Co je nového

Listopad 2023

Tipy měsíce

Emil Viklický

Za horama, za lesama...

CD / MP3 / FLAC

Michael Žantovský: S prominutím řečeno

Michael Žantovský

CD-MP3 / MP3

Petr Janda: Dávno plus

Petr Janda

2CD-MP3 / MP3 / FLAC

Vašek vypravuje pohádky Františka Nepila (komplet)

Václav Neckář

CD / MP3 / FLAC

Novinky Supraphonu

SU 6909-2
CD / MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 3. 11. 2023
JAZZ / FOLKLOR

Emil Viklický

Za horama, za lesama...

Připomínka životního jubilea skvělou muzikou

Jazzový pianista, komponista i aranžér Emil Viklický se v plném pracovním fofru dožívá pětasedmdesátky. Tato reedice symbolizuje jeho moravským původem danou slabost pro lidové písničky, proměněné v kompozice pro základní trio a speciální hosty. V obou sestavách najdete pro tento typ spojení dokonalá jména: kontrabasista František Uhlíř a bubeník Cyril Zeleňák plus houslista Jiří Pavlica (letos 70), cimbalista Milan Malina, saxofonista František Kop a dvě zpěvačky, Iva Bittová (letos 65) a legendární Věra Domincová. Devět původních folklórních předloh a jedna nová kompozice jsou instrumentálně suverénním, melodicky bohatým a výjimečnými vokály ozdobeným posloucháním, v době vydání, tedy v roce 1991, ve společenském i hudebně dovozovém ruchu poněkud přeslechnutým. Ta muzika však zůstala velmi čerstvá, inspirovaná a inspirující, což jasně dokazuje letošní CD/LP reedice ve vzpomínkovými texty a fotografiemi poprvé doplněném grafickém obalu. Moravské lidové skladby v podání kumštem a citem obdarovaných interpretů.

Za horama, za lesama… / Vínko, víno / Preletěl ftáček / Grumle / Touha / Jedna sestra bratra měla / Můj koníček pádí / Láskou zhynulý / Keď sa Janko na vojnu bral / Za horama, za lesama… (Epilog)

CD papírový digipack / LP 140 g

SU 6904-1
LP / VYCHÁZÍ 3. 11. 2023
SU 6750-2
2CD / MP3 / FLAC / VYŠLO 1/2023
ROCK

Hard Rock Line 1975–1984

Různí interpreti

Vinylová podoba úspěšné 2CD kompilace

Hardrocková muzika to v normalizačním Československu neměla lehké. Obvyklé dlouhé vlasy, mocné decibely, prudce elektrické kytary, expresivní zpěváci a modré džíny nebyly zrovna v socialistickém kurzu. Tento výběr přináší dvanáct nahrávek snáze či obtížněji zařaditelných do hard kategorie s idoly v podobě Uriášů, Párplů nebo Sabatů. Pražská, brněnská, ostravská či plzeňská scéna nabídla šikovné skladatele, zdatné instrumentalisty, výborné zpěvačky/zpěváky a občas i stylové textaře. Obecným problémem byly nástroje, aparatury či studia, a přece se podařilo natočit dodnes funkční snímky, alespoň zčásti suplující koncerty, často skryté na venkovských štacích. Synkopy 61, Katapult, J. Schelinger a F. R. Čech, P. Janů s O. Petřinou, Citron, Projektil, Olympic, J. Kratochvílová s Motorem, L. Semelka se S.L.S., Věra Špinarová a Turbo byli občas mainstreamoví, v televizi zasponkovaní nebo při lisování oříznutí, ale hrálo se. Vzpomeňme tak na dobu průkopníků rockového pokroku v mezích tehdejšího zákona, bez nichž by nemohli přijít mladší a ostřejší sekáči.

Formule I. (Synkopy 61) / Půlnoční závodní dráha (Katapult) / Siréna (Jiří Schelinger & F. R. Čech) / Benzinová královna (Petra Janů & Ota Petřina & Pro-Rock) / Pantomima reklam (Citron) / Muž ze železných hor (Projektil) / Nechoď dál! /Město/ (Olympic) / Já zášť /Move Over/ (Jana Kratochvílová & Motor) / Ty, krásná ženská (Lešek Semelka & S.L.S.) / Koncert (Věra Špinarová) / Měsíc (Turbo) / Tvá odvrácená tvář (Citron)

LP 140 g

SU 6648-2
2CD-MP3 / MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 10. 11. 2023
MLUVENÉ SLOVO

