KAREL ANČERL 110

ODKAZ VELKÉHO DIRIGENTA

Ve středu 11. dubna 2018 uplyne 110 let od narození českého dirigenta Karla Ančerla, který se narodil 11. dubna 1908 v jihočeských Tučapech.

Karel Ančerl se na pražské konzervatoři věnoval vedle dirigování také kompozici, komorní hudbě, houslím a bicím nástrojům. Po absolvování školy působil v orchestru Osvobozeného divadla a později v Československém rozhlase, příležitostně působil také v zahraničí, v roce 1935 mu byl svěřěn mimořádný koncert České filharmonie.

Po zřízení Protektorátu Čechy a Morava a aplikaci nacistických rasových zákonů nesměl dál pracovat v rozhlase, odešel z Prahy a živil se jako dělník. V listopadu 1942 byl transportován s rodinou do koncentračního tábora Terezín, kde vedl terezínský smyčcový orchestr, jehož činnost byla umožněna především z důvodu natáčení nacistického propagandistického filmu Město darované. Narodil se mu syn Jan, po transportu celé rodiny do Osvětimi v roce 1944 umírá manželka i s dítětem.

Po návratu do Prahy příležitostně dirigoval v rozhlase, podruhé se oženil, stal se dramaturgem a dirigentem Velké opery 5. května, od roku 1947 řídil Symfonický orchestr Československého rozhlasu.
Vrchol kariéry zažil v letech 1950 až 1968, kdy byl uměleckým ředitelem České filharmonie. Přivedl těleso k suverénní virtuozitě, obohatil repertoár o díla klasiků 20. století a za 18 let mu vybudoval světové renomé. S orchestrem často účinkoval v zahraničí a intenzivně se věnoval také nahrávání.

V roce 1968 se stal šéfdirigentem symfonického orchestru v Torontu a po srpnových událostech emigroval. Hostoval u Newyorské filharmonie a dalších těles. Zemřel v červenci 1973.

KAREL ANČERL – GOLD EDITION

Supraphon přišel před deseti lety s velkoryse pojatým projektem, který svým názvem neklame – jde vskutku o „zlatou“ edici rozsahem i kvalitou: o rozsáhlou řadu reedic snímků, které významný český dirigent natočil s Českou filharmonií. Pohled na tituly napovídá, že zároveň s přehlídkou vrcholných uměleckých výkonů České filharmonie s Karlem Ančerlem vytvořil projekt „Zlaté edice“ postupně atraktivní soubor nahrávek světové klasické hudby.

GOLD EDITION na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/…karel-ancerl