Co je nového

Prosinec 2023

Tipy měsíce

Hana Wlodarczyková: Božena

Tatiana Dyková, Vojtěch Dyk

2CD-MP3 / MP3

Antonín Dvořák: Slovanské tance

FOK, Tomáš Brauner

CD / MP3 / FLAC / HI-RES

Aleš Brichta

Dívka s perlami ve vlasech (Best Of)

2LP / CD / MP3 / FLAC

Radovan Šťastný, Michal Žáček

Šťastný/Žáček

CD / MP3 / FLAC

Novinky Supraphonu

SU 6910-2/1
2LP / MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 1. 12. 2023 (K DISPOZICI OD CCA 13. 12.)
SU 6567-2
CD / VYŠLO 6/2019
ROCK

Aleš Brichta

Dívka s perlami ve vlasech (Best Of)

Legendární výběrové album Aleše Brichty poprvé na vinylu jako 2LP v limitované edici

Aleš Brichta na sebe poprvé mimo domovský Arakain upozornil v projektu Zemětřesení v roce 1993. Od té doby jeho hvězda strmě stoupala vzhůru. Účinkováním v muzikálu Jesus Christ Superstar předvedl univerzálnost svého talentu a prvním albem Růže pro Algernon (1994) zaujal jako osobitý a originální zpěvák, který na domácí hudební scéně chyběl. Kdo čekal od lídra metalového Arakainu jenom rockový nářez, ten byl překvapen, že Brichta nejen jako zpěvák, ale i jako autor spěje spíše k žánru rockového písničkářství. Hit Barák na vodstřel mu otevřel bránu do rozhlasového vysílání a v následujících letech bodovala v hitparádách více než desítka Brichtových písní. V 90. letech se v diskografii Aleše Brichty nashromáždily nejen hity z jeho sólovek, ale i nahrávky, které vzbudily velký ohlas, přestože byly vytvořeny jen pro určitou příležitost. Ty nejzdařilejší z nich byly zařazeny na album pojmenované po nejúspěšnější písni Aleše Brichty Dívka s perlami ve vlasech, kterou dodnes slýcháme na rozhlasových vlnách. Nyní vychází tato kompilace poprvé na vinylu jako 2LP, v limitované číslované edici 999 ks, upravená a doplněná o další hity, s remasteringem ze studia SONO DOUPĚ RECORDS. Společně s titulní písní celkem dvacet největších hitů jako Nechte vlajky vlát, Barák na vodstřel, Výlet do bájí, Slečna Závist, American Bull a další, to je nová verze alba Best Of Aleš Brichta Dívka s perlami ve vlasech.

LP1 Dívka s perlami ve vlasech / Výlet do bájí / Je mi to volný / Díky za každej den / Lidi jsou lidi / Barák na vodstřel / Jsem prý blázen jen / V uniformě lokaje / Nechte vlajky vlát / Malostranská
LP2 Nemám / Perníkový requiem / Bílá paní / Andílek / Slečna Závist / Řekni, proč se všemu bráníš / Ráno ve dveřích Armády spásy / American Bull / Jednou to pochopíš / Noc kouzel

2LP 140 g gatefold

SU 6241-1
LP / VYCHÁZÍ 8. 12. 2023
SU 6241-2
CD / MP3 / FLAC / VYŠLO 2014
ALTERNATIVA

Kafka Band

Das Schloss

K desátému výročí vydání alba vychází Das Schloss poprvé na vinylu

Kafka Band je literárně-hudební projekt, který vznikl v roce 2013 a je původně inspirován komiksovou adaptací nedokončeného románu Franze Kafky Zámek, pod níž jsou podepsáni český výtvarník Jaromír 99 a americký scenárista David Z. Mairowitz. V samotné kapele se znovu sešli Jaromír 99 (Priessnitz a Umakart) a spisovatel Jaroslav Rudiš (oba proslavila spolupráce na kultovní komiksové trilogii Alois Nebel). K sobě si pak přizvali přední české hudebníky ze skupin Umakart, Priessnitz či Tata Bojs. Debutové album Das Schloss produkoval Dušan Neuwerth, stejně jako následně vydané další albové projekty kapely. Deska obsahuje deset skladeb, deset příběhů ze Zámku. Kafka je brán často jako hodně temný autor, ale Kafka Band se snaží tohle klišé trochu nalomit. V Zámku je i hodně skrytého černého a absurdního humoru a ten se přenesl i do některých skladeb. Písničky vzešly přímo ze stránek románu a komiksové adaptace. Kafkova němčina se zde proplétá s češtinou, recitace se zpěvem. Hudba je zemitá, mrazivá a surová, ale ve stejné chvíli také křehká a něžná, podobně jako hrdinové románu.

