL

Koupit album
Katalogové číslo: VT 0078-2

Nové pojetí, nové kategorie, nové propojení hlavního večera s udílením dosud separátních žánrových cen, to vše připravili noví pořadatelé Cen Anděl pro letošní ročník. Sošky Andělů se budou slavnostně předávat v úterý 20. března v pražském Fóru Karlín, přenos bude živě přenášen Českou televizí.

O nominovaných rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie, v níž jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudebního oboru z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů ceny Anděl.

V nově ustanovené radě, která inovace v Andělech připravila, zasedli: publicista Jan Vedral, producent Jan P. Muchow či zpěvák Miro Žbirka, hudební publicista Josef Vlček, Petra Žikovská z české pobočky Národní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) a také například producentka slavnostního večera Lucie Hájková.

Ke změnám došlo i v názvu kategorií, ceny nebudou předány nejlepší zpěvačce a zpěvákovi, ale sólové interpretce nebo interpretovi. „Andělé jsou nejstarší odborné hudební ceny u nás. Jejich pojetí jsme však potřebovali posunout blíž současnosti, kdy už do sebe pop dávno vsákl většinu žánrů a sólový umělec nemusí v uvozovkách jen skvěle zpívat, ale může třeba i rapovat,“ vysvětlil nedávno Jan Vedral v rozhovoru pro iDNES.

Za ženy jsou nominovány Anna K, Debbi a písničkářka Radůza se svým úspěšným vánočním albem Studna v poušti, mezi muži pak Michal Hrůza, David Stypka a Kapitán Demo. Ceny se budou dále rozdávat za album, skladbu, skupinu, objev a videoklip, kde je mezi třemi nominovanými herečka a zpěvačka Barbora Poláková s nápaditým videoklipem k písni Po válce.

Prvně budou v rámci hlavního večera oceněni také žánroví interpreti, kteří doteď byli oceňování během samostatného, ale menšího ceremoniálu. Sošky budou uděleny také v žánrových kategoriích alternativa, elektronika, folk a jazz.
Slavnostní ceremoniál bude ve Fóru Karlín, program je však připraven i pro fanoušky hudby. Na venkovním pódiu, přístupném široké veřejnosti, vystoupí celá řada hudebníků. Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu i na venkovním pódiu jsou však stále tajemstvím. Kromě účinkujících zůstává otázkou i to, kdo bude moderátorem večera. Detaily budou pořadatelé odhalovat postupně na webu a sociálních sítích. Tak to uvedli na tiskové konferenci k vyhlášení nominací ve středu 31. ledna.

Nominace Anděl za rok 2017

Album
J.A.R.- Eskalace dobra
Mirai – Konnichiwa
David Stypka- Neboj

Skladba
J.A.R. – Zhublas
Mirai – Když nemůžeš, tak přidej
David Stypka a Ewa Farna – Dobré ráno, milá

Skupina
J.A.R. – Eskalace dobra
Mirai – Konnichiwa
Mydy Rabycad- M.Y.D.Y

Sólová interpretka
Anna K- Světlo
Debbi- Break
Radůza – Studna v poušti

Sólový interpret
Michal Hrůza – Sám se sebou
Kapitán Demo – Bez klobouku boss
David Stypka – Neboj

Objev
Mirai – Konnichiwa
Mydy Rabycad – M.Y.D.Y
Pokáč – Vlasy

Videoklip
J.A.R. – Zhublas
Kapitán Demo – Trendsetter
Barbora Poláková – Po válce

Alternativa
Cold Cold Nights – (The) Last Summer
Insania – Na počátku byl spam
Kalle – Saffron Hills
Pacino – Půl litru země
Wild Tides – Sbohem a šáteček

Elektronika
Enchanted Lands – Feed Goals
Fiordmoss – Kingdom Come
HRTL – Yellow Mellow
Logic – Zhora vypadá všechno líp
Opak Dissu – Tape 2

Folk
Beránci a vlci – Beránci a vlci
Cermaque – Neboj
Rendez-fou – Miniatury
Dagmar Voňková – Hostina
Wolf Lost in the Poem – Nepřipoutaný

Jazz
Štěpánka Balcarová – Life and Happiness of Julian Tuwim
Beata Hlavenková – Bethlehem
Jaromír Honzák – Early Music
Tomáš Liška – Invisible Faces
Luboš Soukoup Quartet ft. Lionel Loueke – Země

Připojené video