Petr Janda: Dávno plus

Petr Janda

Autorské čtení Petra Jandy

Velký příběh jedné výjimečné hudební kariéry. Legenda české rockové scény, zpěvák, hudebník, skladatel a frontman kapely Olympic načetl osobně svou autobiografii. Ačkoliv osobu Petra Jandy nelze oddělit od jeho profese, v knize nám odhaluje i své soukromí, poznáváme ho jako člověka, jenž vzpomíná na dětství, rodiče i svoji vlastní rodinu, na hezké i tragické chvíle, zkrátka na vše, co mu život v průběhu času dal i vzal. Součástí audioknihy je také 25 hitů od Olympiku i ze sólových projektů, které vycházejí též samostatně na digitálním kompilačním albu Dávno plus – Písničky ze stejnojmenné audioknihy (VT 6648–2) a jsou rovněž k poslechu na všech streamovacích platformách. Navíc Petr Janda své vyprávění proložil vlastními kytarovými improvizacemi.

CD1-MP3 Úvod / Co je vůbec v nás / Ty slzy dávno vpila tráva / Snad jsem to zavinil já / Když ti svítí zelená / Aspoň poletíš / Nebe nad hlavou / Múza, co mě volá / Dávno / Já někde čet / Nulový šance / Ženský to jsou andělé
CD2-MP3 Jako tele na vrata / Nějak se vytrácíš, má lásko / Otázky / Jen ty a tma / Osmý den schází nám / Nikdo nejsme akorát / Jako za mlada / Jednou / Skončili jsme jasná zpráva / Asi se mi nebude chtít / Okno mé lásky / Mám radost ze života / I am Fine / Ach

Celkový čas: 8 hod. 46 min.

2CD-MP3 papírový digifile

SU 6811-2
CD / MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 3. 11. 2023
MLUVENÉ SLOVO

František Nepil: Vašek vypravuje pohádky Františka Nepila (komplet)

Václav Neckář

Letošní oslavenec Václav Neckář se připomíná nejenom jako zpěvák, ale také jako skvělý vypravěč

Po delší době se v reedici vrací legendární album Vašek vypravuje pohádky Františka Nepila. Ty v sedmdesátých letech kouzelně načetl právě Václav Neckář a byly doplněny také o krátké velmi známé písničky. Nová verze této audioknihy je obohacena o tři bonusy, které vznikly v devadesátých letech, a tak se vrací na CD a digitálně album v rozšířené podobě. Booklet CD je pak plný krásných stylových ilustrací Káji Saudka, zvuková stopa prošla pečlivým remasteringem od Václava Neckáře mladšího ve studiu Chevaliere v Řevnicích.

Slovo o pohádkách / Čaroděj Dobroděj / Jak sluníčko chtělo být kominíkem / Pár dnů prázdnin / O Hadovce smrduté / Potulný hráč / Kotě se má / O houpacím křesle / Krokodýl Jeroným / Řeznická / Dr. Dam di Dam / Rybiččí / Písnička o rybách / Štědrovečerní / Štědrý den

Celkový čas: 66 min.

CD plastový jewel box

SU 6807-2
CD-MP3 / MP3 / VYCHÁZÍ 3. 11. 2023
MLUVENÉ SLOVO

Michael Žantovský: S prominutím řečeno

Michael Žantovský

Mimořádný život v mimořádné společnosti vyprávěný s humorem a šarmem

Politik, překladatel, spisovatel, textař, psycholog a diplomat, mluvčí prezidenta Václava Havla a dlouholetý ředitel Knihovny Václava Havla se rozhodl podělit se s námi o své zkušenosti ze setkání s nejvýznamnějšími světovými politiky a kulturními osobnostmi. Žantovský je nadán schopností humorného pohledu na vše a v tomto stylu také podává svědectví o historii podivuhodných událostí, které mu život přinesl. Dozvíme se nikdy neslyšené příběhy ze života Václava Havla, tibetského dalajlámy, anglické královny, Margaret Thatcherové, George Bushe, Francoise Mitterranda, Williama Clintona, Šimona Perese, Michaila Gorbačova, papeže Jana Pavla II., Paula McCartneyho, Woodyho Allena, Miloše Formana, Edwarda Nortona, Paula Newmana, Jacka Nicholsona, Sylvestera Stallona, Arnolda Schwarzeneggera, Jane Fondové a desítek či stovek dalších významných osobností, s nimiž autor zažil zajímavá a nekonvenční setkání. Jejich vrcholem je setkání s ještě významnější osobností na Sinajské poušti.
Události, které se všechny staly, i když některé ne přesně tak, jak jsou zde vylíčené.

Vydal SUPRAPHON a.s. ve spolupráci s nakladatelstvím PROSTOR s.r.o.

Nezkrácená četba / 9 hod. 15 min.