Ankunft / Příchod / Schnee / Sníh / Niemals / Nikdy / Frieda / Frída / Dämmerung / Soumrak / Wie Hunde / Jako psi / Grab / Hrob (feat. Christine Rahn) / Böses Wetter / Nečas / Traum / Sen / Winter / Zima

LP 180 g

SU 6806-2
2CD-MP3 / MP3 / VYCHÁZÍ 1. 12. 2023
MLUVENÉ SLOVO

Hana Wlodarczyková: Božena

Tatiana Dyková, Vojtěch Dyk

Objevné dílo vycházející z fakt o skutečném životě geniální spisovatelky

Životní příběh Boženy Němcové byl nejprve zpracován v úspěšné minisérii Božena, napsané Hanou Wlodarczykovou spolu s Martinou Komárkovou, a poté ve stejnojmenné knize. Všechny zde zaznamenané události vycházejí z reálných záznamů, korespondence i dostupných vzpomínek pamětníků. Poznáváme v něm skutečně bystrou, inteligentní a nadanou krásnou ženu, která naplno snila a naplno žila, a svými názory i jednáním jako by předběhla dvě století a byla naší současnicí. Sedmnáctiletou Báru provdají rodiče za mnohem staršího úředníka pohraniční stráže Josefa Němce, odmítajícího svobodomyslnost své manželky dle dobových konvencí, třebaže sám je v řadě názorů pokrokový. Jeho zásluhou se Bára seznamuje s řadou českých vlastenců, objevuje své literární schopnosti, stane se „Boženou“. Jejich vztah je bouřlivý, v mnohém nešťastný, je to spojení dvou silných rozdílných povah, na sebe neustále narážejících. Historie života slavné spisovatelky je plná milostných dobrodružství a zároveň chudoby, stálého stěhování, partnerských rozepří, smutku z úmrtí syna a vlastní nemoci. Když poznáme, za jak těžkých osudových situací tvořila Němcová svá slavná díla, o to více si musíme vážit její tvorby. A když poznáme, jakou sílu a odvahu v sobě měla, pochopíme, proč je pro nás tak důležitá i v 21. století.

Vydal SUPRAPHON a.s. ve spolupráci s nakladatelstvím PROSTOR s.r.o

Nezkrácená četba / 13 hod. 38 min.

2CD-MP3 papírový digifile

SU 4332-2/5
CD / MP3 / FLAC / HI-RES / VYCHÁZÍ 8. 12. 2023
VÁŽNÁ HUDBA

Antonín Dvořák: Slovanské tance

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Tomáš Brauner

Slovanské tance s Pražskými symfoniky – Dvořák v dobrých rukách

Moravské dvojzpěvy ještě ani nevyšly a nadšený berlínský nakladatel Fritz Simrock už píše mladému Dvořákovi objednávku na další dílo: chtěl by od něj české tance, po vzoru Brahmsových Uherských. Náčrt první řady Slovanských tanců měl skladatel hotový v několika hodinách, čtyřruční klavírní verzi za tři týdny a souběžně už pracoval na orchestrální podobě. Vlivný hudební kritik Louis Ehlert pak nadšeným článkem v berlínském listu National-Zeitung proslavil neznámého českého skladatele doslova ze dne na den: „Považuji Slovanské tance za dílo, které právě tak slavně půjde celým světem jako Uherské tance Brahmsovy. … Božská přirozenost proudí touto hudbou … Dvořák píše tak veselé a původní basy, že se řádnému hudebníkovi směje srdce v těle … Myslím si, jak by to bylo krásné, kdyby opět jednou přišel hudebník, o němž bychom se potřebovali právě tak málo hádat, jako o jaru.“ Během prvního roku od svého vydání slyšeli výběr z tanců posluchači mj. v Praze, New Yorku, Bostonu, Londýně, Berlíně, Drážďanech, Hamburku, Kolíně, Bonnu, Nice, Grazu či Luzernu… Pražští symfonikové mají Dvořáka zapsaného hluboko ve své DNA; svůj otisk v nich zanechali dirigenti jako Jiří Bělohlávek, Sir Charles Mackerras, Václav Neumann či Tomáš Netopil. Nová nahrávka současného šéfa orchestru Tomáše Braunera vychází z hluboké interpretační tradice, její plastický a transparentní zvuk zachycuje ty nejlepší kvality krásné secesní Smetanovy síně Obecního domu.

Antonín Dvořák – Slovanské tance, I. řada op. 46 (1878), II. řada op. 72 (1887)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, dirigent Tomáš Brauner

CD plastový jewel case

Digitální alba a singly

SD 0015-2
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 1. 12. 2023
RAP

Totally Nothin, DJ Kadr

Waves

Totally Nothin & DJ Kadr jedou Waves!

Jedna z nejvýraznějších osobností generace Z na české rapové scéně Totally Nothin, který se žánrově pohybuje na pomezí alternativního rapu, punk-rapu a DnB, přichází po úspěšném albu Noční můry (listopad 2022) a EP MY2 (červenec 2023) s novým albem Waves. Totally na něm opět experimentuje s novým zvukem, který je inspirovaný současnou berlínskou klubovou scénou. Album je tak charakteristické především výraznými elektronickými beaty. Za produkcí celého alba stojí DJ Kadr, takže po EP Žiju pro ten pocit z roku 2021 jde už o druhý společný release. Totally dává na albu prostor také novým talentům, a tak zde můžeme vedle Totallyho slyšet hned několik hudebních hostů. V písni Vlny, která vyšla jako první singl ohlašující nové album, se objevil raper metyou z brněnského labelu Rychlí kluci. Ten hostuje také v ponurém hyper singlu s názvem Gotham. Po jeho boku se zde objevuje ještě další host – a to raper Axel47, dříve vystupující pod pseudonymem AMK. Toho můžeme slyšet společně s Totallym také ve skladbě Paris. Posledním hostem na tomto patnáctistopém albu je raperka Honey B, kterou mohou posluchači slyšet v písni Baby netančí. Album Waves je výrazným počinem, který odráží žánrové současné hudební trendy, a má tak ambici zaujmout Totallyho stále rostoucí fanouškovskou základnu. Videoklipy již tradičně naleznete na YouTube Forlife Territory.

Klaun / Vlny (feat. metyou) / Raketou na Mars / Paris (feat. Axel47) / Pondělí až neděle / Máma chtěla doktora / Gotham (feat. metyou, Axel47) / Tamagoči / Pijeme? / Než zavřu oči / Spolu / Baby netančí (feat. Honey B) / Sayonara / München / Pondělí až neděle (Speed Up)

VS 0117-2
MP3 / FLAC / VYŠLO 11/2023
POP

Lucie Bílá, Marián Čekovský / Bílá holubice

Lucie Bílá a Marián Čekovský jsou dvě výrazné hudební osobnosti a také majitelé jedinečných hlasů. Oba se nyní spojili v jedinečném československém duetu Bílá holubice. Jeho autorem je významný slovenský skladatel a kytarista Marco Pilo, který sám nahrávku produkoval a natočil do ní i jedinečně znějící akustickou kytaru. Text pak přidal Jaroslav Moravčík, slovenský choreograf, tanečník a režisér.

VS 0120-2
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 1. 12. 2023
INDIEPOP

RODAN / Slay Bells

Zapomeňte na všechny dosavadní tradiční vánoční hity, letošní konec roku totiž bude ve znamení písně Slay Bells. S nadhledem a ironií sobě vlastní se RODAN a producent Jan Vávra rozhodli po svém vypořádat s odvěkou metou pop music, tedy s vánoční písničkou. Nechybí rolničky, ani okázalá vánoční nálada, ale pod tím vším se ukrývá v textu podvratný úsměv vánočním klišé. A pokud posluchače skladba Slay Bells i přes to všechno bude dojímat, mise je tím naplněna.

TRZ057-1
MP3 / FLAC / VYŠLO 11/2023
POP

Tomáš Boček / Asi mě baví jak to bolí

Tomáš Boček je český zpěvák, skladatel a brzy také lékař. Na kontě má tři singly v angličtině a s jedním z nich se účastnil finálového kola české Eurovize. Nyní přichází s prvním singlem z připravovaného EP. Jde tak o úplně první tvorbu v českém jazyce, které se chce věnovat naplno i v budoucnu. Na textu se společně s Tomášem podílel také Martin Bošina (Kristian Komedie) a Štěpán Urban. Píseň produkoval vyhledávaný muzikant a producent Igor Ochepovsky, o režii klipu se postarala ilustrátorka a výtvarnice Eliška Podzimková.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

8590233080730
MP3 / FLAC / VYŠLO 11/2023
POP

Radovan Šťastný, Michal Žáček, Aneta Langerová / Píseň o malé pomoci

Album Šťastný/Žáček je spojení dvou výrazných osobností, hudebníka Michala Žáčka a básníka, fotografa, malíře a textaře Radovana Šťastného. Doba covidová přinesla oběma neplánovaně více času, a tak spolu postupně připravili nové písně, které se staly základem celého alba. Na něm se představuje v roli hudebníků a zpěváků elita domácí hudební scény. První ochutnávkou je pak singl Píseň o malé pomoci, kterou skvěle interpretuje Aneta Langerová.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

PTR0003-DSI1
MP3 / FLAC / VYŠLO OD 11/2023
SYNTHPOP

Petrofski, JAR0.K / Bílé Krystaly

Petrofski je mladý zpěvák, hudební producent a beatmaker, který ve své tvorbě spojuje retro žánry s moderním elektronickým tanečním zvukem a silnými melodiemi. Jeho nový singl Bílé Krystaly vznikl ve spolupráci s talentovaným hudebním producentem Jaroslavem Kubrem, známým pod pseudonymem JAR0.K. Nabízí svěží pohled na moderní synthpop a zároveň navazuje na českou novoromantickou „tradici“ zahájenou kapelou Oceán. Petrofski se nad smrští syntezátorových rytmů nese svým legátově-barytonovým zpěvem opřeným o introspektivní text a silnou melodii.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

8590233081447
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 1. 12. 2023
POP

Tomas Robin / Out of My Mind

Tomas Robin je pseudonym českého zpěváka a skladatele Tomáše Červinky. Tomáš byl posluchači zvolen nováčkem roku a získal několik nominací. Pódia s ním sdíleli i významní interpreti jako All Time Low, Deaf Havana, Against The Current nebo Young Guns. Singlem Out of My Mind si úspěšně zajistil účast v národním finále České republiky pro soutěž Eurovision Song Contest. Píseň, která se vyznačuje podmanivou melodií, silným textem a zvučným tónem zpěváka a skladatele Tomase Robina.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

8590233081454
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 8. 12. 2023
POP