CD-MP3 papírový digipack

SU 6806-2
2CD-MP3 / MP3 / VYCHÁZÍ 1. 12. 2023
MLUVENÉ SLOVO

Hana Wlodarczyková: Božena

Tatiana Dyková, Vojtěch Dyk

Objevné dílo vycházející z fakt o skutečném životě geniální spisovatelky

Životní příběh Boženy Němcové byl nejprve zpracován v úspěšné minisérii Božena, napsané Hanou Wlodarczykovou spolu s Martinou Komárkovou, a poté ve stejnojmenné knize. Všechny zde zaznamenané události vycházejí z reálných záznamů, korespondence i dostupných vzpomínek pamětníků. Poznáváme v něm skutečně bystrou, inteligentní a nadanou krásnou ženu, která naplno snila a naplno žila, a svými názory i jednáním jako by předběhla dvě století a byla naší současnicí. Sedmnáctiletou Báru provdají rodiče za mnohem staršího úředníka pohraniční stráže Josefa Němce, odmítajícího svobodomyslnost své manželky dle dobových konvencí, třebaže sám je v řadě názorů pokrokový. Jeho zásluhou se Bára seznamuje s řadou českých vlastenců, objevuje své literární schopnosti, stane se „Boženou“. Jejich vztah je bouřlivý, v mnohém nešťastný, je to spojení dvou silných rozdílných povah, na sebe neustále narážejících. Historie života slavné spisovatelky je plná milostných dobrodružství a zároveň chudoby, stálého stěhování, partnerských rozepří, smutku z úmrtí syna a vlastní nemoci. Když poznáme, za jak těžkých osudových situací tvořila Němcová svá slavná díla, o to více si musíme vážit její tvorby. A když poznáme, jakou sílu a odvahu v sobě měla, pochopíme, proč je pro nás tak důležitá i v 21. století.

Vydal SUPRAPHON a.s. ve spolupráci s nakladatelstvím PROSTOR s.r.o

Nezkrácená četba

2CD-MP3 papírový digifile

Digitální alba a singly

SD 6697-2
MP3 / VYCHÁZÍ 17. 11. 2023
MLUVENÉ SLOVO

Zdeněk Mahler: Sbohem, můj krásný plameni / Zlomky o životě a díle W. A. Mozarta

Ilona Svobodová, Václav Jílek

Životopis Mozarta s názvem Amadeus nyní v audioknižní ver­zi

Život Wofganga Amadea Mozarta, vyprávěný ve fiktivním deníku jeho největší přítelkyní Josefínou Duškovou, slavnou zpěvačkou, s níž Mozart trávil dny od dětství až do smrti ve Vídni i v Praze. Její obydlí na Bertramce bylo pro Wolfganga útočištěm, kam rád jezdil. Autor knihy Zdeněk Mahler už využil své znalosti Mozartovy osobnosti při psaní scénáře k filmu Miloše Formana Amadeus. Nyní Mahler zvolil formu deníku s osobními postřehy autorky, která sledovanou osobnost důvěrně zná a odhaluje nejrůznější kuriozní situace z Mozartova života. Slavný skladatel se zde objevuje v roli člověka, jenž od raného dětství projevoval zcela samozřejmě svou hudební genialitu. Zároveň má zvláštní oblibu v kuriozitách, komplikovaných šifrovaných záznamech, různých hříčkách a netradičních hrách. Deník čte se zalíbením a vtipným důrazem na zvláštnosti hudebního skladatele Ilona Svobodová. Pasáže, kterými autor komentuje dění s vysvětlujícími dodatky, pak vypráví s účastí Václav Jílek. Audioknihu doprovází Mozartova hudba z archivu Supraphonu.

Nezkrácená četba / 5 hod. 59 min.

VS 0088-2
MP3 / FLAC / VYŠLO 10/2023
POP

Lucie Bílá / Nebudu se držet zpátky

Mnohonásobná zlatá slavice Lucie Bílá má nový singl Nebudu se držet zpátky. Ten speciálně pro ni napsala Patricie Fuxová, hlavní postava úspěšné dívčí formace Vesna, která letos zastupovala Českou republiku ve finále Velké ceny Eurovize. Není to jejich první spolupráce, ale tentokrát k ní přizvaly producentský tým Production Lovers, stojící za povedeným zvukem posledních nahrávek Vesny. Nebudu se držet zpátky je tanečně laděná písnička s uvolněnou atmosférou, která v posluchačích probudí dobrou náladu.