Helena Vondráčková / Vánoční sníh

Romantická vánoční píseň Heleny Vondráčkové vznikla v roce 2022. Hudbu napsal Kája Mařík, text pochází z pera Josefa Peterky.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

8590233081119
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 1. 12. 2023
RAP

Play$tation Princess / Ma boi

Mladá kontroverzní rapperka Play$tation Princess vydává první singl ohlašující příchod nového alba Cyber Pokemonic, na kterém se nebojí kombinovat žánry od nu-metalu přes trap až po glitch rap a který v nadčasové podobě vysílá pozitivní zprávu o vlastní schopnosti a síle napříč generací mladých žen. V písni Ma boi se jedná o vzkaz mladým chlapcům, kteří ženy berou jako samozřejmost, a zároveň skrývá i poselství určené těmto ženám.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

8590233081126
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 8. 12. 2023
RAP

Play$tation Princess / Money

Kontroverzní rapperka Play$tation Princess představuje v pořadí druhý singl z připravovaného alba Cyber Pokemonic, na kterém se nebojí experimentovat s žánry i tématy. Novinka s názvem Money je posměchem materiálnímu světu a jeho příkořím vůči mladým interpretům.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

V distribuci Supraphonu

8590233080600
CD / MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 11/2023
POP

Radovan Šťastný, Michal Žáček / Šťastný/Žáček

Michal Žáček, ostravský saxofonista, který už přes čtvrt století doprovází hvězdy české, slovenské a světové hudby. Radovan Šťastný, výtvarník, fotograf, textař, příležitostný režisér klipů, ale také sportovní ředitel cyklistického týmu. Podobně, jako Michal hrál, i on dlouhé roky psal texty pro různé interprety. Také on chtěl učinit pouze svou výpověď a nemuset se takříkajíc ohlížet, na to, pro koho píše. Stalo se. Spojila se tvorba dvou velikých kamarádů, kteří mají, co říct. Deska je hudebně a žánrově poměrně slušně rozkročená, což byl ale záměr. Zpívají Aneta Langerová, Jaromír Nohavica, Vojtěch Dyk, Richard Müller, František Černý, Peter Lipa a další.

HKD003
2LP / V DISTRIBUCI OD 1. 12. 2023
ARTROCK

Jana Kratochvílová, Illuminati.ca / Now & Then

Mezi první a druhou deskou dvojalba Jany Kratochvílové uplynulo 40 let. První album z roku 1980 patří mezi kultovní desky českého popu. Druhá deska obsahuje záznam z jejího vystoupení se skupinou Illuminati.ca v klubu Doupě pro Rádio Impuls. I na ní najdeme skladby z jejího debutu včetně V stínu kapradiny, Smaragdových laserů, Trajleru BX 60 v úplně odlišných, stylově nepojmenovatelných provedeních, v nichž je přítomna její životní filozofie. Space rock, art rock, metal, všechno v jednom.

HKD001
2LP / V DISTRIBUCI OD 8. 12. 2023
POP

Colorful People / 16:16:16

Nová deska skupiny Colorful People je úžasnou směsicí latinské hudby, popu a jedinečného vokálu. Kapele se v nahrávkách podařilo zachytit stejné vzrušení a energii, které z ní vyzařuje při jejích vystoupeních. Sladěný talent všech muzikantů dosahuje světové úrovně a Colorful People jsou ve své vlastní lize.

7128138N
LP / V DISTRIBUCI OD 8. 12. 2023
7128137
CD / V DISTRIBUCI OD 10/2023
POP

Anna K. / Údolí včel

Anna K. vydává po šesti letech nové album Údolí včel. Deska přináší devět autentických skladeb plných lásky. Booklet se stříbrným laminem, dvoubarevný vinyl a fotka od Alžběty Jungrové. Nyní k dispozici i jako nelimitovaná edice bez číslování alb.

Intro / Údolí včel / Černý tulipán / Na malou chvíli / Normální není vůbec nic / Kovboj / Apollo 11 / Ať to nikdy neskončí / O Tobě i o mně / Na vločce

BR005-1
LP / V DISTRIBUCI OD 11/2023
JAZZ

Dan Bárta, Robert Balzar Trio / Jedním dechem

Jedinečné spojení kritiky ceněné a zároveň posluchači mimořádně oblíbené jazzové formace Robert Balzar Trio a populárního multižánrového zpěváka a autora Dana Bárty, jehož eklektická tvorba je zakořeněna spíše v rocku a soulu a šlape jako dobře namazaný stroj už dlouhé roky. Svým fanouškům přináší repertoár na pomezí jazzu a popu, jejich společný výtvor je navíc částečně konceptuální a syntetický. Společný koncert v rámci série JazzFestBrno on Screen zaznamenala Česká televize a nyní vychází také ve zvukové podobě jako LP.

GADCD262
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
JAZZ

Martin Kratochvíl, Jazz Q / Live Plzeň 1980

Titáni československé fusion v živém vystoupení. Dosud nezveřejněný koncert z roku 1980, nahraný několik měsíců po vydání alba Hodokvas, je dokonalou kombinací jazzových fines a rockové rebelie. Slouží také jako svědectví o atmosféře, kterou dnes již nelze napodobit ani obnovit. Vzácný pohled na živé hraní kapely ve fenomenální sestavě s Kratochvílem, Padrůňkem, Franclem a Trnavským.

2664627-2
CD / V DISTRIBUCI OD 10/2023
FOLKLOR

RukyNaDudy / Šťastně a vesele!

Vánoční nahrávka beskydského koledování. Kapela RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm hraje od roku 2004 starou beskydskou muziku na polozapomenuté hudební nástroje. Po celou tuto dobu vyráží každý rok 26. 12. na tradiční kolední obchůzku od domu k domu a zpívá a hraje místní koledy. Navštěvuje rodiny, známé a příznivce v celém domovském území mezi beskydskými vrcholy Radhoštěm a Lysou horou. Písní se za těch dvacet let nasbíralo tolik, že nastal čas je nahrát, a tak spatřilo světlo světa album RukyNaDudy: Šťastně a vesele!

2664628-2
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
BLUESROCK

Phil Shoenfelt, Band of Heysek / Mumbo Jumbo Gumbo

Legendární postava indierockové scény, kytarista, skladatel, spisovatel a zpěvák Phil Shoenfelt se spojil s famózní bluesrockovou partou Band of Heysek. Společně napsali devět skladeb s celkovým časem 49 min. Bluesrockové spojení s králem temné kytarovky přineslo skvělou nahrávku, která se stává bluesovou událostí sezóny.

2664629-2
CD / V DISTRIBUCI OD 10/2023
PUNK

Malé zuby / Pouta

Legendární Zuby nehty mají svoji komorní verzi, trio Malé Zuby. Základem je Marka Míková a Pavla Jonssonová, se kterými někdy vystupuje Jana Kaplanová a někdy Hana Řepová. Jana s Pavlou a Markou natočily ve studiu Ondřeje Ježka Jámor nové písňové album názvem Pouta. Na desce najdete 12 autorských písní z pera Pavly Jonssonové a Marky Míkové.

2664635-1
LP / V DISTRIBUCI OD 11/2023
ROCK

Prouza / V otrhaném domě

Reedice kultovního debutu V Otrhaném domě frýdeckomístecké Prouzy. Nahrávka má důležité místo v éře české kytarové scény devadesátých let. Kapela poprvé vystoupila 17. listopadu 1989 v Ostravě, ale to už část skupiny měla za sebou řadu let fungování v Brumerově Prouze. Nová Prouza si díky aktivnímu koncertování během krátké doby vytvořila širokou posluchačskou základnu. Vinyl je doplněn insertem obsahujícím texty a několik dobových fotografii.

2664636-1
LP / V DISTRIBUCI OD 11/2023
ROCK

Prouza / Ve dne v noci

Druhá nahrávka Ve dne v noci frýdeckomístecké Prouzy se zařadila stejně jako debut V Otrhaném domě mezi jedny z nejdůležitějších alb v éře české kytarové scény devadesátých let. I nyní, přes řadu výhrad k tehdejšímu zvuku, si při poslechu uvědomíte, jak osobitou a nadčasovou kapelou Prouza byla. Vinyl Ve dne v noci je doplněn insertem obsahujícím texty a několik dobových fotografii.

KR033
LP / V DISTRIBUCI OD 1. 12. 2023
GR195-2
CD / MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 4/2023
COUNTRY / BLUES / ŠANSON

František Skála, Třaskavá směs / Rotika

Po Debutu, který v roce 2021 ve svých 65 letech vydal známý výtvarník, hračička a vůbec všeuměl František Skála se souborem Třaskavá směs, je tady pokračování. Ještě rozkročenější nad všemi žánry a styly, ještě odvážnější texty, plné slovních hříček, příběhů ze života a dobrých rad. Valčík, country, rock'n'roll, šanson, blues, ploužák a letos nechybí ani rap; píseň Styl dědy má ambice překonat zatím největší Františkův hit, Husserlovu přednášku. Vše zabaleno ve Skálově originálním projevu, kde působí vše lehce a hravě, ale přitom je vytvořeno se vší vážností a nekompromisností.

KR029
LP / V DISTRIBUCI OD 11/2023
FOLK

Petr Nikl / Mínus 18

Deska Mínus Osmnáct obsahuje deset autorských písní, ke kterým umělec a muzikant Petr Nikl napsal texty. Niklovy písně pak hudebně zaranžoval a další hudebníky přizval Miroslav Černý, jenž složil také hudbu k poslední písni Aspoň. Jedná se o jedinečný umělecký počin, který vydává brněnský label Kabinet Records. Deska byla nahrána a smíchána v domácím studiu Miroslava Černého na Malenisku v průběhu let 2021–22. Celkový zvuk zpečetil mastering Petra Vavříka ve zlínském Studiu V v roce 2023.

3342004-2
CD / V DISTRIBUCI OD 1. 12. 2023
POP

Lucie Vondráčková / Letokruhy

Po Láskokvětech vznikla další srdcová deska. Letokruhy jsou plné příběhů a skvělých popfolkových hitovek. Práce na textech i muzice pro nás byla jedna nezapomenutelná jízda. Tak ať se líbí a najde si cestu do srdcí posluchačů.