VS 0114-2
MP3 / FLAC / VYŠLO 10/2023
POP

RODAN / Insomnia Junkie

RODAN v roce 2023 nezahálí a přichází s dalším novým singlem. Po letním rádiovém hitu Tell Me It´s Summer je novinka Insomnia Junkie s lehkou podzimní melancholickou náladou o životě stráveném s nekonečným množstvím šálků kávy. Autorsky se k Rodanovi připojil Štěpán Urban a jako tradičně Jan Vávra. Ten je tentokrát zároveň i hudebním producentem nahrávky, o mix a mastering se postaral Rony Janeček z kapely John Wolfhooker.

VS 0115-2
MP3 / FLAC / VYŠLO 10/2023
RAP

Totally Nothin / Ghost Boy (Speed Up)

Mladý rapper a nadějný hudební producent Totally Nothin, který se žánrově pohybuje na pomezí alternativního rapu a punk-rapu, chystá nové grunge EP nazvané Elm Street. Na první velmi dobře přijatý singl Rockstar Lifestyle s featujícím Greyem 256 navazuje novinkou Ghost Boy. Totally tentokrát pod heslem „Ber, nebo nech být“ odvážně experimentuje s hypnotizující atmosférou a s trance beatem ve vlastní progresivní produkci. Poslouchejte a sledujte také na YouTube Forlife Territory.

VS 0116-2
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 3. 11. 2023
RAP

Totally Nothin, DJ Kadr / Pijeme?

Druhý singl s názvem Pijeme? (Flashe luft) z připravovaného společného alba Totallyho Nothina a DJ Kadra. Stejně jako předchozí singl Vlny je i tato píseň inspirovaná novou německou vlnou rapu, konkrétně písní Flasche luft od německého uskupení BHZ. A jak říká sám autor: „Píseň Pijeme? je pošetilá hymna oslavující divoký party lifestyle“. Videoklip ke skladbě sledujte na YouTube Forlife Territory.

TRZ026-3
MP3 / FLAC / VYŠLO 10/2023
INDIE POP

Barbora Mochowa, Daniel Žižka / Pierrot

Singl z nového alba Barbory Mochowé Will-o’-the-Wisp. Hudba plná snové atmosféry i velkolepých beatů, propracovaná do posledního detailu a zároveň plná emocí, vás nepustí a nutí vás poslouchat až do konce. Will-o’-the-Wisp je zkrátka deska „odjinud“. Barbora Mochowa na ní vyjevuje svůj fantazijní svět, kde se kromě jejího oblíbeného tématu vesmíru objevují také romantické postavy z výtvarného umění, ke kterému má velmi blízko.

V DISTRIBUCI SUPRAPHONU

VS 0111-2
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 9. 11. 2023
POP

4 Tenoři / Cestu znám jen já

Jako dárek pro své příznivce přichytali 4 Tenoři na konec roku jednu speciální novou nahrávku Cestu znám jen já. Jedná se doslova o kultovní melodii z televizního večerníčku Pohádky z mechu kapradí, kterou napsal věhlasný hudební skladatel Jaroslav Celba a textem ji na počátku sedmdesátých opatřil legendární Jan Fischer. Na koncerty 4 Tenorů chodí stále početnější publikum, častokrát celé rodiny, a tak vznikla, písnička, kterou si můžou zpívat všichni společně, a to nejen u vánočního stromečku.

VS 0121-2
MP3 / FLAC / VYCHÁZÍ 17. 11. 2023
ROCK

Imodium / Lampy

Imodium letos v červnu ohlásili po několikaleté pauze návrat na koncertní pódia, a to rovnou velkým koncertem naplánovaným na 4. 4. 2024 ve Foru Karlín. A nyní vydávají nový singl Lampy! Lampy jsou ukázkou toho, co definuje Imodium. Svěží poctivý rockový základ, nosná melodická linka a výrazný refrén podpořený přesvědčivým pěveckým projevem frontmana Thoma Frödeho. Ten je zároveň autorem textu o pocitech, které kapela prožívá s blížícím se koncertním comebackem, hudba je pak rovným dílem od celého Imodia.

Připravujeme na prosinec

Aleš Brichta / Dívka s perlami ve vlasech (Best Of)

Legendární výběrové album Aleše Brichty poprvé na vinylu jako 2LP v limitované edici. Společně s titulní písní celkem dvacet největších hitů jako Nechte vlajky vlát, Barák na vodstřel, Výlet do bájí, Slečna Závist, American Bull a další, to je nová verze alba Best Of Aleš Brichta Dívka s perlami ve vlasech.

2LP

Antonín Dvořák: Slovanské tance

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Tomáš Brauner

Nová nahrávka současného šéfa orchestru FOK Tomáše Braunera vychází z hluboké interpretační tradice, její plastický a transparentní zvuk zachycuje ty nejlepší kvality krásné secesní Smetanovy síně Obecního domu.

CD