7205192-2
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
POP

Karol Duchoň / Piesne nosím

I desítky let po své smrti, a ještě více let po nahrání těchto skladeb, Karol stále přináší lidem radost v podobě svých písní. Potvrzuje to i jeho nejnovější kompilační album, které nese název Piesne nosím. Vychází 5. 11. 2023 v den 38. výročí jeho úmrtí. Obsahuje, stejně jako jeho předchůdce Záhrada piesní, 15 nikdy nevydaných písní nebo jejich verzí. Ano, je to tak, v rozhlasových a televizních archivech se nacházejí dosud neobjevené nahrávky Karola a jeho autorského týmu, které nikdy nevyšly na žádné LP desce ani CD.

G232422
2CD / MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 11/2023
FOLK

Jiří Dědeček / Poťouchlosti. Živé nahrávky z let 1986 & 1989

Dvojalbum Jiřího Dědečka s názvem Poťouchlosti obsahuje sestřihy dvou dávných koncertů z osmdesátých let: první z pražské Petynky v roce 1986 a druhý z plzeňské Porty v červenci 1989. Oba koncerty jsou esencí ryzího Dědečka – je tam poezie, sarkasmus a ironie. Záznamy nejsou technicky nejdokonalejší, ale čiší z nich šmrnc a vtip. Písničky patří většinou ke stálicím Dědečkova repertoáru a mluvené slovo připomíná nepřehlédnutelnou roli písničkářů v éře končícího socialismu.

GR200-2
CD / MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 11/2023
UNDERGROUND

DG 307 / Sinusoida

V letech 2010 a 2011 Pavel Zajíček vystupoval s komorním programem nazvaným Sinusoida. 32 krátkých textů chrlených do hypnotického podkladu hudby, kterou napsal Tomáš Vtípil. Dalším, a posledním, muzikantem byl Michal Koval na basovou kytaru. Monotonní rytmus jen občas narušený Vtípilovou zvukovou elektronickou intervencí plyne jako voda. Pro úpravu nahrávky z roku 2011 jsem oslovil právě Vtípila, který ji letos ještě obohatil o svoje vstupy preparovaného klavíru a hlas Moniky Načevy, čímž nahrávka získala další rozměr.

GR221-2
CD / MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 11/2023
ROCK

Fish Flesh Field and Henry Dollar / Zběhlý satyr

Karlovarská kapela existuje od 1993 a po různě klikatém hudebním vývoji se ustálila na současné podobě od spontánních psychedelických improvizací až k rock'n'rollu a zase zpět. Zajímavostí jsou dva bubeníci, kteří hudbě v klasickém obsazení dvě kytary a basa dodávají zvláštní napětí. Poprvé za celou dobu hraní nemá tato sestava sólového zpěváka, využívá veškerého potenciálu, který se v kapele nachází. A tak, jako si Plastici našli svého Egona Bondyho, našli si FFF & HD pro tuto nahrávku svého Milana Kozelku, jehož pozoruhodné texty jsou dalším originálním obohacením tvorby kapely.

KK01842331
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
POP

La Gioia / Vianočný sen

Vianočný sen od La Gioia není úplně standardní vánoční CD. Písně, které trio zpívá typicky gioiackým způsobem, tentokrát zaznívají v podání živé kapely v komorním prostředí s příchutí smyčcového kvarteta. Album produkoval Ivan Rohal a nahrál ho český studiový režisér a hudebník Jarda Helešic. V neposlední řadě je třeba zmínit vynikajícího bubeníka Ladislava Kováče a Simple Lounge Quartet, kteří se již tradičně pravidelně podílejí na nahrávkách a koncertech pop-operního tria pod vedením houslisty a aranžéra Milana Adamce.

8594191450192
DVD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
FILM / SERIÁL / TV

Štístko a Poupěnka / Pojď si hrát!

Ahoj broučkové! Tak jsme tady zas s novým příběhem a v plné síle! Náš nový film se jmenuje Pojď si hrát a jsou v něm samé nové a skvělé písničky. Tentokrát nás osud zavedl do školky odvážných dětí. Ty se rozhodly ve školce strávit celou noc. My jsme jim za odměnu přišli zahrát naše představení. A ne ledajaké, ale zbrusu nové. Tak si pojďte taky hrát s novým filmem Pojď si hrát! Vaši Štístko a Poupěnka.

8594191450185
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
POP

Štístko a Poupěnka / Pojď si hrát!

Audio podoba nového filmu Pojď si hrát od dvojice Štístko a Poupěnka.

MM202312
CD / MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 8. 12. 2023
POP

Kozí válka / Různí interpreti

Po CD s průřezovým výběrem hitů z repertoáru muzikálu Divadla J. K. Tyla posledních let přichází nyní na svět další plzeňské divadelní CD, a sice s písněmi z původního českého muzikálu Kozí válka. Titul, který vznikl přímo pro toto divadlo, námětově čerpá ze skutečné historie plzeňského regionu z doby na konci 2. světové války a těsně po ní. Dětským pohledem nahlíží na mnohé osudové okamžiky, které ovlivnily životy následujících pokolení. Vedle stálých členů muzikálového souboru hlavní mužskou roli vytvořil hostující Václav Kopta.

PM0168-1
2LP / V DISTRIBUCI OD 11/2023
ROCK

Dežo Ursiny / Do tla

Dežo Ursiny je významná postava slovenské i české hudební scény mezi jazzem a rockem, kytarista, člen významných seskupení, počínaje legendárními Beatmen / Soulmen (včetně vlastních často obměňovaných skupin Provisorium, Burčiak, Prognóza), autor mnoha zajímavých vlastních projektů vč. scénické a filmové hudby. Desáté studiové album z roku 1991, které nahrála skupina Provisorium a autorsky se na něm podílel textař Ivan Štrpka, poprvé na vinylu v exkluzivním 2LP.

TRZ056
CD / MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 1. 12. 2023
FOLKLOR

Harafica / Vánoční příběhy

Unikátní zpracování známých i méně známých českých a moravských koled tak, jak si je představuje Harafica – populární cimbálová muzika z Uherského Hradiště. Citlivá a zároveň nečekaná úprava dvaceti jedna lidových koled nabízí prožití Vánoc v tradičním duchu. Díky nádherným ilustracím Danily Bláhové si tak s celou rodinou vychutnáte výtvarný notový zápis i kompletní texty koled. Pozvání zazpívat si s Haraficou přijalo mnoho zajímavých hostů jako Adam Plachetka, Vojta Dyk, Ivan Trojan a další. Vánoční příběhy obsahují CD i QR kódy k poslechu písní a vychází na labelu Tranzistor.

PM0028-2
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
PM0028-1
2LP / V DISTRIBUCI OD 12. 12. 2023
8595026640122
MP3 / FLAC / V DISTRIBUCI OD 11/2012
ARTROCK

Marián Varga & Moyzesovo kvarteto / Marián Varga, Moyzesovo kvarteto

Pětice hudebníků, kteří nahráli toto album, se zná již od nahrávání dvojalba Divergencie, legendární skupiny Collegium Musicum. Moyzesovci se v roce 2003 rozhodli udělat na půdě Slovenské filharmonie koncert s Mariánem jako svým hostem a zahrát přesně to stejné jako kdysi na Divergencii. Album se skládá ze třech částí. První tvoří Vánoční suita, druhou úpravy písniček z celé Vargovy tvorby od debutového Zvoňte zvonky (1969) až poSolo in Concert (2003) a na konci zazní ještě Antifona pro sólové violoncello a klavír. Nejvýraznější změnou je proměna zvukového čaroděje na ukázněného interpreta, rovnocenného partnera týmu, hrajícího jeho vlastní skladby.

CR1198-2
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
VÁŽNÁ HUDBA

Jan Kučera: Symfonie č. 1, Houslový koncert, Klavírní koncert / Jan Kučera, SOČR

Autorské CD vykresluje Jana Kučeru jako mnohostranného umělce – dirigenta, klavíristu a skladatele. Své skladby natočil společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v roce 2022 a 2023. Ke spolupráci přizval dirigenta Tomáše Braunera a houslistu Davida Pokorného, který Kučerův Koncert pro housle a orchestr uvedl v premiéře a skladba je mu také věnována. Symfonie č. 1 s podtitulem „Šumavská" je poctou rodnému kraji, ve kterém Jan Kučera do svých dvanácti let žil. V bookletu se navíc Jan Kučera představí také jako malíř, najdete zde jeho obraz inspirovaný rodnou Šumavou.

CR1194-2
CD-MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Josef Škvorecký, Jan Zábrana: Vražda v zastoupení / Lukáš Hlavica

Závěrečná část detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany se odehrává v roce 1941. Kdo otrávil šéfredaktora kolaborantského deníku? A jak s tímto případem souvisí záhadný inzerát, tajná schránka s kompromitujícími materiály a známá herečka s nevalnou pověstí?

Nezkrácená četba / 5 hod. 33 min.

CR1195-2
3CD-MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Josef Škvorecký, Jan Zábrana: 3 případy detektivní kanceláře Ostrozrak / Martin Preiss, Michal Bumbálek, Lukáš Hlavica

Detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany. Případy doktora Pivoňky z prvorepublikové detektivní kanceláře Ostrozrak. Vražda pro štěstí (1962), Vražda se zárukou (1964), Vražda v zastoupení (1967).

Nezkrácená četba / 16 hod. 6 min.

CR1197-2
CD-MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Šťastné a hrůzostrašné. Anglické vánoční horory / Ondřej Brousek, Dana Černá

Vánoční čas je jako stvořený pro vyprávění tajemných a strašidelných příběhů, byť v našich končinách tato tradice nikdy nebyla tak silná jako v anglicky mluvících zemích, zejména ve viktoriánské Anglii, kde zájem o onen svět i strašidelné povídky zažil nebývalý rozkvět.

Celkový čas: 3 hod. 54 min.

CR1199-2
CD / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

František Nepil: Zlatá zebra 3 / Divadlo Spejbla a Hurvínka

Abeceda budoucího motoristy. V roce 2022 vyšla dvě CD, první pro předškoláky a nejmenší školáky a druhé pro děti trošku odrostlé, které jsou už také zkušenějšími cyklisty. Ted si můžete poslechnout třetí sérii, která byla v roce 1981 určená žákům 7. tříd základních škol, dnes jí určitě porozumí i děti o dost mladší.

Celkový čas: 43 min.

CR1200-2
CD-MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Filip Rožek: Gump – jsme dvojka / Ivan Trojan

Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projdou příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. Audiokniha pro všechny, kteří dokážou číst ze psích očí, ale i pro ty, kteří to zatím neumějí nebo nevěří, že je to možné.

Nezkrácená četba / 2 hod. 4 min.

TBN058-2
CD-MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Kamil Pešťák: Co se do vás vejde / Martin Stránský

Edice České detektivka. Dobrodružný thriller o horách, sobectví, lásce a i pomstě. Třetí část napínavé tetralogie odhalí skutečnou identitu tajemného Profesora, známého z předchozích dílů. Dvě dějové a časové linie se odehrávají v období obou světových válek a koncem 60. let.

Nezkrácená četba / 10 hod. 17 min.

TYM187-0
CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Gerald Durrell: Zlatí netopýři a růžoví holubi / Aleš Procházka

Kdyby Durrell dorazil včas, možná by blboun nejapný nevymřel. Vtipná i poučná kniha o velké výpravě za záchranou ohrožených druhů ptáků a plazů na ostrově Mauricius v Indickém oceánu.

Nezkrácená četba / 5 hod. 47 min.

TYM689-0
CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Gerald Durrell: Zahrada bohů / Jan Vondráček

Rodina i jiná zvířena stále na Korfu. Poslední část volné trilogie o pobytu rodiny Durrellových na řeckém ostrově Korfu. Navazuje na knihy O mé rodině a jiné zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní.

Nezkrácená četba / 8 hod. 24 min.

TYM828-0
2CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 1. 12. 2023
MLUVENÉ SLOVO

Vlastimil Vondruška: Život ve staletích. 14. století / Martin Zahálka, Vlastimil Vondruška

Další díl ojedinělého projektu známého historika a oblíbeného spisovatele, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu. Kniha popisuje proměnu společnosti ve 14. století.

Nezkrácená četba / 13 hod. 47 min.

TYM857-0
CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Karel Štorkán: Katova vinice. Kronika katů Mydlářů III. / Pavel Soukup

Závěrečný díl trilogie Kronika katů Mydlářů. Jan Mydlář předává svou živnost synovi Ondřejovi a touží po jediné věci – uchránit svou vnučku před opovržením, které dopadá i na potomky katů.

Nezkrácená četba / 9 hod. 42 min.

TYM943-0
2CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 10/2023
MLUVENÉ SLOVO

Klaus Mann: Mefisto / Jan Vlasák

Román jedné kariéry. Životní příběh umělce, který – hnán touhou po slávě – uzavře smlouvu s ďáblem v podobě nacistů nastupujících v Německu k moci. Podle románu natočil v roce 1981 maďarský režisér István Szabó film, v němž v titulní roli exceloval Klaus Maria Brandauer.

Nezkrácená četba / 13 hod. 57 min.

TYM967-0
2CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 1. 12. 2023
MLUVENÉ SLOVO

Jan Vavřík: Návrat z pekla / Jaromír Meduna

Silná kniha o bolestných věcech. Silný příběh odehrávající se za druhé světové války v koncentračním táboře. Jak tyto zkušenosti ovlivní svobodný život?

Nezkrácená četba / 14 hod. 3 min.

TYM974-0
CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Annet Schaap: Lampička / Tereza Dočkalová

Příběh o odvaze, přátelství, soucitu i strachu, plný zloby, předsudků a nepochopení, ale taky dětské upřímnosti a dobroty. Velké srdce drobné dívky Lampičky se nezastaví před žádným nebezpečím.

Nezkrácená četba / 7 hod. 41 min.

TYM989-0
CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Jiří Glet: Bez spojení není velení a bez pakárny není vojna / David Matásek

Každý voják zná své místo v tvaru. Autor vzpomíná na svou službu socialistické vlasti s laskavým a shovívavým nadhledem, ale přesto v jeho vyprávění probleskuje motto: „Pakárna zůstane pakárnou…“

Nezkrácená četba / 2 hod. 52 min.

TYM992-0
LP / MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

Tomáš Peřina: Tam uvnitř něco je / Karel Dobrý

Něco v té knížce číhá aneb Budete se bát! Hororové básničky zabydlené podivnými příšerami a bizarními představami, slovními hříčkami a nečekanými pointami jsou knižním debutem Tomáše Peřiny, autora s velkou imaginací.

Nezkrácená četba / 38 min.

TYM1004-0
CD-MP3 / MP3 / V DISTRIBUCI OD 11/2023
MLUVENÉ SLOVO

David Laňka: O Ježíškovi / David Švehlík

Ten kluk je sympaťák! Něžný a hřejivý příběh malého Ježíška, který se po vyhnání z Jeruzaléma ocitne s rodinou na české vesnici. Autor dokázal vystihnout podstatu křesťanské lásky bez jakéhokoli mentorství.

Nezkrácená četba / 4 hod. 5 min.